بین الملل

پوتین از اون سلاح می‌خواهد/ رهبر کره شمالی تصمیم سفر به مسکو دارد

کاخ سفید روز دوشنبه مدعی شد که رهبر کره شمالی قصد دارد برای فروش تسلیحات به مسکو به زودی به روسیه سفر کند.

به گفته مسئولان کاخ ریاست جمهوری آمریکا، کیم جونگ اون به همین منظور با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که کشورش درگیر جنگ اوکراین است، دیدار و گفتگو خواهد کرد.

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص تصریح کرد: «همانطور که قبلاً اعلام کردیم، مذاکرات به منظور تامین تسلیحات مورد نیاز روسیه از سوی کره شمالی به طور فعال بین دو کشور در حال انجام است.»

وی در مطلبی که برای مطبوعات و رسانه‌های آمریکایی ایمیل شده است، می‌افزاید: «بر اساس آنچه ما می‌دانیم، کیم جونگ اون تمایل دارد که این مذاکرات در روسیه و بویژه در چارچوب یک تبادل دیپلماتیک در بالاترین سطح دنبال شود.»

از سوی دیگر، یک مقام ارشد وزارت اتحاد کره جنوبی در گفتگو با خبرگزاری فرانسه گفت که شواهد نشان می‌دهد مذاکرات میان پیونگ‌یانگ و مسکو بر سر تحویل سلاح در حال پیشرفت است.

وی افزود: «هر شکلی از همکاری میان کره شمالی و کشورهای همسایه آن باید به گونه‌ای انجام شود که هنجارها و صلح بین المللی را تضعیف نکند.»

به گفته چو هان بوم، محقق مؤسسه ملی برای اتحاد در کره جنوبی، تحریم های بین المللی مانع از تبادل تسلیحات بین پیونگ یانگ و مسکو نخواهد شد.

جان کربی، سخنگوی ارشد شورای امنیت ملی آمریکا، پیش از این در روز چهارشنبه گذشته نسبت به پیشرفت سریع مذاکرات میان مسکو و پیونگ‌یانگ بر سر فروش تسلیحات ابراز نگرانی کرده و از کره شمالی خواسته بود فورا «این گفتگوها را متوقف کند.»

 کربی همچنین فاش کرده بود که «این معاملاتِ بالقوه سبب می شود تا روسیه مقادیر قابل توجهی تسلیحات، به ویژه مهمات برای توپخانه، و همچنین مواد اولیه برای صنایع دفاعی خود دریافت کند.»

لیندا توماس-گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد نیز با ابراز نگرانی نسبت به توافق احتمالی فروش سلاح میان کره شمالی و روسیه افزود: این سلاح ها علیه اوکراین استفاده خواهند شد.

ملاقات دوباره با پوتین در ولادی وستوک

به گزارش نیویورک تایمز، انتظار می رود که کیم جونگ اون برای نهایی کردن این توافق اواخر ماه جاری با قطار زرهی خود راهی ولادی وستوک در سواحل شرقی روسیه سفر شود تا با ولادیمیر پوتین دیدار و گفتگو کند.

سفرهای رهبر کره شمالی به خارج از کشور بسیار نادر و محدود است. کیم جونگ اون علاوه بر سفرهایش به سنگاپور و ویتنام در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که به منظور دیدار با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا صورت گرفت، چهار بار تاکنون از چین دیدار کرده است.

رهبر کره شمالی همچنین پیش‌تر در سال ۲۰۱۹ نیز با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ولادی وستوک ملاقات کرده بود.

نیویورک تایمز تصریح می کند که ولادیمیر پوتین قصد دارد از کره شمالی گلوله‌های توپخانه و موشک‌های ضد تانک تهیه کند.

 کیم نیز بنا به این گزارش، به دنبال دستیابی کشورش به فناوری‌های پیشرفته در زمینه ماهواره‌ و زیردریایی و همچنین دریافت کمک های غذایی است.

واشنگتن هفته گذشته مدعی شد که کره شمالی سال ۲۰۲۲ تعدادی راکت‌ و موشک را برای استفاده نیروهای شبه نظامی گروه پیمانکاری خصوصی واگنر به روسیه ارسال کرده است.

ایالات متحده، بریتانیا، کره جنوبی و ژاپن هفته گذشته هرگونه توافق برای افزایش همکاری میان روسیه و کره شمالی را نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد خواندند که مسکو نیز پیش‌تر به آن رای داده بود.

واشنگتن در همین راستا، ماه گذشته میلادی، سه نهاد مظنون به تلاش برای تسهیل فروش تسلیحات بین کره شمالی و روسیه را تحریم کرد.

311311

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.