فرهنگ و هنر

پادکست‌های ایرانی صاحب جشنواره شدند

نشست اولین رویداد ملی پادکست فارسی با حضور وحید اسدی، فرزاد حسنی، اسماعیل باستانی، علی بیاگوی، سیاوش صفاریان پور در مجموعه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد. 

به گزارش سرگرمی برای همه، اسماعیل باستانی، فعال رسانه‌ای و داور جشنواره پادکست فارسی در سخنانی اظهار کرد: امروز و پس از یک دهه پادکست به عنوان یک پدیده شناخته شده است و به نوعی رادیو را پشت سر گذاشته و مسیر خودش را پیدا کرده است. ترکیب جذابی از محتوای پادکست و رادیو وجود دارد که با ترکیب این دو فضا، می‌توانید یک فضای جذاب و جدید را تجربه کنید.

سیاوش صفاریان پور یکی دیگر از هیات داوران این جشنواره هم گفت: اصلی ترین تفاوت بین پادکست و رادیو به عنصر سفارش‌دهنده بازمی‌گردد. می‌دانیم که رادیو رسانه گرمی است و همچنان جایگاه خودش را با همه فراز و نشیب‌ها حفظ کرده است. پادکست یک رسانه کوچک و فردی است و همچنین ارتباط ناگسستنی پادکست با شبکه‌های اجتماعی هم در نوع خودش وجه تمایز پادکست با رادیو است. با این حال تولید پادکست همه قواعد برنامه‌سازی رادیو را هم در دل خود دارد. پادکست نکته اتکای خود را روی طمانینه قرار می‌دهد و نه تعجیل و سریع عبور کردن.

در ادامه وحید اسدی، دبیر جشنواره پادکست فارسی درباره هدف این جشنواره توضیح داد: هدف اصلی این رویداد تشویق تولید پادکست‌های فارسی است و شامل چندین اهداف از جمله ایجاد رقابت بین تولیدکنندگان پادکست فارسی، استعدادیابی و ارتقای مهارت‌های تولید محتوای صداپایه، ظرفیت‌سازی در زمینه تولید پادکست و افزایش اثربخشی تولیدات صداپایه در فضای مجازی است. معیارهای داوری پادکست‌های فارسی شامل اصالت و پژوهش، سوژه‌یابی و خلاقیت، کیفیت روایت‌گری، بهره‌مندی از ابزارها و سکوهای انتشار، خلاقیت و نوآوری در گرافیک و طراحی، کنش‌های کاربران و کیفیت به‌کارگیری ابزارها و ملزومات پادکست حرفه‌ای است.

وی به موضوعات پادکست اشاره کرد و گفت: موضوعات گوناگونی از جمله آموزش، علم، فناوری، کسب‌وکار، نمایش، طنز، ورزش، سرگرمی، سفر، موسیقی، فرهنگ، هنر، ادبیات، تاریخ، بهداشت و سلامت، مهارت‌های زندگی، خانواده، آشپزی و کودک، سیاست، حکمت، فلسفه، و اندیشه اسلامی است. بخش ویژه این رویداد با محوریت سرمایۀ اجتماعی و با هشتگ #ایران تعریف شده و در آن، موضوعاتی نظیر روایت پیشرفت و دفاع مقدس مورد توجه قرار می‌گیرند. 

اسدی خاطرنشان کرد: برای شرکت در این رویداد، پادکسترها می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه رویداد ارسال کنند و در بخش اصلی رویداد شرکت کنند که شامل پنج جایزه است پس از ارسال، آثار توسط هیات داوران بررسی و امتیازدهی می‌شوند و پنج پادکستر برتر از هر بخش برای دریافت جایزه نخست و لوح تقدیر در آیین پایانی رویداد معرفی می‌شوند. همچنین، یک جایزه ویژه نیز برای پادکستی که بالاترین امتیاز را از نظر داوران بخش ویژه کسب کرده باشد، در نظر گرفته شده است و همچنین جایزه ویژه آرای مردمی نیز وجود دارد، این جایزه براساس بازخورد و نظر مخاطبان درباره پادکست‌ها در نظر گرفته شده است. 

دبیر جشنواره پادکست فارسی در پایان بیان کرد: تمامی پادکست‌هایی که به مرحله نهایی داوری رسیده‌اند، در بخش جایزه آرای مردمی شرکت می‌کنند. مخاطبان می‌توانند از طریق تارنمای اختصاصی رویداد وارد صفحه جایزه آرای مردمی شده و پادکست منتخب خود را انتخاب و به آن رأی بدهند. پادکستی که بیشترین آرای مردمی را کسب کند، به عنوان برگزیده این بخش از رویداد معرفی خواهد شد. مهلت ارسال اثر برای شرکت در رویداد تا پانزدهم آبان ماه امسال است و علاقه مندان می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه رویداد ارسال کنند. برای ارسال به وب‌سایت رویداد با آدرس podcastfestival.ir مراجعه کنند.

به گزارش سرگرمی برای همه، رویداد ملی پادکست فارسی بهمن ماه امسال به همت شبکه رادیویی جوان برگزار خواهد شد. در این آیین پایانی برگزیدگان و نفرات برتر این رویداد معرفی و تجلیل خواهند شد.

همچنین همزمان با برگزاری رویداد، کارگاه‌های آموزشی در زمینه ساخت پادکست نیز برگزار خواهند شد. این کارگاه‌ها شامل عناوینی مانند “اسپانسرینگ برای پادکست”، “مسایل حقوقی و کپی‌رایت در پادکست”، “هویت‌سازی و برندینگ برای پادکست”، “اصول فنی صدابرداری برای پادکست” و “تکنیک‌های بازاریابی در دنیای پادکست” خواهند بود. تمام علاقه‌مندان می‌توانند از طریق وب‌سایت رویداد به محتوای این کارگاه‌ها دسترسی پیدا کنند.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.