استان ها

وقوع باد نسبتا شدید و غبار محلی و افزایش موج دریایی در خوزستان

بر این اساس در اطلاعیه با عنوان”هشدار هواشناسی سطح زرد” از وزش بادهای متوسط تا نسبتا شدید گاهی تندباد لحظه ای طی اواسط وقت شنبه 18 شهریور تا اواخر وقت یکشنبه 19 شهریور ماه جاری خبر داده شده که وقوع و احتمال برخاستن گرد و خاک محلی و موقتی در بعدازظهرها محتمل است.

مناطق متاثر از این سامانه شامل مناطق جنوبی و مرکزی و غربی و شمال غربی اعلام شده است.

همچنین در این اطلاعیه به دلیل کاهش دید افقی و افت کیفیت هوا و افزایش غلظت آلاینده های گرد و خاک، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاع ها، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و سست، احتمال سقوط تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهن‌سال، هشدار احتیاط لازمه داده شده است.

احتیاط در تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و سست، استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها، احتیاط در فعالیت کوهنوردی و سایر اقدام های پیشگیرانه از مواردی است که در این اطلاعیه تاکید شده است.

همچنین در اطلاعیه ایی دیگر با عنوان”هشدار دریایی سطح زرد” از افزایش سرعت وزش باد و ارتفاع موج از اواسط وقت شنبه 18 شهریور تا اواخر وقت یکشنبه 19 شهریور ماه جاری، خبر داده شده است.

مناطق متاثر از این سامانه شامل شمال خلیج فارس و مناطق ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان اعلام شده است.

همچنین در این اطلاعیه، احتمال غرق شدن شناگران و شناورهای سبک، تفریحی، احتمال اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس ها و احتمال آسیب به تاسیسات دریایی، پیشبینی شده است.

اجتناب از عملیات تفریحی، به ویژه غواصی و شنا، محدودیت در سفرهای دریایی با شناور سبک، محدودیت در فعالیت های دریایی از جمله ورود و خروج کشتی به بنادر و احتیاط در صیادی به ویژه در فراساحل و سایر اقدام های پیشگیرانه از مواردی است که در این اطلاعیه یادآوری و تاکید شده است.

انتهای پیام/