بین الملل

واکنش مدودف به برنامه احتمالی اوکراین برای تصرف شبه جزیره کریمه

مدودف روز یکشنبه در کانال تلگرامی خود با تبریک آخرین روز ماه جولای که به نام روز نیروی دریایی این کشور نامگذاری شده است، نوشت: نیروهای مسلح روسیه، با دفع ضدحمله دشمن (اوکراین)، از شهروندان روسیه و سرزمین ما محافظت و فراتر از آن، از درگیری جهانی جلوگیری می کنند.
معاون رئیس شورای امنیت روسیه افزود: اگر تصور کنیم که حمله اوکراین با حمایت ناتو موفقیت آمیز باشد و آنها بخشی از سرزمین ما را تصرف کردند، باید به موجب قوانین فرمان سال ۲۰۲۰ رئیس جمهور روسیه به سمت استفاده از سلاح هسته ای حرکت کنیم و راه دیگری وجود ندارد.
مدودف در ادامه نوشت: دشمنان ما باید برای رزمندگان ما دعا کنند چرا که آنها اجازه نمی دهند آتش جنگ هسته ای جهانی شعله ور شود.
در بخش پایانی پیام تلگرامی مدودف، به یک زیردریایی بدون سرنشین هسته ای روسیه به عنوان یکی از سلاح های استراتژیک این کشور اشاره شده است.

در همین حال، یک رسانه غربی این اظهارات معاون رئیس شورای امنیت روسیه را به عنوان تهدید به جنگ اتمی جهانی در صورت تصرف سرزمین روسیه تفسیر کرد و نوشت: در حالی که نیروهای روسیه در اوکراین در حال عقب نشینی هستند، مدودف هشدار هسته ای وحشتناکی را به ناتو ارسال کرده است.
نشریه آمریکایی دیلی اکسپرس در این باره مدعی شد: بنا بر گزارش‌ها، اوکراین پس از انجام حملات گسترده علیه مواضع روسیه در جنوب این کشور، به پیشرفت نزدیک شده است.
از نگاه تحلیلگر این رسانه غربی، اشاره مدودف به «سرزمین روسیه»، احتمالا اشاره به شبه جزیره کریمه است که سال ۲۰۱۴ میلادی در یک همه پرسی به رسمیت شناخته نشده به روسیه ملحق شده است.
به نوشته دیلی اکسپرس، این اظهارات پس از آن بیان شد که یک مقام ارشد دفاعی اوکراین گفت که نیروهای کی‌یف به زودی برای آزادسازی شبه جزیره کریمه حرکت خواهند کرد.
این تحلیلگر غربی یادآور شد: روسیه، شبه جزیره کریمه را بخشی جدایی ناپذیر از سرزمین های این کشور می داند.
طی یک ماه گذشته محورهای ارتباطی زمینی به شبه جزیره کریمه هدف حملات اوکراین قرار گرفته است.
سرلشکر کریلو بودانوف رئیس اداره اطلاعات ارتش اوکراین اخیرا گفته است: نیروهای اوکراینی به زودی وارد کریمه که موقتاً از سوی نیروهای روسیه اشغال شده است، خواهند شد.
رئیس اداره اطلاعات ارتش اوکراین در گفت وگو با شبکه خبری تی‌سی‌ان این کشور تاریخ مشخصی را برای آزادسازی کریمه ذکر نکرد اما یادآور شد: این اتفاق به زودی به وقوع خواهد پیوست.

310310

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.