عمومیکسب و کار ایرانیان

معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل

امروزه اغلب صاحبان کسب‌وکار به دنبال انواع کاغذ برای انجام کلیه کارهای چاپی و سررسید تبلیغاتی ارزان و  مقرون به صرفه برای تبلیغات برند و فعالیت خود می‌باشند. معرفی انواع کاغذ و جوهرهای چاپ لیبل به شما کمک می‌کند تا انتخاب‌ بهتری، هنگام نیاز به لیبل داشته باشید. اطلاعات مفید، این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید هدفمند لیبل کاغذی را انتخاب کنید.

 

گرماژ کاغذ چیست؟

اولین سوالی که بسیاری از افراد که آشنایی کمی با کاغذ دارند می پرسند این است که گرماژ یعنی چه؟ گرماژ 300 چه فرقی با 170 یا 80 دارد؟

اما یک مصرف کننده با وزن کاغذ کاری ندارد و آنچه مهم است ضخامت کاغذ است، پس به بیان دیگر هرچه گرماژ کاغذ بالاتر، کاغذ ضخیم تر است. تقریبا نازک ترین کاغذ گرماژ 70 گرمی و ضخیم ترین کاغذ گرماژ 300 گرمی دارد (البته این مورد برای جنس های یکسان است یعنی بعنوان مثال گلاسه 300 گرمی ضخیم تر از گلاسه 135 گرمی است و برای کاغذهای متفاوت در برخی موارد درست نیست، به عنوان مثال گرماژ 65 گرمی کاغذ بالکی به علت بافت سبک، ضخیم تر از گرماژ 80 گرمی کاغذ تحریر است).

برای نمونه گرماژ کاغذ صفحات داخلی اکثر کتاب ها 70 یا 80 گرم است و گرماژ جلد کتاب معمولا 250 گرم است، یا گرماژ یک کارت ویزیت معمولی 300 گرم است. پس از اینکه با مفهوم گرماژ یا همان وزن کاغذ آشنا شدیم می توانیم انواع کاغذ را بشناسیم ببینیم هر کاغذ چه گرماژی دارد و هر کدام در چه بخشی استفاده می شود.

کاغذ گلاسه

معروف ترین و پر کاربرد ترین کاغذ در صنعت چاپ دیجیتال، گلاسه است. کاغذی سفید و صیقلی بدون هیچگونه بافتی. این کاغذ در گرماژ متفاوتی تولید می شود که عبارت اند از: 135 گرم، 170 گرم، 250 گرم و 300 گرم. از این کاغذ در بخش های مختلف استفاده می شود و به دلیل سطح بسیار صاف آن، انواع پوشش های سلفون یا لمینت به خوبی روی آن می نشیند.

از گرماژ 170 و 135 آن معمولا برای چاپ بروشور و کاتالوگ های معمولی و یا کتاب های لوکس تمام رنگی استفاده می شود.

از گرماژ 300 یا 250 آن برای چاپ کاتالوگ، بروشور، ژورنال، پوستر، جلد کتاب، منو رستوران، سرتیفیکیت، کارت تبریک و کارت گارانتی استفاده می شود.

از گرماژ 300 گرمی این کاغذ برای تولید کارت ویزیت استفاده می شود ولی برای استحکام و زیبایی بیشتر معمولا روی آن روکش سلفون یا لمینت چسبانده می شود که به آن ها کارت ویزیت سلفون (مات، براق یا مخملی) و کارت ویزیت لمینت (مات و براق) گفته می شود.

معروف ترین کاغذ در کل صنعت چاپ کاغذ تحریر است. کاغذی که تقریبا در تمامی کتاب ها، دفترچه ها، روزنامه ها و… استفاده می شود.

کاغذی سفید رنگ، نازک، سبک و ارزان قیمت.

این کاغذ در گرماژ 70 گرمی، 80 گرمی و 100 گرمی تولید می شود که کمی از نظر ضخامت با یکدیگر تفاوت دارند و برای هر محصول چاپی که نیاز به کاغذ نازک دارد مناسب هستند.

از جمله کاربردهای آن صفحات داخلی کتاب، دفترچه یادداشت، فاکتور رسمی، سررسید، سربرگ، تراکت و … است. در محصولاتی مانند کتاب و دفتر معمولا از گرماژ 70 و 80 استفاده می شود و در محصولاتی که بایستی کمی ضخیم تر باشند مانند سربرگ و پاکت از گرماژ 100 گرمی کاغذ تحریر استفاده می شود.

کاغذ بالکی

کاغذ بالکی با گرماژ بسیار پایین 65 گرمی خود یکی از بهترین کاغذهای جایگزین کاغذ تحریر برای است. رنگ کاغذ بالکی کمی متمایل به زردی است و بسیار مشابه کاغذهای کاهی قدیمی است. رنگ این کاغذ نسبت به کاغذ تحریر بسیار گرم تر بوده و باعث خستگی چشم خوانندگان کتاب نمی شود. ضخامت کاغذ بالکی نیز بالاتر از کاغذ تحریر است و در تعداد صفحات یکسان، کتاب ضخیم تری به نسبت تحریر خواهد شد. به نوعی کتاب چاپ شده با کاغذ بالکی بسیار سبک به نظر می رسد.

کاغذ بالکی 65 گرمی با چاپ تک رنگ

کاغذی کاهی رنگ که در گرماژ متفاوت کاربردهای مختلفی دارد. در گرماژ 80 گرمی بیشتر برای بسته بندی پوشاک، مواد غذایی، آجیل و … کاربرد دارد و گرماژ 300 گرمی آن صخامت مناسبی برای انواع کارهای چاپی دارد. کاغذ کرافت در دو نوع سوئدی و ایرانی تولید می شود که کاغذ کرافت سوئدی رنگی روشن تر، بافتی لطیف تر، و یکدست تر دارد و کرافت ایرانی رنگی تیره تر و بافتی با ناخالصی های بیشتری دارد.

از کاربردهای این کاغذ می توان به کارت ویزیت های فانتزی و زیبا و تگ های پوشاک اشاره کرد. هر محصول ساده ای را می توانید با کاغذ کرافت به محصولی فانتزی تبدیل کنید. منوی رستوران فانتزی، کارت گارانتی، تراکت، دفترچه یادداشت و… تنها نمونه هایی از توانایی این کاغذ برای چاپ محصولاتی خاص و فانتزی است.

فابریانو نام برندی مطرح در صنعت کاغذسازی است که تولید کننده چند نوع از بهترین کاغذهای بافت دار و فانتزی است. از جمله کاغذهای فابریانو می توان به فابریانو معمولی، فابریانو چکشی، فابریانو صدفی و فابریانو مویی اشاره کرد:

فابریانو معمولی: فابریانو معمولی که با نام فابریانو کبریتی نیز شناخته می شود بافت های برجسته باریک و موازی با هم دارد که در طول کاغذ کشیده شده اند. این کاغذ در گرماژ 300 گرمی تولید می شود و کارت ویزیت های زیبایی را با آن می توان خلق کرد.

فابریانو مویی کرم: فابریانو مویی کرم نام خود را دقیقا از ویژگی هایش برداشته است، رنگ خام این کاغذ کرم است و بافت هایی مانند پرز و مو درون خود دارد. گرماژ این کاغذ 300 گرمی است و برای چاپ کارت ویزیت گزینه زیبایی است.

فابریانو مویی کرم

فابریانو چکشی: یکی از زیباترین کاغذهای موجود فابریانو چکشی است، بافت آن به نوعی است که گویی تمام کاغذ با برخورد چکش فرو رفتگی های کوچکی دارد. استفاده اصلی این کاغذ 300 گرمی نیز استفاده بعنوان کارت ویزیت است.

فابریانو صدفی: نوع متفاوتی از فابریانو است که ظاهری براق و متالیک ، با بازتاب نور بالایی دارد. این کاغذ جلوه درخشانی دارد که موجب استفاده از آن در کارهای فانتزی مختلف می شود. کاغذ صدفی 300 گرمی علاوه بر کارت ویزیت در چاپ گواهینامه و سرتیفیکیت نیز بسیار محبوب است.

کاغذ اشتنباخ

کاغذی با کیفیت، فانتزی و با بافتی با فرورفتگی های متعدد و مقداری شبیه به بافت فابریانو چکشی با این تفاوت که بافت آن بیشتر و کمی درشت تر است. این کاغذ نیز دارای گرماژ 300 گرمی است و مصارف گوناگونی در چاپ دارد از جمله کارت ویزیت، پوستر، سرتیفیکیت و غیره. به دلیل وجود بافت های درشت در این کاغذ ممکن است یک دستی چاپ مانند کارت های صیقلی و کاملا صاف نباشد و در طرح های تمپلات یا تمام رنگ به اصطلاح در چاپ کچلی ایجاد شود. این مورد در طرح های هنری می تواند نکته ای مثبت باشد و جلوه ای وینتج ایجاد کند ولی در طرح هایی که یکدستی مهم است می تواند نکته ای منفی باشد.

کاغذ کتان نیز مانند کاغذ فابریانو جزو کاغذهای فانتزی و بافت دار محسوب می شود و قیمت ارزان تری نسبت به کاغذهای فابریانو دارد. این کاغذ در انواع کتان کبریتی، کتان ایتالیا، کتان امباس و کتان کهلر آلمان تولید می شود که بافت هر یک متفاوت بوده و انتخاب آن ها بیشتر با توجه به نوع طراحی و سلیقه شما می باشد.

کتان کهلر آلمان: یکی از با کیفیت ترین کاغذهای کتان با گرماژ 300 گرم کتان کهلر است. بافت این کاغذ شامل خطوط برجسته، موازی و نامنظم در طول کاغذ است. این کاغذ در چاپ کارت ویزیت بسیار شکیل و زیباست.

کتان کبریتی: کتان کبریتی بافتی برجسته، موازی و منظم دارد که تا حدی شبیه فابریانو معمولی است.  گرماژ این کاغذ 300 گرم است و معمولا در چاپ کارت ویزیت استفاده می شود.

کتان ایتالیا: کاغذ کتان ایتالیا بافتی عمودی و افقی متقاطع دارد که تشکیل مربع های ریز می دهند. این کاغذ با گرماژ 300 گرمی برای کارت ویزیت های فانتزی بسیار زیبا و خاص است.

کتان امباس: این کاغذ بافتی مشابه با کتان ایتالیا دارد و خطوط افقی و عمودی روی این کارت همدیگر را قطع می کنند. کاغذی فانتزی برای کار های فانتزی شما.

منبع: gopromotional.co.uk 

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.