عمومیکسب و کار ایرانیان

مزایا و معایب سرور مجازی ویندوز در ایران

سرور مجازی ویندوز یا VPS ویندوز، سروری امن، پرسرعت و ایده‌آل برای کسب‌وکارها و اهداف مختلف است. این سرور مجازی از محبوب‌ترین سرورهای مجازی در دنیا و رقیب سرسخت سرور  لینوکس است. اگر مایلید با مزایا و معایب VPS ویندوز آشنا شوید، با این مقاله همراه ما باشید. در ادامه ابتدا مزایا و معایب این سرور را در موقعیت جغرافیایی ایران بررسی می‌کنیم و سپس به مزایا و معایب کلی آن نیز می‌پردازیم.

سرور مجازی چیست؟

سرور مجازی یا VPS، بخشی از یک سرور بزرگ و فیزیکی (سرور اصلی) است. برای تقسیم سرور اصلی به اکانت‌های مجازی (همان سرور مجازی)، از نرم افزارهای مجازی ساز استفاده میشود. بسته به اینکه از چه مجازی سازی استفاده شود، بخشی از منابع سرور اصلی به صورت اشتراکی در دسترس سرورهای مجازی، قرار می‌گیرد. در کل بهترین سرور مجازی، سروری است که RAM، دیسک و پهنای باند مختص به خود را داشته باشد.

سرور مجازی ویندوز چیست؟

VPSها درصورتی‌که روی آنها سیستم‌عامل نصب شود، قابل‌استفاده هستند. سرور مجازی ویندوز، سروری است که سیستم‌عامل ویندوز روی آن نصب شده باشد. کار با سیستم‌عامل ویندوز سرور به دلیل داشتن رابط گرافیکی، آسان است چرا که اغلب کاربران قبلاً تجربه کار در محیط ویندوز را داشته‌اند. مایکروسافت نسخه‌های مختلفی از ویندوز سرور را با امکانات و محیط کاربری متفاوت ارائه داده است. قابل‌توجه است که ویندوز سرور از سایت‌هایی که با زبان ASP.net نوشته شده‌اند، پشتیبانی می‌کند.

سرور مجازی ویندوز در ایران

سرورهای مجازی قدرت خود را از یک سرور اصلی دریافت می‌کنند. این سرور اصلی، یک سرور فیزیکی است که در دیتاسنتر نگهداری می‌شود. محل این دیتاسنترها می‌تواند داخل ایران و یا خارج از ایران باشد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مزایای VPS ویندوز در ایران

در ادامه به مزایای VPS ویندوز که دیتاسنتر آن داخل ایران است، اشاره می‌کنیم:

 • مهم‌ترین مزیتی که وجود دارد، کمتر شدن فاصله بین کاربران و سرور اصلی است که باعث می‌شود درخواست‌ها سریع‌تر به سرور ارسال شود. سرور نیز سریع‌تر درخواست‌ها را پردازش می‌کند و نتیجه را به کاربر نمایش می‌دهد. به‌طورکلی سرعت لود شدن سایت‌ها بیشتر است و شاهد تأخیر زمانی کمتری هستیم.
 • مورد دوم این است که دسترسی به سرورهای فیزیکی در مواقع ضروری، راحت‌تر است. در حالیکه در مورد سرورهای خارج به این صورت نیست.
 • سایت‌هایی که از سرورهای داخلی استفاده می‌کنند، امکان بهره‌مندی از یک سری مزایا مثل مجوز ترافیک نیم‌بها را دارند.
 • وقتی اینترنت در ایران دچار اختلال می‌شود، دسترسی به سایت‌هایی که روی سرورهای خارجی هستند، سخت می‌شود اما در مورد سرورهای داخلی به این صورت نیست.
 • به دلیل تغییرات قیمت ارز، هزینه خرید و استفاده از سرورهای ایران به‌مراتب پایین‌تر از سرورهای خارج است. البته سخت‌افزارهای پیشرفته و سرویس‌های بهتر سرورهای موجود در خارج از دیگر دلایل قیمت بالای سرور خارج است.

معایب VPS ویندوز در ایران

در کنار مزایای سرور مجازی ویندوز در ایران، بهتر است به معایب این سرور نیز اشاره‌ای داشته باشیم.

 • پهنای باند اینترنت سرورهای ایران، نسبت به سرورهای خارج کمتر است و در کل کیفیت شبکه دسترسی به اینترنت نیز در ایران نسبت کشورهای پیشرفته، پایین‌تر است.
 • پایداری یا آپتایم سرور مجازی ویندوز در ایران به دلیل کیفیت پایین شبکه، کمتر است.
 • امکان دسترسی به سایت‌هایی که IP ایران را تحریم کرده‌اند و دانلود یا ثبت‌نام در آنها، از طریق سرورهای مجازی داخل ایران وجود ندارد.

مزایای کلی سرور مجازی ویندوز

در این بخش فارغ از موقعیت جغرافیایی سرور اصلی، مزایای VPS ویندوز را بررسی می‌کنیم.

 • با استفاده از تکنولوژی VNC می‌توان سرور مجازی ویندوز را از راه دور مدیریت و مشکلات آن را رفع کرد.
 • به دلیل رابط کاربری گرافیکی سیستم‌عامل ویندوز، کار با VPS ویندوز، بیشتر مورد پسند کاربران مبتدی است.
 • این سرور منابع سخت‌افزاری بیشتری را در اختیار دارد تا از طریق آنها، پردازش‌های سنگیم را با سرعت بیشتری انجام دهد.
 • ترافیک سرورهای مجازی وابسته به سرور مادر، تأثیری در عملکرد یکدیگر ندارد.
 • VPS ویندوزی، امکانات یک سرور خصوصی را با قیمت مناسب‌تری ارائه می‌دهد.
 • سرور مجازی ویندوز، سرعت پردازش بالاتری نسبت به هاست اشتراکی دارد و آپلود و دانلود با استفاده از آن سریع‌تر است.
 • امنیت VPS ویندوز بالا است و از اطلاعات و داده‌های ذخیره شده، محافظت می‌کند.

معایب کلی سرور مجازی ویندوز

در کنار مزایای بسیار VPS ویندوز، بهتر است نگاهی به معایب آن نیز داشته باشید:

 • برای استفاده از سیستم‌عامل ویندوز، باید لایسنس آن را خریداری کرد. البته در ایران کرک می‌شود.
 • برخلاف VPS لینوکس، یک سرور منبع‌باز نیست و دسترسی به هسته سرور فقط توسط کارشناسان مایکروسافت امکان‌پذیر است.
 • یکی از معایب سرور مجازی ویندوز این است که سیستم‌عامل پس از هر تغییر و یا به‌روزرسانی، باید دوباره راه اندازی شود.

سخن نهایی

در این مقاله سعی بر این بود با مزایا و معایب سرور مجازی ویندوز که یکی از محبوب‌ترین VPSهای موجود است، آشنا شوید. مهم‌ترین فاکتور در انتخاب این نوع سرور مجازی، نیاز کاربران است. به همین دلیل رقابت تنگاتنگی بین VPS ویندوز و VPS لینوکس در جریان است.