بین الملل

مدودف مقصر جنگ روسیه و گرجستان را معرفی کرد

«دیمیتری مدودف» رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر پیشین روسیه که در حال حاضر معاون شورای امنیت این کشور است، در مصاحبه روز جمعه با راشا تودی و تاس تاکید کرد که ساکاشویلی مسؤول جنگی است که در سال ۲۰۰۸ به راه افتاد.

میخائیل ساکاشویلی، رئیس‌جمهوری سابق گرجستان که در زمان وقوع جنگ ۲۰۰۸ روی کار بود، به دلیل پرونده‌ای مبنی بر «سوءاستفاده از قدرت» در زندان به ‌سر می‌برد. در سال ۲۰۰۸ جنگ مرگبار روسیه و گرجستان در منطقه اوستیای جنوبی روی داد؛ جایی که میان طرفداران روسیه و دولت مرکزی گرجستان درگیری‌هایی روی داده بود. این جنگ در هشت اوت سال ۲۰۰۸ میلادی آغاز شد و پنج روز ادامه یافت.

به گفته روسیه، نیروها به دستور ساکاشویلی که تحت حمایت آمریکا بود، به اوستیای جنوبی اعزام شدند و صلحبان‌های روسی را هدف بمباران قرار دادند. مسکو، اوستیای جنوبی و آبخازیا را در ۲۶ اوت، اندکی پس از شکست دادن ارتش گرجستان، به عنوان نقاطی مستقل به رسمیت شناخت.  

مدودف در آن زمان رئیس‌جمهوری روسیه بود و هنگامی که ارتش گرجستان به نیروهای حافظ صلح روسی که از دهه ۱۹۹۰ در اوستیای جنوبی مستقر بودند، حمله کرد، به نیروهای روسیه دستور مداخله داد. او گفت که ساکاشویلی مسؤول کامل کشت و کشتار است که ۱۵ سال پیش به راه افتاد.

دیمیتری مدودف گفت: از سوی گرجستان، این ساکاشویلی بود که تصمیم به آغاز تهاجم گرفت. ساکاشویلی تسلیم عزت‌نفس توخالی خود شده بود که در نهایت او را به یک جسد و مُرده سیاسی تبدیل کرد. او روانی بود.

مدودف در واکنش به اینکه آیا ساکاشویلی باید به خاطر تصمیمش برای آغاز جنگ ۲۰۰۸ دادگاهی شود، پاسخ داد که «خدا و تاریخ او را به سخت‌ترین شکل ممکن محکوم کرده‌اند.» او افزود که ساکاشویلی «در کشور خودش به یک منفور و منحوس تبدیل شده است.»

ساکاشویلی در سال ۲۰۱۲ برکنار شد و به آمریکا گریخت. او پس از مدت کوتاهی که به عنوان سیاستمدار در اوکراین در سال‌های ۲۰۱۵-۲۰۱۶ کار کرد، به گرجستان بازگشت. او در حال حاضر در حال گذراندن محکومیت شش سال زندان به دلیل سوء استفاده از قدرت است و سال گذشته با اتهامات دیگری از جمله متفرق کردن اعتراضات ضد دولتی در تفلیس در سال ۲۰۰۷ مواجه شد.

میخائیل ساکاشویلی که بیمار است، این پیگرد قانونی را با انگیزه سیاسی می‌داند. مدافعان او همچنین مدعی شده‌اند که ساکاشویلی که وزن قابل توجهی در بازداشت از دست داده، مراقبت‌های پزشکی کافی دریافت نمی‌کند.

۳۱۱۳۱۱

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.