قم عزادار رییس مذهب شیعه

به گزارش خبرگزاری سرگرمی برای همه از قم، شهر مقدس قم در روز شهادت امام صادق (ع) میزبان خیل عظیمی از زائران و مجاوران بود که خود را به این شهر رساندند تا در روز شهادت صادق آل محمد (ص) در جوار بارگاه ملکوتی بانوی کرامت به عزاداری بپردازند.

 

از شب گذشته مراسمات عزاداری در حرم مطهر حضرت معصومه (س)، مسجد اعظم و همچنین در مساجد و حسینیه‌ها برپا بود و هیأت مذهبی نیز در این شب در نقاط مختلف شهر قم پرچم عزا برافراشتند.

 

از صبح امروز نیز دسته‌های عزاداری در قالب دسته‌های سینه زن و زنجیر زن از نقاط مختلف شهر مقدس قم خود را به میدان آستانه رساندند و پس از ورود به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) این مصیبت را به ساحت بانوی کرامت تسلیت گفتند.

 

از صبح امروز نیز در بیوت مراجع عظام تقلید مراسمات عزاداری برپا بود و سخنرانان از فضائل و مناقب ششمین امام شیعیان گفتند و مداحان نیز در مصیبت این روز نوحه خوانی کردند.

 

مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق (ع) از سوی بیت آیت الله وحید خراسانی و با حضور طلاب و روحانیون حوزه علمیه و اقشار مختلف مردم عزادار قم برگزار شد که بعد از این مراسم همانند سال‌های گذشته دسته عزاداری به منظور عرض تسلیت شهادت ششمین امام شیعیان به ساحت کریمه اهل بیت (س) با حضور آیت الله وحید، رهسپار حرم حضرت معصومه (س) شدند.

 

مراسم عزاداری «چهارپایه خوانی» نیز عصر روز شهادت صادق آل محمد (س) با مداحی حاج سید مهدی میرداماد و علی اکبر حائری در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر بانوی کرامت برگزار می گردد.

 

همزمان با شهادت امام جعفر صادق (ع)، مجالس عزاداری در جوار حرم مطهر فرزند برومند ایشان حضرت علی بن جعفر (ع) نیز برگزار شد.

 

روز گذشته و در آستانه شهادت ششمین امام شیعیان، دو شهید گمنام دفاع مقدس با بدرقه پر شور مردم ولایتمدار و انقلابی قم در مسجد مقدس جمکران خاکسپاری شدند.

 

مراسم عزاداری از سوی بیت آیت الله صافی گلپایگانی به مناسبت شهادت امام جعفر صادق (ع) و همچنین بزرگداشت شهدای فیضیه که بدست رژیم شاهنشاهی در سال ۱۳۴۲ به خاک و خون کشیده شدند نیز عصر امروز در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شد.

حجت الاسلام و المسملین مرتضی آقاتهرانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در سخنرانی عزاداری شهادت امام صادق (ع) در حرم بانوی کرامت گفت: امام در عبودیت و بندگی، شجاعت و تدبیر والاترین انسان است.

 

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت به جایگاه عمل در آموزه‌های دینی اشاره و عمل صالح را مکمل ایمان توصیف نمود و ابراز کرد: توسل به درگاه الهی با تمسک به اهل‌بیت علیهم‌السلام و آبروی ایشان، گره‌گشای مشکلات و حرکت انسان در تقرب به ذات اقدس الهی است.

 

وی به دیدار عنوان بصری و امام صادق علیه‌السلام اشاره و بندگی خدا را از برجسته‌ترین کلیدواژه‌های تجلی اخلاق اسلامی دانست با تأکید بر اینکه انس و جن برای چیزی جز بندگی خدا خلق نشده‌اند، اذعان کرد: امام صادق علیه‌السلام در پاسخ به سؤالی دررابطه‌با حقیقت بندگی می‌فرمایند؛ «أن لا یَرَی العَبدُ لِنَفسِهِ فیما خَوَّلَهُ اللّه ُ إلَیهِ مُلکا؛ لِأنَّ العَبیدَ لا یَکونُ لَهُم مُلکٌ، یَرَونَ المالَ مالَ اللّه ِ یَضَعونَهُ حَیثُ أمَرَهُمُ اللّه ُ تَعالی بهِ، و لا یُدَبِّرَ العَبدُ لِنفسِهِ تَدبیرا، و جُملَةُ اشتِغالِهِ فیما أمَرَهُ اللّه ُ تَعالی بهِ وَ نَهاهُ عَنهُ ··· فهذا أوّلُ دَرَجَةِ المُتَّقینَ»

 

آقاتهرانی تصریح کرد: در نگاه امام صادق علیه‌السلام حقیقت بندگی سه چیز است: اینکه بنده در آنچه خداوند به او عطا فرموده است برای خود مالکیتی در نظر نگیرد؛ زیرا بندگان مالک چیزی نیستند، مال را متعلّق به خدا می‌دانند و آن را هر جا که خداوند عزوجلّ فرمان داده است، به مصرف می‌رسانند.

انتهای پیام