علمی و پزشکی

قارچی که جایگزین گوشت خواهد شد

به گزارش Transparent و به نقل از IO. صنعت دام مسئول 15 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی و 80 درصد استفاده از زمین در جهان است. قارچ ها سرشار از مواد مغذی هستند و حداقل می توانند جایگزین گوشت شوند. در حال حاضر تعداد کشاورزان و کارآفرینانی که تمایل به پرورش قارچ دارند کم نیست. اما بسیاری از آنها قابلیت های مناسب را ندارند و برخی دیگر که از قابلیت های مناسبی برخوردار نیستند به فکر ساخت سازه ای هوشمند هستند. این امر استارت‌آپ‌های ATTA را بر آن داشت تا دانش خود را در زمینه ایجاد مناطق مناسب برای پرورش گیاهان و توسعه یک سیستم هوشمند پرورش قارچ بهبود بخشند. اولین نمونه اولیه اکنون عرضه شده است و آنقدر ساده است که هر سوپرمارکتی می تواند از آن برای پرورش قارچ استفاده کند. در زیر داستان یکی از بنیانگذاران این استارت آپ به نام “سباستین مدل” که یک پرورش دهنده قارچ است را مشاهده می کنید.

نمایندگان راه اندازی ATTA
نمایندگان راه اندازی ATTA

نام ATTA از کجا آمده است؟

ATTA نام لاتین مورچه های برگ است که بیش از 30 میلیون سال است که در پرورش قارچ نقش داشته اند. آنها نمونه های شگفت انگیز ما هستند. این حشرات در طول تکامل خود رژیم غذایی خود را تغییر دادند و آن را به قارچ تبدیل کردند و در لانه های خود روی میزبان های جمع شده رشد کردند. این رژیم غذایی بسیار سالم است و مورچه های ATTA در حال حاضر یکی از بزرگترین و قوی ترین کلنی های مورچه ها هستند.

مرکز پرورش قارچ چگونه است؟

مرکز پرورش قارچ ما یک سیستم مدولار است، می توان آن را هم در سالن های بزرگ و هم در خارج از آن قرار داد. ما یک پلت فرم نظارت از راه دور را برای اطمینان از برداشت راه اندازی کرده ایم. این امکان وجود دارد که این تسهیلات امکان تولید غیرمتمرکز را فراهم کند و نیاز به مسیرهای حمل و نقل طولانی را از بین ببرد. این امر همچنین باعث می شود که مهاجرت به شهرهای بزرگ راحت تر شود. طراحی مدولار یا مدولار بودن طراحی یک اصل طراحی است که یک سیستم را به بخش های کوچکتر به نام ماژول تقسیم می کند. ماژول ها را می توان به تنهایی ایجاد کرد، تغییر داد، جایگزین کرد یا توسط ماژول های دیگر یا بین سیستم های مختلف جابجا شد.

انگیزه شما چیست؟

قارچ یک جایگزین عالی برای گوشت است. ما با قارچ های زیادی آزمایش کردیم تا اینکه بهترین قارچ را پیدا کردیم – یال شیر. این قارچ دارای خواص متعددی مانند گوشت، با انتشار بسیار کمتر دی اکسید کربن و کاهش منابع است. در آسیا، این قارچ به عنوان یک غذای لذیذ در نظر گرفته می شود و اغلب با گوشت مرغ یا خرچنگ مقایسه می شود. همچنین به عنوان یک محرک واقعی مغز شناخته می شود.

آینده شرکت خود را در پنج سال آینده چگونه می بینید؟

دو هفته دیگر اولین برداشت خود را خواهیم داشت که آن را به رستوران ها و شرکت های فرآوری می فروشیم. اگر به عنوان تولیدکننده کار کنیم و جریان های نقدی مثبتی داشته باشیم، به سرمایه گذاری در ساخت سیستم ادامه خواهیم داد. طی پنج سال آینده، ما می‌خواهیم تجهیزات خود را در سراسر اروپا بفروشیم تا افراد بیشتری بتوانند قارچ‌های حرفه‌ای و مقرون‌به‌صرفه پرورش دهند و همچنین رژیم غذایی ما را سالم‌تر و پایدارتر کنیم.

چه چیزی نوآوری شما را بهتر یا متفاوت می کند؟

سیستم مدولار ما این مزیت را دارد که مشتریان می توانند با سیستم های کوچک شروع کنند و آنها را به سرمایه گذاری های رو به رشد گسترش دهند. در عین حال، سیستم ما بسیار کارآمد است، زیرا می تواند دما، رطوبت، دی اکسید کربن، نور را کنترل کند و قارچ ها شرایط رشد ایده آلی خواهند داشت.