فرهنگ و هنر

فعالیت کتابخانه‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی موثر است

سرگرمی برای همه/زنجان دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابخانه یک مجموعه فرهنگی و هنری است و تنها مختص به کتاب نیست.

مهدی رمضانی، ظهر امروز (۶ شهریورماه) در مراسم افتتاح کتابخانه شیخ عبدالکریم زنجانی که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت هفته دولت با بیان اینکه تنوع خدماتی کتابخانه‌ها بالا است، اظهار کرد: کتابخانه یک مجموعه فرهنگی هنری است و تنها مختص به کتاب نیست. فعالیت کتابخانه می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی تاثیر بسزایی داشته باشد. ظرفیت‌های کتابخانه قابل توسعه است و باید به ابعاد گوناگون آن توجه شود. 

وی افزود: همه کتابخانه‌ها دارای بخش کودکان و نوجوان هستند؛ کتابخانه پناهگاه امنی برای کودکان است و باید به خوبی ظرفیت‌های آنان را پرورش دهیم. در حوزه نوجوان دارای ضعف‌های بسیاری هستیم که باید آن را برطرف کنیم.

رمضانی با بیان اینکه ۳۸۰۰ کتابخانه در سطح کشور دایر است، اذعان کرد: با توجه به افزایش قیمت کتاب، کتابخانه‌ باید دسترسی به کتاب را سهل‌تر کند.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان نیز در ادامه این مراسم یادآور شد: کتابخانه علامه شهید عبدالکریم زنجانی، سومین کتابخانه‌ای است که از سال گذشته توسط اداره‌ کل راه‌ و شهرسازی از محل بازآفرینی شهری در استان زنجان احداث شده است. لازم به ذکر است این کتابخانه با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است. 

محمدرضا خانی افزود: کتابخانه سردار سلیمانی ابهر، کتابخانه امام حسین (ع) منطقه بی‌سیم زنجان نیز در این طرح افتتاح شدند. باید عنوان کنیم کتابخانه‌ها پایگاه‌های فرهنگی هستند و این رویکرد امروزه بیشتر مورد توجه است. 

وی با بیان اینکه کتابخانه امام حسین (ع) بی‌سیم خانواده‌ محور طراحی شده است، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه این کتابخانه در یک منطقه محروم افتتاح شده است ولی امروز بیش از ۱۰۰۰ نفر عضو داشته و یکی از فعال‌ترین نهادهای فرهنگی شهر تلقی می‌شود.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.