بین الملل

فعالیت سفارت افغانستان در هند متوقف می‌شود

وزارت امور خارجه هند در حال بررسی نامه‌ای از سوی سفارت افغانستان در دهلی است که نوشته قصد دارد تا تمامی فعالیت‌هایش را از امروز (شنبه) متوقف کند.

به گزارش سرگرمی برای همه، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، هند دولت طالبان افغانستان را که در اوت ۲۰۲۱ بار دیگر در این کشور به قدرت رسید، به رسمیت نشناخته و تمامی کارمندان سفارتش در کابل را دو سال پیش از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان خارج کرد و دیگر هیچ حضور دیپلماتیکی در این کشور ندارد.

تا به امروز، سفارت افغانستان در دهلی توسط کارمندانی اداره می‌شد که توسط دولت قبلی اشرف غنی، رئیس جمهوری برکنار شده افغانستان و با کسب اجازه از سوی مقام‌های هند منصوب شده بودند.

یکی از مقام‌های وزارت خارجه هند که خواست نامش فاش نشود، گفت: البته سفیر افغانستان چندین ماه می‌شد که دیگر در هند نبود و موجی جدی از خروج دیپلمات‌ها به سمت کشوری ثالث در جریان است که گزارش شده به دنبال دریافت پناهندگی هستند.

دولت دهلی همچنین اعلام کرد که از سازمان ملل در روند تصمیم گیری درباره به رسمیت شناخته شدن دولت طالبان افغانستان پیروی می‌کند.

شبکه خبری طلوع افغانستان نیز گزارش کرده که نامه شکایت سفارت افغانستان در دهلی را که به وزارت خارجه هند ارسال شده، در اختیار دارد.

در این نامه آمده است، تصمیم سفارت برای تعطیلی و توقف دائمی تمامی فعالیت‌ها در پایان سپتامبر سال جاری میلادی ناشی از ناتوانی در حفظ عملکرد عادی به دلیل فقدان ملاحظات دیپلماتیک و حمایت سیستماتیک از سوی وزارت خارجه هند است.

سال گذشته میلادی، هند کالاهایی مانند گندم، دارو، واکسن‌های کرونا و البسه مخصوص زمستان برای کمک به یکسری کمبودها به افغانستان ارسال کرد.

در ژوئن سال گذشته میلادی نیز هند یک تیم از مقام‌های این کشور به سفارتش در کابل اعزام کرده بود.

انتهای پیام 

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.