بین الملل

فراخوان «رادیو در صحنه» منتشر شد

مدیر کارگروه تولید مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری از انتشار فراخوان تولید رادیو تئاتر با عنوان «رادیو در صحنه» خبر داد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری آنا، ایوب آقاخانی مدیر کارگروه تولید و دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری از انتشار فراخوان تولید رادیو تئاتر با عنوان رادیو در صحنه خبر داد. متن این فراخوان که با تفاهم و توافق رسمی مرکز هنر‌های نمایشی حوزه‌ی هنری با مرکز هنر‌های نمایشی رادیو و شبکه رادیویی نمایش منتشر شده به قرار زیر است:

فراخوان رادیو در صحنه بدین شرح است: به نام هستی بخش، نمایش و نمایشگری در عصر ما روزنه‌ها و مسیر‌هایی متفاوت یافته و این اقتضائاتِ روزگار در عمل، جهان تئاتر و سینما را وارد فضا‌هایی کرده که هنوز برای قضاوت در خصوص عیب و حُسنش زود است و آنچه بر ذمه‌ی ماست جا نماندن و حفظ پویایی و تکاپو و فتح سنگر‌های جدید در این عالَم پُر رقیب و پُر چالش است.

قالب اجراییِ زنده‌ نمایش رادیویی برای مخاطبان حاضر در سالن که به طور رسمی از سال ۱۳۸۴ با نام بومی «رادیو تئاتر» تولد فرآیند تولید و ارائه‌اش را اعلام کردیم و در طی این هیجده سال بر آتشش بیش و کم هیمه فراهم کردیم و بر شعله‌اش دمیدیم یکی از روش‌ها و فرم‌هایی است که به شدت اقبال و استقبال مخاطبان را در پی داشته است و شاهد این مدعای مبارک، بخش‌های «رادیو تئاتر» یِ جشنواره‌های مختلف تئاتری است که، چون نگینی بر انگشتر دستانِ جشنواره‌ فرضیِ ذکر شده درخشیده و انبان خود را از تجربه اندوخته است. در تمام این سال‌ها به عنوان یک مطالبه در پی آن بودیم که فضای نمایشگری، با به رسمیت شناختن این گونه ساز و کار اجرای مستمر آن‌ها و فضای ثابت جهت مواجهه‌ی این آثار با مخاطبانش را فراهم کند که نشد و چند و چونش بماند برای فرصتی درخورتر.

امروز با یاری مرکز هنر‌های نمایشی حوزه‌ی هنری و تفاهم و توافق رسمی با مرکز هنر‌های نمایشی رادیو و شبکه رادیویی نمایش، اعلام می‌کنیم که پس از این تلاش هیجده ساله در نهایت توفیق آن را یافتیم که در تماشاخانه آنلاین حوزه‌ی هنری میزبان استمرار حضور گروه‌های نمایشگری باشیم که مایلند اثری در قالب «رادیو _ تئاتر» را به صورت اجرای عمومی (از یک تا سه هفته) با قاعده‌های رایج در ضوابط اجرای تئاتر به مخاطبان ارائه کنند.
خوشبختیم از آنکه به این بهانه به طور رسمی از نمایشگران زبده‌ رادیو و تئاتر برای حضور در این جریان مستمر تحت عنوان «رادیو در صحنه» دعوت به عمل می‌آوریم و خواهشمندیم دوستان نمایشگر رادیو برای حضور، آمادگی خود را به دفتر ادبیات نمایشیِ مرکز هنر‌های نمایشی رادیو و دوستان نمایشگر آزاد که از فضا‌هایی غیر از رادیو علاقمند به حضور هستند به دفتر کارگروه تولید مرکز هنر‌های نمایشی حوزه‌ هنری مراجعه کنند.

ایوب آقاخانی، مدیر کارگروه تولید و دفتر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری. علاقه مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۹۱۰۸۸۴۲۰ _۰۲۱ تماس حاصل کنند. لازم به ذکر است فراخوان مسابقه نمایشنامه نویسی چهار راه تئاتر ایران و فراخوان رادیو در صحنه دو فراخوانی هستند که در ماه جاری از سوی مرکز هنر‌های نمایشی حوزه هنری منتشر شده‌اند.

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.