عمومیکسب و کار ایرانیان

طرز کار شیر سختی گیر

دستگاه سختی گیر رزینی

به نقل از  alibaba.com آب یک حلال جهانی است. آب باران که تقریبا آب مقطر و خالص به حساب می آید از روی سنگها و خاک ، مواد معدنی محلول از جمله کربناتهای کلسیم و منیزیم را که بصورت طبیعی وجود دارد ، عبور می کند و این باعث سخت شدن آن می شود. بیشتر منابع آب دارای مقداری سختی است. برای استفاده مناسب از آب در فرایندهای تولید، دیگهای بخار، برج های خنک کننده و آب شستشو، معمولاً به سختی گیر آب نیاز است.

قیمت شیر سختی گیر: در آب از بالای مخزن وارد می شود و پس از عبور از بستر رزین و انجام عملیات تبادل یون از طریق نازل های آب جمع کن کف جمع آوری می شود. در مخزن سختی گیر رزینی از رزین تبادل یونی استفاده می کنند که عمل سختی گیری را انجام می دهد. همچنین ر مجاورت نازل های آب جمع کن در پایین سختی گیر از بهره می برند. استفاده از سنگ سیلیس در بیشتر به جهت آن است که دانه های رزین از نازل ها رد نشوند و به نوعی به عنوان لایه زه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

پس از گذشت دوره بهره برداری سختی گیر ، حال می بایست دستگاه را شستشو داد و رزین های را احیا نمود. چراکه پس از تبادل یون دانه های رزین سختی گیر تقریبا تمام یون های سدیم خود را برای تبادل با کلسیم و منیزیم آب از دست می دهند لذا باید احیا شوند تا دوباره یون سدیم خود را به دست آورند.

مراحل شستشو و احیا سختی گیر رزینی

برای انجام فرآیند احیای سختی گیر رزینی باید چهار مرحله زیر را انجام داد.

شستشوی معکوس

در این مرحله آب از پایین وارد بستر رزین می شود و دانه های رزین را از هم باز کرده و مواد ناخالص میان آنها را از داخل مخزن رزین تخلیه می کند. در این مرحله دانه های رزین از هم جدا می شوند و رزین منبسط می گردد؛ این برای احیای سختی گیر نیز بهتر است چراکه آب نمک به خوبی از مین بستر عبور می کند و تمام دانه های رزین را احیا می کند.

مکش آب نمک

احیای رزین سختی گیر عبارت است از بازگرداندن سدیم از دست رفته به دانه های رزین و گرفتن کاتیون هایی که با یون سدیم در حین سختی گیری تبادل شده است. در طراحی سختی گیر برای احیا؛ به ازاء هر لیتر رزین سختی گیر به 180 گرم نمک نیاز است.

در فرآیند احیای سختی گیر رزینی در اصل این رزین است که احیا می شود و ظرفیت قبلی خود را پس از مدتی سختی گیری باز می یابد. برای احیای رزین باید مراحل زیر را به ترتیب دنبال نمود.

تعمیر شیر سختی گیر | تعمیر شیر سولو ولو سختی گیر | روش احیا سختی گیر رزینی pdf

طرز کار شیر سختی گیر

گام اول: می بایست را از مدار خرج نمود و شیر خروجی را بست و همزمان شیر تخلیه سختی گیر را باز نمود. سپس دسته اهرم شیر را به حالت شستشو (WASH) قرار می دهیم و آب از پایین وارد مخزن سختی گیر می شود و پس از عبور از بستر رزین، هم لرد و املاح نا محلول موجود در سطح آن را تمیز می کنند و هم دانه های رزین را از هم جدا می کنند (منبسط می کنند) این مرحله را تا جایی ادامه می دهیم که آب خروجی از تخلیه سختی گیر صاف گردد. معمولا حدود 15 دقیقه یا کمتر برای شستشوی معکوس کفایت می کند. با جدا شدن دانه های رزین یا انبساط بستر ماده احیا کننده که در اینجا آب نمک می باشد به خوبی از میان تمام دانه ها عبور کرده و تمام دانه ها و تمام بستر رزین را احیا می کند.

در بکواش باید فشار آب خروجی از درین را بررسی نمود تا کم نباشد زیرا می تواند در انجام درست و کامل فرآیند احیا موثر باشد. کم بودن فشار آب ورودی می تواند ظرفیت سختی گیری دستگاه سختی گیر رزینی را نیز کاهش داده و در گذر زمان کیفیت آب خروجی را نیز کاهش دهد. در صورتی که فشار آب پشت سختی گیر از حد مجاز کمتر باشد باید از یک پمپ استفاده نمود.

گام دوم: شیر مخزن نمک را باز می کنیم و اهرم شیر را در حالت احیا (REGERATION) قرار می دهیم. حال آب نمک از مخزن نمک سختی گیر مکیده می شود و از بالای سختی گیر داخل می شود و با عبور از عملیات تبادل یون را انجام می دهد بنحوی که سدیم موجود در آب نمک به رزین باز می گردد و کلسیم و منیزیم موجود در سطح رزین به آب پس داده می شود. این مرحله تا جایی ادامه می یابد که کل آب نمک موجود در تانک نمک تخلیه گردد.

گام سوم سیر نمک را بسته و درباره اهرم شیر را در حالت شستشو ) (WASH قرار می دهیم . تا آب مجدد از پایین وارد شود و با آب نمک موجود در لایه های رزین را بشوید و تخلیه نماید . این مرحله از را آنقدر ادامه می دهیم تا آب خروجی از لوله تخلیه سختی گیر شیرین شود .

گام چهارم: در این مرحله بایست منبع نمک را برای احیای بعدی از آب پر کرده، پس شیر تخلیه را می بندیم و شیر مخزن نمک را باز می کنیم و اهرم شیر جند راهه را در حالت سرویس (RUN) قرار می دهیم و تا منبع نمک سختی گیر از آب پر گردد. پس از پر شدن مخزن …

گام پنجم: حال کافی است شیر مخزن نمک را ببندیم و شیر خروجی را باز کنیم تا آب عاری از سختی به معروف برسد. شایان ذکر است که عمر رزین سختی گیر تحت تاثیر مستقیم احیا است بنابراین باید بر روی احیا رزین تمرکز ویژه ای شود تا به صورت کامل و بی نقص انجام شود. برای مثال اگر فشار آب ورودی به سختی گیر از حداقل یک و نیم بار کمتر باشد مکش نمک به درستی انجام نمی شود و به همین دلیل عمر رزین کاهش می یابد.

همانطور که اشاره شد، فشار آب ورودی در فرآیند احیا و شستشو بسیار تاثیر گذار است چراکه فرآیند مکش آب نمک با استفاده از فضای خلاء ایجاد شده در شیر انجام می شود و هرچه فشار آب بیشتر باشد فشار منفی ایجاد شده برای مکش آب نمک بیشتر می شود.

شرکت زادآب با بیش از 40 سال تجربه در زمینه ساخت تجهیزات تصفیه آب و فاضلاب آماده خدمت رسانی می باشد. شما می توانید جهت سفارش سختی گیر رزینی برای واحد مسکونی خود با دفتر شرکت زادآب تماس حاصل نمایید.

رزین سختی گیر

رزین های تبادل یونی در سه دسته کلی طبقه بندی می شوند:

رزین آنیونی

رزین آنیونی که آنیون ها را حذف می کند از طریق تبادل یونی فعالیت می کند یعنی یون هایی را با آنیون های آب جایگزین می کند. رزین های آنیونی را به دو دسته تقسیم می کنند.

رزین آنیونی قوی

از رزین آنیونی قوی برای تولید آب خالص یا اصطلاحا آب دمین یا آب دیونیزه استفاده می کنند آن هم به این دلیل که این نوع از رزین های آنیونی می تواند تمام آنیونی ها را از آب حذف کند. نوع رزینی که برای حذف آنیون ها و تولید آب دمین مورد استفاده قرار می گیرد، در دیونایزر های دو ستونی A400OH و در دیونایزر های تک ستونی رزین A400MB است.

رزین آنیونی ضعیف

رزین آنیونی ضعیف به رزین آنیونی حذف اسید مشهور است. از این رزین برای حذف آنیون حاصل از اسید های قوی استفاده می کنند.

مقدار رزین در سختی گیر بر حسب ظرفیت و دبی آب محاسبه می گردد.

شرکت زادآب به عنوان تولیدکننده تجهیزات آب و فاضلاب آماده ارائه مشاوره رایگان به شما عزیزان می باشد. در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

Bottom of Form

فروشگاه مهام

فروشگاه مهام پالایش با هدف تامین تجهیزات صنعت تصفیه آب در کنار تجربه درخشان ۲۰ ساله خود مجموعه شروع به فعالیت کرد.به علت تعهد نسبت به اعتماد مشتریان به مجموعه مهام پالایش توانست، کالاهای مورد نیاز در صنعت تصفیه آب و فاضلاب صنعتی را با بالاترین کیفیت روز دنیا و ایران در اختیار مشتریان مجموعه قراردهد.