عمومیاقتصادیکسب و کار ایرانیان

شرکت حسابرسی چیست؟

در تمام مشاغل باید به امور حسابداری و مالی به بهترین شکل ممکن رسیدگی شود تا مشکلی در این زمینه پیش نیاید. استفاده از خدمات شرکت حسابرسی باعث سامان‌دادن به کارهای مالی شده و از ضرر و زیان‌های احتمالی جلوگیری می‌کند. این شرکت‌ها از حسابداران باتجربه و حرفه‌ای برای انجام امور مالی و مالیاتی استفاده می‌کنند. در هر کسب‌وکاری می‌توان از خدمات شرکت‌های حسابرسی بهره برد. با توجه به اهمیت امور مالی و حسابداری در هر حرفه‌ای، انتخاب شرکتی معتبر و باتجربه کار بسیار مهمی است؛ چراکه نمی‌توان به هر شرکتی اعتماد کرده و تمام اطلاعات خود را در اختیار آن‌ها قرار داد. تا آخر این گزارش با ما همراه باشید تا شما را با یکی از بهترین و معتبرترین شرکت‌های حسابرسی آشنا کنیم.

تعریف شرکت حسابرسی

در هر کسب‌وکاری برای این‌که به حساب‌ها و امورات مالی رسیدگی شود؛ باید افرادی به‌عنوان حسابدار در آن کسب‌وکار وجود داشته باشد. برای توسعه مالی و رسیدگی به کارهای حسابداری، مالی و مالیاتی استفاده از خدمات شرکت حسابرسی ضروری است. این شرکت‌ها از بروز هرگونه خطا و تقلب در زمینه مالی جلوگیری می‌کنند. شرکت‌های حسابرسی برای رسیدگی به امور مالی کسب‌وکارهای مختلف از حسابدارن خبره و کاربلد استفاده كرده و خدمات ارزنده‌ای را به مشتریان خود ارائه می‌کنند. شرکت‌ها بهترین حسابرسان خود را به شرکت درخواست ‌کننده خدمات حسابرسی اعزام خواهند کرد. آن‌ها کار خود را به بهترین شکل ممکن و با دریافت کمترین هزینه انجام می‌دهند. با توجه به این‌که امور حسابداری و حسابرسی کاری حساس و نیازمند تجربه است، صاحبان شرکت‌ها نباید خود اقدام به انجام امور مالی شرکت بکنند؛ چراکه احتمال بروز خطا و ضرر و زیان بیشتر خواهد شد. شرکت‌های حسابرسی وقتی انجام امور مالی شرکت و کسب ‌ وکاری را بر عهده می‌گیرند، این کار را به نحو احسن انجام می‌دهند و در صورت وجود هرگونه مشکلات مالی، نسبت به حل آن اقدام می‌کنند.

حسابرسي به چند روش انجام مي‌شود؟

سيستم حسابرسي به سه دسته تقسيم مي‌شود كه هر كدام تعريف مخصوص به خود را دارد. در اين قسمت به‌صورت خلاصه درباره هر كدام از روش‌هاي حسابرسي توضيحاتي ارائه خواهد شد.

حسابرسی صورت‌‌های مالی

حسابرسي صورت‌هاي مالي نوعي از حسابرسي است كه در آن، شركت حسابرسي از افراد خود براي بررسي صورت‌حساب‌هاي مالي و اعتباردهي به آن‌ها استفاده مي‌كند؛ به عبارت ديگر حسابرسان بايد صورت‌حساب‌ها را با استانداردهای روزِ حسابداری و مالی تطبيق دهند.

حسابرسی داخلی

در نوع دوم، يعني حسابرسي داخلي هم بايد عملکردهای مالی و حسابداری بررسي شده و بهبود يابد. مي‌توان گفت كه حسابرسي داخلي نوعي حسابرسي مشاوره‌اي است كه تمام كسب ‌و كا رها و مشاغل به اين نوع حسابرسي نياز دارند.

حسابرسی عملیاتی

پس از اين‌كه فعاليت‌ها و امور مالي شركت‌ها و كسب‌وكارها توسط شركت حسابرسي بررسي شد، بايد راهكارهاي مناسبي از طرف حسابرسان ارائه شود تا هزينه‌هاي غير ضروري در آن كسب‌وكار كاهش پيدا كرده و در صورت امكان حذف شود. به اين نوع حسابرسي، حسابرسي عملياتي گفته مي‌شود.

چند نوع حسابرس داريم؟

در حالت كلي مي‌توان گفت كه 3 نوع حسابرس وجود دارد كه عبارتند از حسابرسي داخلي، حسابرسي دولتي و حسابرسي مستقل. اين دسته‌بندي بر اساس وظايف و مسئوليت‌هاي آن‌ها انجام مي‌شود. در ادامه به ارائه توضيحاتي درباره هر كدام از اين حسابرسان پرداخته خواهد شد.

حسابرسی داخلی

يكي از اعضاي ثابت شركت‌ها در مشاغل مختلف، حسابرسان داخلي هستند كه به‌عنوان واسطي بين هیئت مدیره، اعضای امور مالی و حسابداران شرکت‌ها در نظر گرفته مي‌شوند. وظيفه اصلي اين افراد، بررسي و كنترل امور مالي شركت‌ها است تا در صورت مشاهده هرگونه اشتباه و تقلب در امور حسابداري و مالي آن شركت، صاحبان شركت‌ها را از وضعيت موجود باخبر كنند. اين كنترل و بررسي بايد به‌صورت دوره‌اي، ماهانه و سالانه انجام شود و حسابرسان داخلي گزارش‌هاي مربوطه را در اختيار مسئولان قرار دهند.

حسابرسی دولتی

شركت‌ها و سازمان‌هاي دولتي براي اين‌كه به حساب‌هاي خود رسيدگي كنند و به‌صورت مرتب گزارش‌هاي مالي شركت را در اختيار داشته باشند؛ از حسابرسان دولتي كمك مي‌گيرند. حسابرسان دولتي امورات مالي سازمان‌هاي مربوطه را كنترل كرده و به آن‌ها نظم مي‌بخشند.

حسابرسی مستقل

حسابرسان مستقل در شركت‌هايي كه طرف قرارداد هستند، فعاليت نمي‌كنند؛ بلكه در شركت‌هاي حسابرسي و حسابداري به‌صورت مستقل و جداگانه مشغول به كار هستند. رسيدگي به امور مالي و حسابرسي شركت‌ها توسط اين نوع حسابرسان به‌صورت پروژه‌اي و با عقد قرارداد انجام مي‌شود. اين افراد ماهانه و يا سالانه به شركت‌هايي كه با آن‌ها قرارداد بسته‌اند، مراجعه كرده و نسبت به كنترل گزارش‌هاي مالي آن شركت اقدام مي‌كنند. زماني‌كه اين حسابرسان به‌هنگام كنترل امور مالي شركت مربوطه، خطا و تقلبي مشاهده كنند، بايد اقدام به رفع مشكل كرده و در اين زمينه به صاحب شركت كمك كنند.

فعالیت شرکت‌ حسابرسی

یک شرکت حسابرسی فعالیت‌های مختلفی را در زمینه امور مالی و حسابداری انجام می‌دهد. در این قسمت به برخی از مهم‌ترین فعالیت‌های شرکت حسابرسی اشاره می‌شود.

 • مهم‌ترین فعایت شرکت حسابرسی، انجام مسائل مربوط به امور مالی و مالیاتی شرکت‌ها و کسب‌وکارها است.
 • این شرکت‌ها می‌توانند در دفاتر قانونی، اظهارنامه‌ها را تنظیم کنند و در اختیار صاحبان مشاغل قرار دهند.
 • نیروهای حسابدار خود را به شرکت‌های درخواست‌کننده اعزام می‌کنند.
 • شرکت‌هایی که تازه تاسیس شده‌اند، برای آشنایی با سیستم‌های مناسب حسابداری از شرکت حسابرسی کمک می‌گیرند.
 • شرکت حسابرسی، سیستم‌ها و روش‌های مناسبی را در اختیار شرکت‌های واسپاری قرار می‌دهند.
 • ثبت اسناد حسابداری نیز از دیگر فعالیت‌های این شرکت‌ها محسوب می‌شود.
 • شرکت حسابرسی به طراحی و اصلاح کدینگ نیز می‌پردازد.
 • این شرکت‌ها برای اشخاص حقیقی و حقوقی، صورت‌حساب‌های مالی تهیه می‌کنند.
 • از روی اسناد ناقص می‌توانند صورت‌حساب‌های مالی را تهیه کرده و گزارش‌های مبوطه را برای صاحبان شرکت‌ها ارائه دهند.
 • گزارش‌های مالی مختلفی را می‌توانند تهیه کرده و آن‌ها را بررسی کنند.
 • صورت‌وضعیت پروژه‌های عمرانی را می‌توانند تنظیم کنند.
 • بستن حساب‌ها نیز از دیگر وظایف و فعالیت‌های این شرکت‌ها به شمار می‌رود.

استانداردهای حسابرسی

مجموعه دستورالعمل ‌هایی وجود دارد که حسابرسان و شرکت حسابرسی باید برای انجام امور مالی خود از آن استفاده کنند. به این دستورالعمل‌ها استانداردهای حسابرسی گفته می‌شود. رعایت این استانداردها از الزامات کارهای حسابرسان است و در بررسی اسناد و گزارشات باید مورد توجه قرار گیرد. استانداردهای مختلفی وجود دارد که ابتدایی‌ترین و ساده‌ترین آن، استاندارد عمومی حسابرسی است. این استانداردها شامل موارد زیر هستند:

 • فقط داشتن تخصص و دانش برای حسابرس کافی نیست؛ بلکه او باید از صلاحیت لازم برای احراز این شغل نیز برخوردار باشد.
 • حسابرس باید بی‌طرف باشد و بدون درنظرگرفتن ارتباط خود با مدیرعامل و یا هیات مدیره به‌صورت مستقل و عادلانه تصمیم بگیرد و وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهد.
 • باید به‌صورت دقیق و بدون اشتباه و ازقلم‌افتادن یک مورد، کار خود را انجام دهد.

رایان محاسبان؛ بهترین شرکت حسابرسی و رسیدگی به امور مالی و مالیاتی

شرکت رایان محاسبان به‌عنوان یکی از شرکت‌های حسابرسی معتبر شناخته می‌شود. این شرکت خدمات مختلفی در زمینه حسابداری و رسیدگی به امور مالی و مالیاتی انجام می ‌دهد. دقت و سرعت زیاد در انجام پرو‌ژه‌ ها از جمله مزیت‌های آن به شمار می‌رود. داشتن سابقه 20 ساله و تجربه کافی در انجام امور مربوطه، رایان محاسبان را به بهترین شرکت تبدیل کرده است. از آنجایی‌که امور مربوط به حسابرسی از جمله کارهای محرمانه در نظر گرفته می‌شود؛ بنابراین حفظ مدارک محرمانه و امنیتی از اهمیت بسیاری برخوردار است. شرکتی را باید برای انجام این امور در نظر گرفت که امانت ‌دار باشد تا بتوان با خیال راحت کارهای خود را به آن‌ها سپرد. ارائه خدماتی با کیفیت زیاد و هزینه‌ای مناسب، از دیگر مزایای استفاده از خدمات این شرکت است؛ همچنین از دانش و تکنولوژی روز برای ارائه خدمات به مشتریان خود استفاده می‌کنند.