بین المللکسب و کار ایرانیان

شرایط مهاجرت به عمان

اگر برای مهاجرت به عمان، اطلاعاتی ندارید، تردید دارید یا اصلاً نمی‌دانید مقصد خوبی برای مهاجرت هست یا خیر، کافی است به آمارهای زیر دقت کنید:

 • کشور عمان، جزء 10 کشور امن جهان برای سفر و زندگی در سال 2019 شناخته شده است.
 • عمان از لحاظ سرانه تولید ناخالص ملی، جزء 40 کشور اول جهان است.
 • عمان از لحاظ میانگین درآمد مردم (قدرت خرید) در بین 45 کشور نخست دنیاست.

و آمارهای عجیب و جالب دیگر که تا فردا صبح هم می‌توان به نوشتن آن ادامه داد!

اعزام فوری نیروی کار به عمان | شرایط مهاجرت به عمان برای پرستاران | مشکلات زندگی در عمان

مهاجرت به عمان یکی از پیشرفته‌ترین و امن‌ترین کشورهای جهانعمانِ 100 سال پیش که کشوری بیابانی با مردم بدوی بود را به دست فراموشی بسپارید؛ اکنون عمان که به صلح و دوستی در خاورمیانه مشهور شده، یکی از پیشرفته‌ترین و امن‌ترین کشورهای جهان شده و مهاجرت به عمان، گزینه‌ای محبوب به ویژه برای ایرانیان است.

بر اساس آمار به دست آمده و گزارشات هتل آبی از جمعیت 6 میلیون نفری عمان، اکنون بیش از 10 هزار نفر ایرانی‌اند و همین تعداد بالا نشان از محبوبیت و مطلوبیت عمان برای مهاجرت ایرانیان است.

در مقاله پیش رو، تلاشمان این بوده که اطلاعات دست‌اول و کاربردی در مورد مهاجرت به عمان در اختیارتان قرار دهیم. از شرایط مهاجرت به عمان گرفته تا روش‌های اخذ ویزای عمان و سایر موارد مهم!

مزایای مهاجرت به عمان؛ چرا باید به عمان مهاجرت کنیم؟

شاید اگر از بسیاری از افرادی که قصد مهاجرت دارند، بپرسید که چه کشورهایی مدنظرشان است، کمتر کسی کشور عمان در میان گزینه‌هایش باشد. بااین‌حال می‌توانید مطمئن باشید که نه تنها اکنون به مقصدی عالی برای مهاجرت بدل شده، بلکه احتمالاً در سال‌های بعد، جزء اصلی‌ترین گزینه‌های مهاجرت هر شخصی خواهد شد. تنها چند نمونه از مزیت‌های مهاجرت به عمان را بخوانید:

 • کشور عمان اقتصاد روبه‌رو رشد و مناسبات سیاسی گسترده‌ای با جهان دارد. برای همین، نیاز به نیروی کار و شهروندانی دارد که در این مسیر مسئولیت‌ها و شغل‌های فراوان را بر عهده بگیرند.
 • جمعیت بومی عمان و نرخ زادوولد در آن کم است، پر کردن مشاغلی که در آینده گسترده‌تر هم خواهد شد، نیاز به نیروی کار دارد و عمان، چاره‌ای جز جذب نیروی انسانی از سایر کشورها ندارد!
 • رابطه بین ایران و عمان، در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برد، همین روابط خوب، دلیل مناسبی برای مهاجرت ایرانیان به این کشور است.
 • میانگین دستمزد در عمان خیلی بالاست (بیش از 25 میلیون تومان در ماه به‌صورت میانگین که برای شغل‌های تخصصی، بسیار بیشتر است).
 • سرمایه‌گذاران از معافیت‌های گسترده مالیاتی برخوردار هستند
 • اقتصاد این کشور به دلیل دوری عمان از تنش‌های سیاسی، امن است و احتمال بروز بحران‌های بزرگ یا ناپایداری و بی‌ثباتی در آن خیلی کم است.

و ده‌ها دلیل دیگر که می‌تواند این لیست را بسیار بزرگ‌تر کند.

روش‌های مهاجرت به عمان؛ با کدام روش برویم؟

خوشبختانه به دلیل اینکه روابط تهران و مسقط در سال‌های گذشته یک رابطه سیاسی مبتنی بر دوستی بوده، روش‌های مهاجرت به این کشور عربی برای ایرانیان منطقی‌تر از سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است و سختگیری‌های زیادی در این روش‌ها به چشم نمی‌خورد.

روش‌های مهاجرت به عمان را به‌صورت تیتروار معرفی کرده‌ایم و سپس هرکدام را به‌صورت ساده و کوتاه توضیح داده‌ایم:

 • مهاجرت از طریق تحصیل به عمان
 • مهاجرت از طریق ازدواج به عمان
 • مهاجرت از طریق کار به عمان
 • مهاجرت افراد موفق و هنرمندان به عمان
 • مهاجرت به کشور عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد
 • مهاجرت از طریق پناهندگی به عمان
 • مهاجرت از طریق همراه به عمان
 • مهاجرت توریستی به عمان

هزینه مهاجرت به عمان؛ نه خیلی زیاد، نه خیلی کم!

هزینه‌های مهاجرت به عمان غالباً در هزینه‌های خلاصه می‌شود. البته این هزینه‌ها، هزینه‌های ثابت است. ممکن است با توجه به شرایط هر فرد هزینه‌های مهاجرت به عمان متغیر باشد. لذا ما به اصلی‌ترین فاکتورهای هزینه‌ای مهاجرت به عمان می‌پردازیم. اطلاعات بیشتر درباره هزینه مهاجرت به عمان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

هزینه ویزاهای مختلف این کشور مطابق جدول زیر است:

ردیف نوع هزینه میزان هزینه
1 ویزای توریستی 20 ریال عمان
2 ویزای کاری
3 ویزای پیوست خانوادگی
4 ویزای دانشجویی
5 ویزای مخصوص هنرمندان
6 ویزای مخصوص دانشمندان و نیروهای متخصص
7 ویزای ورود از طریق دریا
8 ویزای سرمایه گذاری در صورت تایید هزینه ای اخذ نمی شود
9 ویزای اضطراری 30 ریال عمان
10 ویزای ساکنین شورای همکاری های خلیج فارس GCC 5 ریال عمان

در خصوص هم باید بگوییم مقدار دقیق این هزینه‌ها به فاکتورهای زیادی وابسته است. در این راستا پیشنهاد می‌کنیم مقاله را مطالعه کنید.

اگر سؤال یا ابهامی درباره مهاجرت به عمان دارید، می‌توانید در قسمت نظرات یا قسمت چت بنویسید تا کارشناسان آموزش دیده ما، راهنمایی‌تان کنند. همچنین می‌توانید را پر کرده تا مشاورین ما با شما تماس بگیرند.

سخن پایانی

مهاجرت به عمان، با توجه به مطالبی که در این نوشته خواندیم، یکی از بهترین مقاصد برای ایرانیان است. با مهاجرت به عمان در یک کشور امن و بی‌حاشیه، زندگی خواهید کرد. در عمان خبری از مالیات بر درآمد شخصی نیست و با توجه به جمعیت کم این کشور، فرصت استخدام در مشاغل متنوع و پردرآمدی را خواهید داشت.

سوالات متداول

دلایل بسیاری می‌تواند عمان را به کشوری ایدئال برای مهاجرت تبدیل کند. اقتصاد قدرتمند، نیاز به نیروی کار متخصص، درآمد سرانه بالا، توسعه‌یافتگی و معافیت‌های مالیاتی گسترده، از جمله این موارد است.

عمان به دلیل نیاز به نیروی کار و متخصص، روش‌های متنوعی برای جذب مهاجرین به این کشور، طراحی کرده است. از جمله این روش‌ها می‌توانیم به مهاجرت از طریق تحصیل، مهاجرت از طریق کار و مهاجرت به کشور عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد اشاره کنیم.

شاید بسیاری از مؤسسات برای تبلیغات و جذب مشتری، به‌دروغ می‌گویند هزینه‌های زندگی در عمان کم است. درحالی‌که این‌طور نیست. هزینه‌های زندگی در عمان بالاست. بااین‌حال چرا عمان جای خوبی برای زندگی است؟ چون درآمدهای شما نیز در این کشور از خیلی از کشورهای دیگر بالاتر است. درآمد بالا، علاوه بر پوشش هزینه‌ها، به شما اجازه پس‌انداز و سرمایه‌گذاری مناسب نیز می‌دهد. در این لینک بررسی شده است.

بله! به دلایل بسیار. علاوه بر دلایلی که بالاتر خواندید، نزدیکی به ایران، آب‌وهوای تقریباً مشابه با ایران و فرهنگ نزدیک مردم این کشور به مردم ما، توانسته عمان را به مقصدی مطلوب و ایدئال برای مهاجرت ایرانیان تبدیل کند. شمار بالای متقاضیان و افراد مهاجرت کرده به این کشور، گواه این واقعیت است.

چرا موسسه حقوقی بین المللی دادگران حق و عدالت؟

موسسه حقوقی بین‌المللی دادگران حق و عدالت یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات مشاوره مهاجرتی است که از یک سیستم مشاوره‌ای نوین استفاده می‌کند. با مراجعه به این موسسه می‌توانید از تخصص و تجربه وکلای پارسی کانادا در زمینه مهاجرت بهره‌مند شوید. متخصصین ما می‌توانند رزومه مهاجرتی شما را به نحو مطلوبی ارتقا دهند و در صورت عدم دریافت ویزا، تمام وجه دریافتی را به شما بازگردانند. تیم متخصص پارسی کانادا تمام مراحل مهاجرتی شما را اعم از ترجمه مدارک، رزرو هتل، اخذ بلیط رفت‌وبرگشت، اخذ PR، اجاره خانه و ماشین و برای شما انجام می‌دهند.

در سال‌های اخیر، کشور عمان به یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا تبدیل شده است. بسیاری از ایرانیانی که قصد مهاجرت به یک کشور نزدیک با موقعیت عالی برای کار، زندگی و سرمایه‌گذاری را دارند، عمان را انتخاب می‌کنند. ثبات سیاسی و اقتصادی، یکی از دلایلی است که منجر به محبوبیت این کشور برای مهاجران شده است. اما سوال اساسی اینجاست که هزینه مهاجرت به عمان چقدر است؟

نکته مهم: مطالب این صفحه برای افزایش اطلاعات شما نوشته شده و مهاجرت به عمان، فعلا جزو خدمات مجموعۀ پارسی کانادا نیست. (در حال حاضر می‌توانید با ، به این کشور مهاجرت کنید). ما پیشنهاد می‌کنیم خودتان را محدود نکرده و ببینید شانستان برای مهاجرت به سایر کشورها مثل آلمان، استرالیا، کانادا و … چقدر است. اگر  را پر کنید، ما شرایطتان را بررسی و کمک می‌کنیم تا بهترین تصمیم را بگیرید.

برای مهاجرت به این کشور، باید برخی هزینه‌های عمومی مانند اخذ ویزا، آماده‌سازی مدارک و ترجمه آن، هزینه اقامت عمان و … را در نظر بگیرید. علاوه بر هزینه‌های عمومی، هر یک از مسیرهای مهاجرتی خود با هزینه‌های مجزایی همراه است. ازاین‌رو در ادامه این مطلب سعی کردیم تا با نگاهی به انواع مسیرهای مهاجرت به کشور عمان، هزینه‌های مربوط به هر یک را بررسی کرده و ببینیم شامل چه مواردی هستند.

هزینه مهاجرت به عمان به صورت عمومی شامل هزینه‌‎های مدارک و ترجمه آن‌ها، اقامت، گرفتن و غیره می‌شود.

هزینه مهاجرت به عمان و شرایط عمومی آن

هر یک از مسیرهای مهاجرتی شرایط مختص به خود را داشته و هزینه اقامت عمان و اخذ ویزا برای هر روش متفاوت است. در ادامه به هزینه‌های کلی در هر یک از این روش‌ها می‌پردازیم اما پیش از آن، بیایید ببینیم شرایط عمومی سفر و چیست.

شرایط بازدید کوتاه‌مدت از عمان:

 • اخذ ویزای توریستی برای تنها یک بار ورود به عمان با اعتبار یک ماه (قابل تمدید برای یک ماه دیگر)
 • اخذ ویزای توریستی با اجازه چند بار ورود به عمان و اعتبار یک سال (اقامت حداکثر سه هفته‌ای)

شرایط همراهی با خانواده به عمان:

 • درخواست ویزای پیوستن به خانواده برای همسر و فرزندانِ فردی که ویزای کار عمان را دارد.
 • ارائه مدارک اثبات نسبت خانوادگی مانند گواهی ازدواج یا تولد که توسط سفارت و وزارت امور خارجه تأیید شده است.
 • ارائه گواهی سلامت برای اعضای خانواده.
 • درآمد ماهانه حداقل 300 ریال عمانی برای فردی که در عمان است.
 • زندگی در مسکن اجاره‌ای که قرارداد به نام فرد یا کارفرمای وی باشد.
 • اعضای خانواده اجازه کار در عمان را ندارند.
 • ارائه کپی گذرنامه (اعضای خانواده و فرد اسپانسر در عمان)، کپی کارت کار و اقامت معتبر، کپی قرارداد اجاره مسکن، مدارک اثبات درآمد در عمان و دو قطعه عکس رنگی توسط شخص اسپانسر در عمان.

شرایط کار برای مهاجران:

بسیاری از کسانی که به عمان مهاجرت می‌کنند، قصد دارند در این کشور کار کنند. قبل از پرداختن به شرایط مهاجرت برای کار در عمان در صورتی که می‌خواهید بیشتر در مورد شاغل شدن در این کشور بدانید، مطلب را مطالعه کنید.

شرایط مهاجرت برای کار در عمان عبارت است از:

 • اقدام تحت سیستم حمایت مالی ویزا
 • تابعیت یک کشور خارجی
 • شرایط سنی بین 21 تا 60 سال
 • داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرمای مجاز در عمان و حمایت برای اخذ ویزا
 • اخذ مجوز کار با درخواست کارفرمای عمانی
 • ارائه مدارک اخذ ویزا شامل پاسپورت معتبر (اصل و کپی)، عکس پاسپورتی و گواهی سلامت تأیید شده توسط وزارت بهداشت

هزینه مهاجرت به عمان از طریق کار

اغلب کشورهایی که امکان مهاجرت کاری را برای افراد خارجی فراهم کرده‌اند، مشاغل پرتقاضا را برای متقاضیان تعیین می‌کنند. برای مهاجرت کاری به این کشور نیز، باید را بررسی کرده و ببینید در کدام حوزه تخصص دارید.

کشور عمان دو نوع ویزای کاری با اعتبار دو‌ساله و یا کوتاه‌تر (چهار، شش یا نه ماه) را ارائه می‌دهد. هزینه مهاجرت به عمان از طریق کار شامل هزینه ویزای عمان و اخذ مجوز کار یا تمدید آن است که برای مشاغل مختلف، متفاوت است.

هزینه‌های اخذ مجوز کاری در عمان عبارت است از:

هزینه اخذ مجوز کار بر اساس نوع مجوز برای استخدام و ثبت اطلاعات نیروی کار غیر عمانی کل هزینه ثبت‌نام برای صدور / تمدید مجوز به ازای هر نفر (ریال عمان)
مشاغل سطح بالا (توسط وزارت کار عمان (MOL) و تصمیمات وزارتی تعیین می‌شود) یا مشاغل با حقوق ماهیانه 4000 ریال عمان و بالاتر 2001
مشاغل سطح متوسط (توسط وزارت کار عمان تعیین می‌شود) با حقوق ماهیانه 2500 تا 3999 ریال عمانی 1001
مشاغل حرفه‌ای و فنی 601
ماهیگیری و صنایع دریایی 361
برای هر حرفه دیگر که در موارد بالا (شماره 1 تا 4) ذکر نشده است. 301
کارگران خانگی و مانند آن (1 تا 3 کارگر) 141
کارگران خانگی و مانند آن (4 کارگر و بیشتر) 241
کارگر مزرعه و پرورش شتر (3 کارگر) 201
کارگر مزرعه و پرورش شتر (4 کارگر و بیشتر) 301
هزینه بروزرسانی و تغییرات در اطلاعات 5
هزینه انتقال از یک کارفرما به کارفرمای دیگر 5
هزینه اخذ ویزای کار 20
جریمه تأخیر تمدید ویزای کار به ازای هر ماه 50

برای یافتن کار و مهاجرت کاری، می‌توانید از مؤسسات کاریابی و وکلای مهاجرتی در این زمینه کمک بگیرید که خود شامل هزینه‌های جداگانه است. اطلاعات بیشتر درباره کاریابی در عمان برای ایرانیان را در مطلب زیر مطالعه کنید:

هزینه مهاجرت به عمان از طریق تحصیل

ویزای تحصیلی یکی از الزامات دانشجویان به کشور عمان است. دانشجویان بین‌المللی که کارت اقامت معتبری برای ماندن در عمان نداشته و در این کشور مشغول به تحصیل هستند، باید این نوع ویزا را اخذ کنند. هزینه ویزای عمان برای دانشجویان جدیدالورود یا کسانی که از قبل اقامت این کشور را داشته‌اند، متفاوت است. هزینه‌ها برحسب ریال عمان در جدول زیر بررسی شده‌اند:

نوع هزینه‌ها دانشجویان فاقد کارت اقامت معتبر عمانی برای دانشجویان دارای کارت اقامت قبلی
پیش‌پرداخت هزینه ثبت‌نام ویزا 1000 1000
سپرده تضمینی 250 250
هزینه پردازش ویزا 35 35
هزینه انتقال ویزا (از اقامت فعلی به ویزای تحصیلی) 50

پیش‌پرداختی که دانشجویان قبل از ثبت‌نام باید بپردازند، بعداً در شهریه‌هایی که فرد برای ثبت‌نام می‌پردازد، محاسبه می‌شود. مبلغ سپرده تضمینی نیز قابل استرداد بوده و زمانی که دانشجو حقوقی نداشته و یا قصد لغو یا انتقال ویزای دانشجویی خود را داشته باشد، به او بازگردانده می‌شود.

هزینه مهاجرت به عمان از طریق سرمایه‌گذاری

یکی از روش‌های مهاجرت به عمان، سرمایه‌گذاری در این کشور است. متقاضیان بالای 21 سال که واجد شرایط هستند، می‌توانند برای اخذ دو نوع ویزای 10 و 5 ساله اقدام کنند.

این سرمایه‌گذاری می‌تواند در شرکت‌های با مسئولیت محدود، شرکت‌های سهامی خاص، اوراق قرضه دولتی و یا خرید ملک باشد. در ویزای 10 ساله، مبلغ سرمایه‌گذاری 500,000 ریال عمانی و در ویزای 5 ساله، 250,000 ریال عمان است.

هزینه ویزای عمان برای سرمایه‌گذاران خارجی، به‌صورت زیر است:

هزینه‌ها سرمایه‌گذاران متقاضی اقامت 10 ساله سرمایه‌گذاران متقاضی اقامت 5 ساله
هزینه ویزای متقاضی اصلی 500 300
هزینه تمدید ویزا (هر 3 سال) 500 300
هزینه ویزا برای همسر و فرزندان 100 50
هزینه تمدید (هر 3 سال) ویزای اعضای خانواده 100 50

هزینه مهاجرت به عمان از طریق ثبت شرکت

هزینه ثبت یک شرکت در عمان در سال اول، به 11250 دلار آمریکا می‌رسد اما در سال دوم و پس از آن، این مبلغ به صفر می‌رسد. به‌طور میانگین، کارمزد هر شغل عمانی 28900 دلار آمریکا است. این مبلغ شامل هزینه ثبت شرکت، خدمات سالانه برای منشی شرکت در عمان، برآورد هزینه‌های دولتی و حساب بانکی شرکت عمانی است.

به این مبالغ، باید هزینه اقامت عمان شامل هزینه زندگی، هزینه ویزا و … را نیز برای هر فرد اضافه کنید. سایر هزینه‌های در جدول زیر بررسی شده است.

انواع شرکت‌های ثبت‌شده در عمان هزینه ثبت شرکت (دلار آمریکا)
شرکت‌های با مسئولیت محدود (LLC) با مالکیت 100 درصدی افراد تبعه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) 22,438
شرکت‌های LLC با مالکیت 100 درصدی افراد خارجی 26,040
شرکت‌های LLC با مالکیت 70 درصدی افراد خارجی 26,040
شرکت‎‌های منطقه آزاد (Free zone company) 29,800
شرکت‌های منطقه آزاد صحار عمان (Oman Sohar free zone) با مجوز تجارت عمومی 37,405
شعبات شرکت‌های خارجی 33,850
دفاتر نمایندگی 27,450
شرکت‌های LLC (با مسئولیت محدود) فرعی 29,410
شرکت‌های هلدینگ با مسئولیت محدود 29,410
ثبت شرکت‌های LLC با ویزای کاری 30,850
شرکت‌های با مشارکت محدود 27,600
شرکت‌های سهامی 29,950
آژانس‌های تجاری عمان 15,100

هزینه مهاجرت به عمان از طریق ازدواج

یکی از شرایط مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج، این است که فرد دارای تابعیت عمان بالای 20 سال سن داشته باشد. فرد متقاضی این مسیر مهاجرتی، باید 6 ماه متوالی یا 8 ماه به‌صورت غیرمتوالی در سال در کشور عمان حضور داشته باشد. در غیر این صورت، مجوز اقامت یک یا سه‌ساله خود را از دست می‌دهد.

طبق قانون عمان، زنی که با مرد عمانی ازدواج کند، می‌تواند تابعیت این کشور را اخذ کند اما این امکان برای زن عمانی و مرد خارجی وجود ندارد. هزینه مهاجرت از طریق ازدواج، شامل هزینه ویزای عمان برای متقاضی مهاجرت، هزینه‌های مراسم و … است.

یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به عمان، ازدواج در این کشور است.

هزینه مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

زمانی که افراد خارجی ساکن عمان در این کشور فرزندی به دنیا بیاورند، فرزند تازه متولد شده به محض تولد به‌عنوان شهروند عمانی شناخته می‌شود. تنها کافی است والدین نوزاد پس از گرفتن مدارک تولد از بیمارستان، به نزدیک‌ترین دفتر ROP (بخش ثبت احوال) مراجعه کرده و با ارائه مدارک لازم، گواهی تولد عمانی فرزند خود را بگیرند.

پس از آن، می‌توانید برای پاسپورت عمانی فرزند خود درخواست دهید. شرایط برای فرزندان متولد شده در این کشور، دقیقاً مانند کسانی است که اصالت عمانی داشته و از حقوق برابر با آن‌ها برخوردار هستند. در جدول زیر، می‌توانید مدارک و هزینه مهاجرت به عمان از طریق تولد را بررسی کنید.

مدارک موردنیاز برای اخذ گواهی تولد عمانی مدارک مربوط به تولد صادر شده از بیمارستان
مدارک احراز هویت والدین شامل کارت شناسایی، کارت اقامت و گذرنامه
مدارک احراز هویت قیم (در صورت در دسترس نبودن پدر)
هزینه‌های الزامی هزینه‌های الزامی
2 ریال برای اصل گواهی تولد عمانی
1 ریال برای هر کپی اضافی از گواهی

هزینه مهاجرت به عمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

هنرمندان و افراد موفق برای مهاجرت به عمان باید قبل از هر چیز از سوی شهروندان، ساکنان و یا مشاغل عمانی مورد حمایت و دعوت قرار گیرند. هنرمندان برای پشتیبانی از طرف یک حامی عمانی که موردتأیید مقامات مربوطه در عمان است، می‌توانند برای اجرا، نمایش و … به این کشور بروند.

هزینه اقامت عمان برای افراد موفق و هنرمندان بسته به نوع اسپانسرینگ و حمایت دریافتی می‌تواند برعهدۀ اسپانسر یا خود فرد متقاضی باشد. ویزای هنرمندان ظرف شش ماه پس از صدور قابل‌استفاده بوده و اجازه اقامت سه ماهه را به متقاضیان می‌دهد. این ویزا تنها برای یک بار ورود به عمان اعتبار دارد، البته می‌توان آن را تمدید کرد.

مدارک درخواست ویزا فرم درخواست ویزای تایپ، تأیید و مهر شده توسط اسپانسر
دو قطعه عکس (4*6)
کپی پاسپورت معتبر با اعتبار حداقل سه ماه
کپی مجوز وزارت گردشگری
گواهی سلامت پزشکی تأیید شده توسط وزارت بهداشت
هزینه ویزا 20 ریال عمانی

(فرم به زبان عربی برای افراد دارای پارسپورت کشورهای عربی، و به زبان انگلیسی برای کشورهای غیرعربی)

هزینه های زندگی در عمان

مهمترین کاری که پیش از مهاجرت به عمان باید در نظر بگیرید، هزینه‌هایی است که چه در فرآیند مهاجرت و چه در زمان زندگی در این کشور باید بپردازید.

هزینه مهاجرت به عمان برای مسیرهای مختلف را پیش از این بررسی کرده و دیدیم که افراد برای مهاجرت کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری و … چه هزینه‌هایی باید پرداخت کنند. جزئیات و مخارج روزمره و الزامی، را می‌توانید در مطلب اختصاصی هزینه‌های زندگی در این کشور مشاهده کنید. هزینه‌های کلی به صورت زیر است:

هزینه‌های زندگی روزمره در عمان بدون در نظر گرفتن اجاره خانه میانگین هزینه‌ها (ریال عمان)
برای یک خانواده چهار نفره 909.30
برای یک خانواده چهار نفره 259.68

هزینه مهاجرت به عمان و اخذ تابعیت

افرادی که به کشور عمان مهاجرت کرده و در این کشور زندگی و کار می‌کنند، می‌توانند برای اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام کنند. متقاضیان باید شرایط عمومی تابعیت مانند گواهی پزشکی، اثبات سلامتی و عدم ابتلا به بیماری‌های مسری، عدم وجود پرونده‌های قانونی علیه آن‌ها و …  را برآورده کنند.این افراد باید بتوانند علاوه بر هزینه اقامت عمان هزینه‌های درخواست تابعیت را نیز بپردازند.

همچنین مدارک اصلی هویتی مانند کپی گذرنامه با ویزای معتبر، کپی کارت شناسایی شخصی یا مدارک شناسایی مشابه، کپی کارت اقامت معتبر، کپی سند ازدواج در صورت متأهل بودن و همچنین کپی پاسپورت همسر و فرزندان، گواهی حسن رفتار از عمان و کشور مبدأ و … نیز باید در زمان درخواست ارائه شود. افراد پس از اخذ تابعیت، طی 6 ماه باید برای اخذ گذرنامه اقدام کنند.

هزینه‌های مرتبط با تابعیت کشور عمان عبارت است از:

انواع هزینه‌های مرتبط با تابعیت عمان میزان هزینه (ریال عمان)
میزان هزینه (ریال عمان) 600
درخواست تابعیت برای همسر مهاجر (در صورت جدایی، طلاق یا فوت همسر دارای تابعیت) 300
درخواست تابعیت برای فرزندان زیر سن قانونی از مادر عمانی 300
درخواست بازگرداندن تابعیت یا انصراف از آن 200

زندگی در عمان برای ایرانیان به‌همراه هزینه

به گزارش ایلنا (سفارت ایران در مسقط)، زندگی در عمان برای ایرانیان به‌مدت 14 روز، نیازی به ویزا ندارند. همچنین افرادی که قصد اقامت بیش از 14 روز را دارند می‌توانند با پرداخت 21 ریال عمان برای دریافت ویزای یک‌ماهه در فرودگاه مسقط اقدام کنند. این نوع ویزا برای یک ماه دیگر قابل‌تمدید است.

سخن پایانی

عمان یکی از کشورهای محبوب حوزه خلیج فارس برای کسانی است که می‌خواهند مهاجرت به یک کشور جدید را تجربه کنند. ثبات سیاسی و اقتصادی در کنار کیفیت بالای زندگی، از جمله دلایل محبوبیت عمان برای مهاجرت است. پس از آن که مسیر مهاجرت خود را تعیین کرده و مدارک لازم را جمع‌آوری کردید، بسیار مهم است که هزینه مهاجرت به عمان برای هدف موردنظر خود را برآورد کنید. در این مطلب با نگاهی به انواع مسیرهای مهاجرتی، هزینه اقامت عمان و سایر هزینه‌هایی را که برای مهاجرت به عمان باید بپردازید، بررسی کردیم.

سوالات متداول

هزینه‌های کار در کشور عمان شامل هزینه اخذ مجوز کار، هزینه اخذ ویزا و … است. هزینه‌های مربوط به اخذ مجوز کار توسط کارفرمای حامی شما پرداخت می‌شود اما هزینه اخذ ویزای کار که 20 ریال عمان است، باید توسط متقاضی پرداخت شود.

هزینه‌های اقامت در کشور عمان شامل مخارج روزمره است که به‌طور متوسط، برای یک فرد مجرد بدون احتساب هزینه اجاره خانه، 259.68 ریال عمان است.

برای سرمایه‌گذاری در عمان، دو نوع ویزای 5 و 10 ساله وجود دارد که حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری برای هر یک، به‌ترتیب 250,000 و 500,000 ریال عمان است.

متقاضیان اخذ تابعیت کشور عمان، در زمان درخواست باید مبلغ 600 ریال عمانی بپردازند. این مبلغ برای همسر متقاضی اصلی، 300 ریال است.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی