علمی و پزشکی

زگیل تناسلی چیست و چگونه به آن مبتلا می‌شویم؟

زگیل تناسلی چیست؟

یکی از شایع ترین عوارض افراد فعال جنسی، عدم وجود زگیل تناسلی یا ویروس HPV است. به دلیل ماهیت مسری انتقال سریع HPV، شما می توانید در اولین تماس جنسی خود با یک فرد آلوده آلوده شوید. بنابراین، علاوه بر رابطه جنسی ایمن، باید قبل از رابطه جنسی، HPV یا واکسن تناسلی را نیز دریافت کنید. در ادامه با این عارضه، علائم و روش های درمان آن بیشتر آشنا خواهید شد.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی یک عفونت شایع مقاربتی است که توسط ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس از طریق تماس مستقیم پوست به پوست با افراد مبتلا به HPV منتقل می شود. HPV در طول رابطه جنسی واژینال و مقعدی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. گاهی اوقات از طریق رابطه جنسی طبیعی منتقل می شود.

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا شویم؟

30 تا 40 گونه از HPV وجود دارد که به طور خاص بر اندام تناسلی تأثیر می گذارد، اما تنها تعداد کمی از این گونه ها باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. زمانی که دستگاه تناسلی شما با اندام تناسلی فرد دیگری که حامل ویروس HPV است تماس پیدا می کند، دچار زگیل تناسلی می شوید. شریک زندگی شما ممکن است به ویروس HPV آلوده شده باشد، اما ممکن است هیچ علامتی مشاهده نکنید.

حتی اگر از کاندوم استفاده می کنید یا رابطه جنسی نفوذی ندارید، باز هم ممکن است به زگیل مبتلا شوید. زیرا کاندوم تمام پوست اندام تناسلی را نمی پوشاند. زگیل تناسلی معمولاً توسط سویه‌های HPV ایجاد می‌شود که با سویه‌هایی که باعث ایجاد زگیل روی دست‌ها یا سایر قسمت‌های بدن می‌شوند، متفاوت است.

علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان چیست؟

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی از جمله رابطه جنسی دهانی و واژینال منتقل می شود. علائم شما ممکن است هفته ها یا ماه ها پس از عفونت ظاهر شود. همچنین زگیل تناسلی همیشه با چشم انسان قابل مشاهده نیست. آنها ممکن است بسیار کوچک، به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. قسمت بالایی رشد ممکن است شبیه گل کلم باشد، ممکن است در لمس صاف یا کمی محدب به نظر برسد.

ضمیمه ها می توانند به صورت دسته ای از کره ها یا فقط کره ها ظاهر شوند. اگر زگیل تناسلی گسترش یابد یا رشد کند، این وضعیت می تواند ناراحت کننده یا حتی دردناک باشد.

زگیل تناسلی در مردان می تواند در مناطق زیر ایجاد شود:

 • آلت تناسلی:
 • کیسه بیضه
 • کشاله ران
 • داخل یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان معمولاً در مناطق زیر ایجاد می شود:

 • داخل واژن یا مقعد
 • اطراف واژن یا مقعد
 • در دهانه رحم

حتی اگر نتوانید زگیل تناسلی را ببینید، باز هم می توانید علائم زیر را تجربه کنید:

 • ترشحات واژن
 • خارش
 • خون ریزی
 • سوزش:

زگیل تناسلی می تواند روی لب ها، دهان، زبان یا گلوی فردی که رابطه دهانی با شریک HPV داشته است ظاهر شود.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

برای تشخیص این عارضه در مردان و زنان باید به متخصص زنان، اورولوژیست یا جراح عمومی مراجعه کنید تا از وجود این توده ها مطمئن شوید. زیرا در برخی موارد این تاول ها با سایر بیماری های پرخطر مانند سرطان به اشتباه تشخیص داده می شوند. در اینجا چند راه برای تشخیص این بیماری وجود دارد.

 • معاینه بصری مغز با ذره بین
 • نمونه برداری از آپاندیس تحت بیهوشی برای تشخیص نوع ویروس عامل بیماری

تشخیص زگیل تناسلی زنان آسانتر از مردان است. اگر فکر می کنید ممکن است این عارضه را داشته باشید، باید با متخصص زنان مشورت کنید. اگر علائم قابل مشاهده در خارج از واژن وجود داشته باشد، با معاینه معمول قابل تشخیص است.

برای مشاهده مقاله کامل تشخیص زگیل تناسلی در زنان آقایان علت، راه انتقال می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

همچنین می توان از این دستگاه برای معاینه واژن، رحم یا پاپ اسمیر استفاده کرد و در صورت شک نمونه در آزمایشگاه پاتولوژی بررسی می شود.

تشخیص زگیل

عوامل خطر زگیل تناسلی

هر فرد فعال جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV است. با این حال، خطر ابتلا به اندام تناسلی در موارد زیر افزایش می یابد:

 • آنها شرکای جنسی زیادی دارند
 • سیستم ایمنی آنها ضعیف است
 • آنها زیر 30 سال سن دارند
 • آنها سایر عفونت های مقاربتی دارند

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

اگرچه زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان ناپدید می شوند، HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند. یعنی می توانید چندین بار در زندگی خود دچار این عارضه شوید.

بنابراین اگر می خواهید از سرایت ویروس به دیگران جلوگیری کنید، مدیریت علائم بسیار مهم است. زیرا اندام تناسلی می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر توده های قابل مشاهده یا علائم دیگری وجود نداشته باشد. نوع درمانی که به شما پیشنهاد می شود به ظاهر و محل زگیل بستگی دارد. پزشک یا پرستار شما در این مورد با شما صحبت خواهند کرد. این بیماری تنها به این دلیل خطرناک تلقی می شود که خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد. برخی از روش های درمان این عارضه به شرح زیر است:

پماد یا محلول

برای خلاص شدن از شر مکمل های تبخال تناسلی می توانید طبق تجویز پزشک از برخی داروهای موضعی استفاده کنید. البته این داروها معمولاً روش های نهایی برای از بین بردن زگیل تناسلی نیستند، آنها فقط برای چسبندگی های کوچک «سبک» استفاده می شوند. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان این عوارض به شرح زیر است:

 • پماد پودوفیلین
 • آلدارا
 • اسید سالیسیلیک

روش لیزری زگیل تناسلی

برای از بین بردن این بیماری می توان از لیزر استفاده کرد. جراحی لیزر معمولاً به صورت سرپایی در مطب یا کلینیک توسط متخصص انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. این روش به عنوان درمان نهایی برای از بین بردن علائم زگیل تناسلی استفاده می شود. در روش لیزری از تابش مستقیم روی زائده‌ها برای تخریب استفاده می‌شود و بافت‌های زگیل با جذب اشعه لیزر بازسازی می‌شوند.

این روش حتی برای زگیل های بزرگ یا بزرگ نیز استفاده می شود و معمولاً یک جلسه برای درمان زگیل با لیزر کافی است.

کریو، فریز یا منجمد کنید

اکثر پزشکان از نیتروژن مایع که می تواند به -320 درجه فارنهایت برسد، برای یخ زدن کره استفاده می کنند. در این روش، پزشک با پاشیدن نیتروژن مایع روی مکمل ها، گلابی ها را منجمد می کند. گاهی اوقات درمان چندین بار تکرار می شود و ممکن است با درد همراه باشد.

متخصص برق

الکتروکوتر برای درمان زگیل تناسلی با سوزاندن آپاندیس تحت بی حسی موضعی استفاده می شود و اغلب در یک جلسه از آپاندیس برداشته می شود. در این روش با استفاده از ابزاری نوک تیز و سوزن مانند، با حرارت قوی، بافت کره را جدا می کنند.

عوارض جانبی احتمالی HPV چیست؟

زگیل تناسلی یک نوع کم خطر عفونت HPV است. سویه های پرخطر، مانند HPV 16 و HPV 18، در اکثر سرطان های دهانه رحم نقش دارند. آنها همچنین می توانند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم به نام دیسپلازی شوند.

انواع دیگر HPV نیز می توانند باعث سرطان فرج شوند. آنها همچنین می توانند عوارض جانبی زیر را داشته باشند:

 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان مقعد
 • سرطان حنجره
 • سرطان مری

* گزارش تبلیغات