بین الملل

روزنامه عبری: سازمان اطلاعات اسرائیل برای سناریوی انتفاضه سوم آماده است

سایت روزنامه عبری یدیعوت آحارونوت در گزارشی به تشریح دلایل و تصوری پرداخت که سازمان اطلاعات رژیم صهیونیستی برای امکان وقوع انتفاضه سوم در کرانه باختری به ویژه در مرحله پس از محمود عباس ارائه کرده است.

به گزارش سرگرمی برای همه، این سایت عبری‌زبان اعلام کرد که عملیات اخیر در جنین و اردوگاه آن چشم‌انداز کوچکی از درگیری نظامی گسترده‌ احتمالی در کرانه باختری با مشارکت ده‌ها هزار فرد مسلح بود.

این سایت نوشت طی هفته اخیر سازمان اطلاعات و نهاد امنیتی رژیم صهیونیستی هشدار دیگری مبنی بر انفجار اوضاع در کرانه باختری پس از سه حمله در طول یک روز از جمله دو تیراندازی دریافت کرد و این ارتش صهیونیستی است که بهای آن را می‌پردازد. از سویی نیروهای نظامی را کمتر آموزش می‌دهد و تعداد بیشتری از نیروهای ذخیره را با هزینه‌های صدها میلیون شکلی احضار می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: در طول یک سال و نیم گذشته، تنها ۱۳ گردان وظایف امنیتی فعلی را در کرانه باختری انجام دادند و از زمانی که موج حملات دو برابر شد، تعداد گردان‌ها با میانگین ۲۵ گردان افزایش یافت و این تعداد هنوز حدود یک‌چهارم گردان‌هایی است که حدود ۲۰ سال پیش در اوج انتفاضه دوم در کرانه باختری فعالیت می‌کردند.

طبق گزارش این سایت، این شکاف در تعداد سربازان مستقر می‌تواند تا حد زیادی به دلیل فناوری‌های پیشرفته و هوش مصنوعی باشد که دو دهه پیش وجود نداشت.

این سایت افزود: «ده‌ها نفر از کشته‌شدگان در حملات در کرانه باختری از ابتدای سال تاکنون تنها هشداری از رخدادهای آینده هستند. بیشتر روندها در اسرائیل منفی است و روز بعد از ابومازن کانون توجه است.»

این سایت فاش کرد که فرماندهی ارتش صهیونیستی در کرانه باختری اخیراً برنامه‌های عملیاتی خود را برای هرگونه سناریوی تشدید تنش احتمالی تمدید کرد، که این‌ها طرح‌های تهاجمی جدید است و بر اساس داده‌های دقیق اطلاعاتی تهیه‌شده توسط سرویس «امان» است. این سرویس معتقد است در هر خانه‌ای در شهرها و روستاهای فلسطینی نوعی سلاح وجود دارد و مقدار بسیار زیاد و بی‌سابقه‌ای از آنها وجود دارد که قبلاً در کرانه باختری وجود نداشته است.

این سایت افزود: «در حال حاضر ده‌ها هزار فلسطینی مسلح در کرانه باختری وجود دارند که بیشتر آنها در مناطق نزدیک به شهرک‌های یهودی‌نشین هستند. بخش اطلاعات تل‌آویو تمام امکانات خود را برای نظارت و رصد به کار می‌گیرد و از توانایی‌های خود برای هشدار و ارائه یک هشدار استراتژیک برای لحظه‌ای که هرج و مرج خشونت‌آمیز می‌تواند از شمال کرانه باختری به جنوب آن گسترش یابد، به کار می‌گیرد.»

به گزارش این سایت عبری، افسران “امان” ابزارهایی را توسعه داده‌اند که امکان تشخیص زودهنگام فروپاشی واقعیت کنونی تشکیلات خودگردان فلسطین و تمام وضعیت در کرانه باختری را فراهم می‌کند.

سناریوی «امان» حول محور هزاران فرد مسلح از جمله اعضای سرویس‌های امنیتی فلسطین، می‌چرخد که یک سری حملات روزانه را در جاده‌ها، تقاطع‌ها و شهرک‌ها انجام خواهند داد.

این سایت عبری‌زبان ادامه داد: «این سناریو با توجه به سیطره امنیتی نسبی سرویس‌های امنیتی فلسطین ممکن است تخیلی به نظر برسد، اما حتی در نیمه دوم دهه نود تصور چنین چیزی با توجه به سیطره امنیتی تحمیل شده توسط دستگاه‌های تشکیلات دشوار بود، اما موفق نشدند از بروز انتفاضه دوم جلوگیری کنند.»

به گفته این سایت، سرویس‌های امنیتی فلسطین همچنان قوی هستند و برای خنثی کردن حملات با هماهنگی تل‌آویو تلاش می‌کنند.

به گفته وای‌نت عبری، خنثی کردن همه حملات، به ویژه حملات فردی که هیچ انگیزه مشخصی برای آنها وجود ندارد، دشوار است، اما بر اساس برآوردهای امنیتی، بخش بزرگی از آنها در پاسخ به حملات خشونت‌آمیز شهرک‌نشینان صهیونیست بوده است. 

این سایت ادامه داد: «ارزیابی استراتژی برخی از حملات در سال گذشته دشوار بود.»

افسری که اخیراً ماموریت خود را در لشکر کرانه باختری به پایان رساند، با اشاره به انتقال اسلحه و مهمات از سوی «عرب‌های اسرائیلی» از یک سو و از سوی دیگر «قاچاق» آنها از اردن و پول از طریق حماس و جهاد اسلامی، اذعان کرد که دستیابی به سلاح با دشواری کمتری همراه شده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.