بین الملل

رزمایش مشترک جمهوری آذربایجان-گرجستان و ترکیه آغاز شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین سرگرمی برای همه، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز (سه‌شنبه) از آغاز رزمایش مشترک نظامیان جمهوری  آذربایجان با گرجستان و ترکیه خبر داد.

خبرگزاری آناتولی گزارش کرد، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که رزمایش «ابدیت-۲۰۲۳» با هدف افزایش همکاری و تقویت همکاری از امروز (۳ اکتبر ۱۱ آنلاین ماه) آغاز شده است و تا ۶ اکتبر (۱۴ آنلاین ماه) ادامه دارد.

در این گزارش آمده است که نظامیان باکو به همراه نظامیان تفلیس و آنکارا، رزمایش مشترک ستاد فرماندهی با استفاده از رایانه را آغاز کردند که شامل بخش‌های تئوری و عملی می‌شود و در جریان این سه روز، وظایفی برای حفاظت از پروژه‌های اقتصادی مهم راهبردی و منطقه‌ای انجام خواهد شد.

به نوشته وبگاه «فوربس» ترکیه و جمهوری آذربایجان در سال‌های اخیر روابط نظامی خود را به طور چشمگیری افزایش داده‌اند.به نوشته این وبگاه، باکو ممکن است به دنبال هواپیماهای بیشتری برای نیروی هوایی کوچک خود باشد که در حال حاضر شامل ۱۲ فروند هواپیمای جنگنده «میگ-۲۹ فالکروم» ساخت روسیه و دوجین هواپیمای تهاجمی «سوخو-۲۵» است.

این رزمایش درست مدت اندکی پس از عملیات برق آسای جمهوری آذربایجان به قره باغ کوهستانی که باکو آن‌ را «اقدامات ضدتروریستی با ماهیت محلی» با هدف احیای نظم قانون اساسی توصیف کرد، برگزار شده است.

ایروان این اقدام جمهوری آذربایجان را یک تهاجم توصیف کرد و گفت که هیچ یگان نظامی در قره‌باغ ندارد. یک روز پس از آن، با میانجیگری حافظان صلح روسیه، توافقی برای آتش‌بس حاصل شد که در بین شروط آتش‌بس می‌توان به خلع سلاح نیروهای ارامنه و خروج تجهیزات سنگین از قره‌باغ کوهستانی اشاره کرد.

 این  دو کشور همسایه تاکنون دو بار باهم جنگیده‌اند و هرکدام متحمل تلفاتی قابل توجه شده‌اند. مذاکرات صلح بین باکو و ایروان نیز تاکنون نتجیه ملموسی نداشته است. 

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.