استان ها

ذخیره بیش از 170 هزارتن گندم در استان مازندران

به گزارش سرگرمی برای همه از مازندران، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران اظهار داشت: در سال جاری همزمان با افزایش 42 درصدی خرید گندم نسبت به سال گذشته ، بالغ بر 130 هزارتن گندم نیز از سایر استان ها وارد سیلوهای استان مازندران شد.

عباسعلی وفائی نژاد با توجه به خرید تضمینی 116 هزارتن گندم در استان مازندران و ورود گندم از سایر استان ها، اعلام کرد: موجودی ذخیره گندم در سیلوی مرکزی نکا و سیلوهای بخش خصوصی در استان مازندران به رقمی بالغ بر 170 هزارتن رسیده است.

وی با اشاره به کیفیت بالای گندم های ذخیره شده در استان، افزود: محصول خریداری شده از کشاورزان استان مازندران از کیفیت بالایی برخوردار بوده و با پیگیری هایی که صورت گرفت، غالب گندم های ورودی به استان نیز تولید شده در استان های با کیفیت بالای گندم می‌باشد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مازندران با بیان اینکه در صدد هستیم برای تامین گندم استان از روش های جایگزین حمل جاده ای استفاده کنیم اظهار داشت: امسال به منظور کاهش هزینه های تمام شده و سرعت عمل بیشتر در تامین گندم از سایر استان ها ، تقویت حمل ریلی و تامین گندم از استان هایی که امکان حمل از طریق خطوط ریلی برایشان میسر است مانند هرمزگان، خوزستان، کرمانشاه، مرکزی و همدان در دستور کار قرار دارد.

وفائی نژاد با اشاره به اینکه قابلیت استفاده از خطوط ریلی از نقاط قوت سیلوی 103هزارتنی استان در شهرستان نکا می‌باشد، تصریح کرد: از ابتدای سالجاری تاکنون حدود 50 هزار تن گندم از طریق خطوط ریلی به سیلوی شهید میرزاپور نکا حمل گردید.

وی در خصوص استفاده از ظرفیت حمل ریلی برای تامین گندم استان افزود: کاهش هزینه های تمام شده جابجایی کالا ، کاهش بار ترافیکی جاده ها ، کاهش تصافات جاده ای ، آلایندگی کمتر ، کاهش هزینه های سوخت ، سرعت عمل در ورود کالا به استان و افزایش ذخیره استراتژیک از مزایای این نوع حمل می باشد.

وفائی نژاد همچنین اظهار داشت: استان مازندران از معدود استان هایی است که ضرورت دارد گندم مصرفی خود را از مبادی و روش های متنوعی تامین نماید.