حوادث

در خصوص تولید و تأمین دارو نگرانی نداریم

آفتاب‌‌نیوز :

بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه برای تامین منابع طرح دارویار و دارو‌های مورد نیاز، در هفته اخیر ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار بابت معوقات شرکت‌ها تخصیص داد که در حال توزیع در داروخانه ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، شرکت‌های توزیع کننده و تولید کنندگان داروست و با این اقدام، مطالبات دارویی تا حد زیادی تسویه می‌شود.

وی با اشاره به واردات برخی دارو‌ها با ارز نیمایی، عنوان کرد: نیاز به نقدینگی در شرکت‌های وارد کننده مواد اولیه و یا دارو‌هایی که در کشور تولید نمی‌شوند، وجود دارد و برای تامین نقدینگی این شرکت ها، پرداخت تسهیلات ۳۰ هزار میلیارد تومانی از سوی بانک مرکزی به بانک‌های عامل، ابلاغ شده است که شرکت‌ها به مرور این تسهیلات را دریافت می‌کنند تا بتوانند مواد اولیه و دارو‌های مورد نیاز را تامین کنند.

وزیر بهداشت با اشاره به تصویب کاهش عوارض گمرکی وارادات دارو به میزان یک درصد در مجلس، گفت: عوارض گمرکی تجهیزات پزشکی و مصرفی در سال جاری ۴ درصد بود، اما در جلسه سران قوا، کاهش عوارض گمرکی برای تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی به تصویب رسید و عوارض گمرکی این کالا‌ها از ۴ به یک درصد کاهش یافت.

عین اللهی از اقدام مجلس برای کاهش مالیات بر ارزش افزوده برای دارو‌های ضروری و تجهیزات مصرفی پزشکی که در داخل تولید مشابه ندارند خبر داد و گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای واردات دارو‌های ضروری و تجهیزات پزشکی فاقد مشابه تولید داخل را از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف کردند.

وی تصریح کرد: پیش از این دو درصد سود بازرگانی برای واردات منظور شده بود که در هیات دولت، مقرر و تصویب شد دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی از این دو درصد، معاف شوند؛ بنابراین مقررات خوبی برای حمایت از دارو و تجهیزات پزشکی از سوی دولت وضع شده است.

وزیر بهداشت با اشاره به تفاهم وزارت بهداشت، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص ارز مورد نیاز در تامین دارو و تجهیزات پزشکی، یادآور شد: مقرر شد که یک و نیم میلیارد دلار ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی برای دارو، تجهیزات و ملزومات مصرفی پزشکی و شیرخشک اختصاص داده شود که می‌تواند بسیاری از نیاز‌های این حوزه را برطرف کند.

عین اللهی با بیان اینکه تا کنون یک میلیارد دلار، پروفرما و نیاز‌های شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی به بانک مرکزی اعلام شده است، گفت: بخش عمده‌ای از این درخواست‌ها توسط بانک مرکزی برای تامین ارز، تعیین تکلیف و عمده درخواست ارز مورد نیاز، تامین شده است. 

 وی به تولید برخی اقلام دارویی در هلدینگ‌های وابسته به نهاد‌های مختلف اشاره و خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه هلدینگ تیپیکو، ۳۳ درصد دارو‌ها را تولید می‌کند که به صورت دو شیفت و سه شیفت در حال تولیدند و با افزایش تولید این مجموعه‌ها، نیاز‌های دارویی، تجهیزات پزشکی و مصرفی کشور برطرف می‌شود. 
 
وزیر بهداشت از حمایت جدی دولت مردمی از شرکت‌های دانش بنیان خبر داد و گفت: ۴۰ درصد از نیاز‌های حوزه سلامت توسط شرکت‌های دانش بنیان تولید می‌شود.
 
به گفته عین اللهی حدود ۹۸ درصد از دارو‌های مورد نیاز کشور، تولید داخل است و با توجه به مصوبات اخیر دولت، در حوزه تولید و تامین دارو، مواد اولیه، تجهیزات پزشکی و مصرفی نگرانی نداریم.

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.