عمومیکسب و کار ایرانیان

حفظ کردن دروس با این هفت راهکار

ذهن انسان به گونه‌ای شکل گرفته که اطلاعات طولانی، پیچیده و خسته‌کننده را به خوبی جذب نمی‌کند. اما اگر حفظ اطلاعات ضروری باشد چه باید کرد؟ بسیاری از مطالب درسی، تئوری و حفظی هستند و دانش‌آموزان برای به خاطر سپردن آن‌ها مشکل دارند. فرض کنید می‌خواهید اطلاعات زیادی در حوزه‌ای که به آن علاقه ندارید را حفظ کنید، اینجا مشکل خودش را بیشتر نشان می‌دهد. در نهایت ممکن است ناتوانی در حفظ دروس اعتماد به نفس دانش‌آموز و علاقه او به تحصیل را کاهش دهد. اما خبر خوب اینکه هرچند بسیاری از افراد به صورت ذاتی و ذهنی قدرت حفظیات بالایی دارند، اما این یک مهارت است که می‌توان با روش‌های مختلف آن را تقویت کرد. در این مطلب می‌خواهیم تکنیک‌های حفظ کردن سریع را برایتان توضیح دهیم که برخی از آن‌ها حتی در مسابقات حفظ اعداد کاربرد دارند. مشاوره کنکور تجربی می تواند به داوطلبان کمک کند تا با اطمینان کامل برای شرکت در کنکور سراسری انسانی شرکت کنند.

تکنیک های حفظ سریع مطالب درسی

سریع حفظ کردن مطالب درسی به این معنی که در مدت کوتاهی حجم بالایی از مطالب را به خاطر بسپارید، غیر منطقی و ناممکن است. اما روش‌هایی وجود دارند که با کمک آن‌ها می‌توانید در درجه اول با سرعت بیشتری مطالب را درک کنید، یاد بگیرید، به خاطر بسپارید و در یادآوری آن‌ها مشکلی نداشته باشید. یادگیری می‌تواند فرایندی جذاب، سازنده و فعالانه باشد که علاوه بر حفظ کردن مطالب، باعث تقویت خلاقیت و توانایی تجزیه و تحلیل شود. بنابراین بهتر است با رعایت این زنجیره از حافظه خود بیشترین بهره را ببرید. در ادامه ۵ روش حفظ کردن مطالب درسی را توضیح داده‌ایمکه بازدهی شما در یادگیری و تفکر خلاقانه را هم بیشتر می‌کنند. شاید این تکنیک‌ها برای کودکان زیاد کارساز نباشند و بهتر است برای سنین کمتر مطلب را هم بخوانید.

کشیدن درختچه های یادگیری

مطالب و مفاهیم را به شکل شاخه‌ای بکشید و با استفاده از خطوط، نمودار و فلش درختی از مفاهیم به هم مرتبط ایجاد کنید. این کار باعث افزایش یادگیری، بهبود بازدهی، یادگیری عمیق، تفکر خلاقانه و در نهایت تسریع در روند حفظیات می‌شود. زمانی که بخواهید یک کلمه از این مفاهیم را به خاطر بیاورید، مطالب به صورت مرتبط با هم به ذهنتان می‌آیند. کافی است یک کلمه به یاد بیاورید، به دلیلی ارتباط منطقی که بین مطالب ایجاد کرده‌اید، سایر موضوعات هم راستا نی به یادتان می‌آیند.

تکنیک های حفظ سریع | چگونه با یک بار خواندن حفظ شویم | چگونه در یک روز کل کتاب را حفظ کنیم

بیشتر بخوانید:

تکنیک ایجاد کاخ حافظه

تکنیک mnemonic

تکنیک نمونیک خصوصا در حفظ کردن اطلاعاتی مثل تاریخ‌ها، نام اشخاص یا زبان کاربرد دارد. در این روش به جای حفظ اطلاعاتی که هیچ معنایی برای مغز ندارند مثل اعداد، اسامی، حتی مفاهیم انتزاعی مثل دیدن، گرفتن، دوست داشتن، آن‌ها را با یک تصویر واضح گره می‌زنید. در این روش به جای اینکه دائم موارد حفظی را تکرار کنید، داستان و روایتی از آن‌ها را در ذهنتان نگه می‌دارید.

تکنیک بلاک پرکتیسینگ درست عکس تکنیک ترکیبی است. در این روش در یک زمان مشخص فقط روی یک سرفصل خاص تمرکز می‌کنید و وقتی تمام کلیات و جزییات آن را خواندید و به آن مسلط شدید، سراغ فصل بعدی می‌روید. این روش بیشتر برای زمانی موثر است که بخواهید درست قبل از یک تست یا امتحان درس بخوانید.

دلایل ناتوانی در حفظ کردن مطالب

برخی از دانش‌اموزان حتی با وجود تمرین و تکرار زیاد مطالب، ممکن است همچنان در به خاطر سپردن مطالب دچار مشکل باشند. گاهی به جای استفاده دائم از تکنیک های حفظ کردن درس، باید مشکلاتی که حافظه و توانایی ذهن را دچار مشکل کرده شناسایی کنید. در ادامه به برخی از مشکلات اشاره کرده‌ایم که حفظ کردن را مختل می‌کنند:

 • ADHD یا اختلال نقص توجه و عدم تمرکز
 • افسردگی
 • اضطراب فراگیر
 • وسواس فکری اجباری (توصیه می‌کنیم در این مورد مطلب را مطالعه کنید)
 • انواع اختلالات یادگیری
 • بهره هوشی مرزی
 • کمبود برخی از ویتامین‌ها و مشکلات تغذیه‌ای
 • عدم خواب و استراحت کافی و با کیفیت
 • آسیب‌های مغزی یا عصبی

اگر به هریک از این مشکلات مبتلا هستید، در درجه اول به دنبال درمان و کنترل آن‌ها باشید. در مرحله بعدی از تکنیک‌هایی کمک بگیرید که متناسب با شرایط خاص شما باشد و فراموش نکنید که هرگز قدرت حفظ کردن و روش‌های خاص خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

سخن پایانی

هیچ فردی نمی‌تواند اطلاعات را بدون استفاده از تکنیک‌های حفظ کردن، خشک و خالی درون ذهنش جای دهد، تکرار کردن نیز به تنهایی روش خوبی برای به خاطر سپردن طولانی مدت اطلاعات نیست. همه ما خواسته یا ناخواسته برای خودمان روش‌های ابداع کرده‌ایم که بهتر بتوانیم مطالب تئوری صرف را به خاطر بسپاریم اما گاهی هم در انجام آن ناموفق هستیم. اینکه چگونه درس را سریع حفظ کنیم از سوالات رایج بسیاری از دانش‌آموزان است که می‌خواهند در یک زمان محدود نتیجه خوبی از مطالعه بگیرند. بعضی افراد به صورت ذاتی توانایی بالایی در حفظ کردن دارند اما عموم افراد باید برای به خاطر سپردن اطلاعات مختلف، از تکنیک‌ها و روش‌های این کار استفاده کنند و با تکرار و تمرین، مهارت حفظ سریع درس را در خود تقویت کنند. در نهایت به تفاوت‌های فردی خودتان با دیگر دانش‌آموزان توجه داشته باشید و روش‌های مختلف را امتحان کنید تا به بهترین تکنیک مناسب خودتان برسید. به جز استفاده از تکنیک‌های حفظ کردن، برنامه داشتن و نظم نقش مهمی در یادگیری دارند بنابراین توصیه می‌کنیم به مطلب هم نگاهی بیندازید.

سوالات متداول

 1. چگونه درس را حفظ کنیم که از یادمان نرود؟
  علاوه بر اینکه باید شرایط مطالعه مانند نور کافی، دمای مناسب فضای مطالعه، جدا کردن جای خواب، تفریح و مطالعه، آرامش محیط را رعایت می‌کنید و خواب و تغذیه مناسب دارید، برای به خاطر سپردن مطالب لازم است که بین مطالب هرچند حفظی ارتباط معنایی، داستانی یا رمزی ایجاد کنید تا از طریق روایت‌سازی، حفظیات در ذهن شما جای بگیرند.
 2. چگونه درس را سریع حفظ کنیم؟
  حفظ کردن سریع درس نیازمند تمرین و تکرار روش‌های یادگیری است، راه میانبر سریع حفظ شدن مطالب از درک یا ایجاد ارتباط منطقی بین مطالب می‌گذرد.
 3. چه عللی ممکن است مانع از به خاطر سپردن مطالب شوند؟
  برخی دانش‌اموزان با وجود تکرار و تمرین زیاد، ممکن است در حفظ کردن مطالب دچار مشکل باشند که از جمله علل رایج آن می‌توان به روش غلط مطالعه، وسواس فکری، کمال‌طلبی، استرس و اضطراب شدید، اختلال عدم تمرکز و بیش‌فعالی، اختلالات یادگیری، مشکلات مغزی یا اختلالات رشدی اشاره کرد.