فرهنگ و هنر

جزئیات اعزام کاروان ویژه جانبازان به سفر حج تمتع ۱۴۰۳ اعلام شد

مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه پنج هزار ایثارگر به سفر حج تمتع ۱۴۰۳ اعزام می‌شوند، گفت: ۳۰ نفر از جانبازان معزز به همراه همسران و همراهانشان اعزام می‌شوند و به همراه عوامل در مجموع ۹۰ نفر کاروان ویژه جانبازان در سال جاری را تشکیل می‌دهند.

سیدمحمد میرکاظمی، مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: کاروان ویژه جانبازان با ۳۰ نفر جانباز و ۶۰ نفر از همراهان و عوامل کاروان که در مجموع ۹۰ نفر را تشکیل می دهند، عازم سفر حج تمتع ۱۴۰۳ می شوند.

وی در ادامه افزود: ۱۰ نفر از جانبازان عزیز، قطع نخاع، سه نفر بصیر و بقیه جانبازان قطع عضو هستند.

مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه ۲۲ جانباز به همراه همسرانشان عازم سفر حج تمتع هستند، ادامه داد: ۸ نفر از جانبازان نیز بدون همسر و فقط با همراهانی که خودشان انتخاب و معرفی کرده اند در این سفر حضور دارند. همچنین غالب این جانبازان ۷۰ درصد و دو نفر جانباز که شرایط خاص داشته و امکان حضور در کاروان های عادی را نداشته و ۶۰ درصد به بالا هستند با نظر پزشک در این کاروان ثبت نام شده اند.

به گفته وی، دو بانوی جانباز و یک نفر جانباز اهل تسنن نیز در کاروان ویژه جانبازان حضور دارند که با همراهانشان به این سفر معنوی اعزام می شوند.

میرکاظمی در مورد برگزاری مراسم بدرقه کاروان ویژه جانبازان این‌گونه توضیح داد: این مراسم هفتم خرداد ماه ۱۴۰۳ در هتل هویزه با حضور رئیس محترم بنیاد شهید و نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار می شود.

وی با بیان اینکه این کاروان روز ۷ خردادماه از فرودگاه امام خمینی (ره) عازم مدینه منوره می شود، ادامه داد: جانبازان، همراهان و عوامل کاروان از روز پنجم خردادماه در هتل مستقر می‌شوند و عواملی تعیین شده اند که ویلچرها، عصا و سایر ملزومات جانبازان را در هتل محل اقامت بررسی کرده و در صورت وجود ایراد، آن را برطرف کنند. روحانی کاروان نیز کلاس‌های آموزشی را برگزار می‌کند.

مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران خاطرنشان کرد: قرار است این پرواز در ساعت ۱۷ انجام شود. هرچند احتمال تغییر ساعت وجود دارد.

وی در مورد تمهیدات پزشکی اندیشیده شده برای جانبازان به «حیات» اظهار کرد: ازآنجا که این گروه به داروها و تجهیزات خاصی نیاز دارند، از یک ماه پیش، مدارک پزشکی آنها بررسی و توصیه‌های لازم توسط پزشک کاروان به زائران شده است.

میرکاظمی ادامه داد: تشک مواج، ویلچر و عصا ازجمله تجهیزاتی است که سعی می کنیم آن را به صورت اضافه همراه با این کاروان ارسال کنیم تا جانبازان در صورت نیاز از آن استفاده کنند.

وی در مورد هزینه سفر حج تمتع جانبازان تاکید کرد: این هزینه به‌طور کامل توسط خود جانبازان پرداخت شده است. امسال ما توانستیم برای مبلغ اضافه‌ای که هر ساله برای اتاق‌های شخصی زائران کاروان ویژه توسط سازمان حج دریافت می‌شود، حداکثر تخفیف دریافت کنیم.

مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: امسال طبق سهمیه ۵ درصدی که سازمان حج و زیارت به ایثارگران اختصاص داد، ۵ هزار ایثارگر به حج تمتع رهسپار می‌شوند. ۳۰ جانباز از میان این ۵ هزار نفر در کاروان ویژه جانبازان حضور دارند و مابقی از طریق کاروان‌های عادی در سطح کشور اعزام خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در کاروان ویژه جانبازان از ۱۲ استان زائر داریم، تصریح کرد: ۴۰ درصد جانبازان کاروان ویژه از بین جانبازان مقیم تهران هستند.

میرکاظمی در مورد مراسم بدرقه جانبازان عازم حج تمتع تاکید کرد: مدت زمان حج تمتع کاروان ویژه جانبازان ۲۸ تا ۳۰ روز است و ما علاوه بر مراسم بدرقه، مراسم استقبال از زائران را نیز خواهیم داشت و در زمان ورودشان به ایران در فرودگاه امام خمینی (ره) از آنها استقبال خواهد شد. البته برخی ادارات کل بنیاد شهید استان‌ها نیز مراسم بدرقه و استقبال کاروان های ایثارگران را به صورت گروهی برگزار می‌کنند.

وی همچنین در مورد حج عمره خاطرنشان کرد: تلاش کردیم امسال سهمیه ای برای حج عمره ایثارگران از سازمان حج دریافت کنیم ولی این سهمیه هنوز محقق نشده؛ اما این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

مدیرکل امور ورزشی و اردویی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان ضمن ابراز خرسندی از اعزام ایثارگران معزز به حج ابراهیمی گفت: ایثارگران همیشه و به ویژه امسال در صف اول مراسم برائت از مشرکین هستند و پیام ایثار و مقاومت را در سرزمین وحی طنین انداز خواهند کرد.

انتهای پیام