علمی و پزشکی

تشریح سیاست‌های دولت در زمینه تامین دارو از زبان معاون رئیس جمهوری

رئیس سازمان برنامه و بودجه در تشریح سیاست‌های دولت در زمینه تامین دارو گفت: دولت تمام ظرفیت خود را به‌کار گرفته تا مطمئن باشیم داروی با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده و بیمه‌ها قرار بگیرد.

به گزارش سرگرمی برای همه، داود منظور در جلسه نوبت عصر امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به ماده ۷۱ لایحه برنامه هفتم توسعه جمهوری اسلامی ایران که مرتبط با «ذخایر راهبردی دارو و تجهیزات مصرفی پزشکی» است، با تاکید بر اینکه دولت تمام ظرفیت خود را به‌کار گرفته تا مطمئن باشیم داروی با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده و بیمه‌ها قرار بگیرد، گفت: مالیات بر ارزش افزوده دارو در قانون صفر شده است، همچنین دولت سود بازرگانی واردات دارو را از ۴ درصد به ۱ درصد کاهش داده و نیز حقوق ورودی نصف شده و بانک مرکزی ۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به وارد کنندگان دارو می‌دهد؛ تمام این تدابیر برای آن است که مطمئن باشیم که مواد اولیه دارو در داخل کشور به‌خوبی تامین و وارد می‌شود و تولید کنندگان دارو به‌صورت مطمئن دارو را در اختیار مردم قرار می‌دهند.

وی با اشاره به بند الف ماده ۷۱ لایحه برنامه هفتم توسعه اظهار کرد: بر اساس حکم مهمی که در اینجا آمده است، نباید نگاه‌مان فقط به تامین دارو برای این هفته، هفته آنی یا دوره‌ای کوتاه مدت باشد بلکه باید حداقل برای ۶ ماه ذخیره راهبردی دارو در کشور داشته باشیم؛ اگر این را تامین کنیم خیال‌مان راحت است و اگر نه یک مرتبه دارو، سرم و آنتی‌بیوتیک کم می‌شود و کشور باید سراغ واردات اضطراری برود؛ در واردات اضطراری نیز دیگر استاندارهای لازم رعایت نمی‌شود و گاهی اوقات داروها در خارج از کشور به صورت زیرپله‌ای تهیه می‌شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه «ما تامین دارو را توسط دولت انجام نمی‌دهیم بلکه این کار توسط شرکت‌های تولید کننده دارو و وارد کنندگان انجام می‌شود و دولت نیز دارو را وزارت بهداشت خریداری می‌کند»، عنوان کرد: ما فقط مقررات گذاری و تنظیم‌گری می‌کنیم تا اطمینان یابیم ذخیره راهبردی دارو به مدت ۶ ماه فراهم خواهد شد. قرار نیست دولت این کار را انجام دهد بلکه این کار را مجموعه غیر دولتی انجام می‌دهد و دولت مجموعه حمایت‌ها را برای تامین دارو انجام می‌دهد.

انتهای پیام

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.