بین الملل

تاکید اردن بر مرجعیت طرح صلح عربی در مناقشه فلسطین- رژیم صهیونیستی

معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اردن درباره خطرات تداوم اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی که اشغالگری را تقویت کرده و از فرصت‌های برقراری صلح عادلانه و فراگیر می‌کاهد، هشدار داد.

به گزارش سرگرمی برای همه، به نقل از خبرگزاری فلسطینی سما، ایمن الصفدی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اردن در نشست بین‌المللی که ابتکارعمل «تلاش‌های روز صلح» پیشنهادی عربستان، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب اعلام شد و اردن و مصر حمایت خود را از آن اعلام کردند، اظهار کرد: پیام اصلی این نشست این است که صلح برای ثبات و توسعه منطقه لازم است؛ اما بدون توقف اشغالگری و احقاق حقوق ملت فلسطین از جمله آزادی و تشکیل کشوری دارای حاکمیت در قلمروی ملی آن بر اساس راه‌حل دودولتی، قوانین بین‌المللی، قطعنامه‌های تصویب شده و ابتکارعمل صلح عربی، این صلح هرگز محقق نخواهد شد.

الصفدی گفت: ابتکارعمل «تلاش‌های روز صلح» مرجع بودن ابتکارعمل صلح عربی را ثابت می‌کند که فراگیرترین طرح برای رسیدن به آینده‌ای ایمن و باثبات است و این طرح فرصت‌های برقراری توسعه و رفاه را برای تمامی ملت‌های منطقه فراهم می‌کند.

معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اردن افزود: ابتکارعمل «تلاش‌های روز صلح» بر اصول ابتکارعمل صلح عربی متکی است که در آن صلح یک گزینه استراتژیک عربی است که تنها راه تحققش توقف اشغالگری اسرائیلی در اراضی اشغالی عربی و تشکیل کشور مستقل و دارای حاکمیت فلسطین با پایتختی قدس شرقی و بر اساس مرزهای چهارم ژوئن ۱۹۶۷ مطابق راه‌حل دودولتی جهت برقراری امنیت و صلح است.

او در ادامه گفت: لازمه تحقق نتایج صلح در منطقه، تلاش برای توقف تمام موانع آن است که در تداوم اشغالگری و محرومیت ملت فلسطین از حقوقش خلاصه می‌شوند.

این مقام اردنی ادامه داد: ابتکارعمل صلح عربی، یک رویکرد عربی را برای صلح فراگیر و دائمی ارائه می‌کند که همسو با قوانین بین‌المللی بوده و می‌تواند منطقه را در آستانه دوره جدیدی قرار دهد که همکاری و توسعه بر آن حاکم است؛ اما اسرائیل از این ابتکارعمل استقبال نکرد و به اقدامات و سیاست‌های خود که مانع برقراری چنین صلحی می‌شود، ادامه می‌دهد.

همچنین الصفدی گفت: جایگزین آنچه ابتکارعمل «تلاش‌های روز صلح» برای ایجاد آینده‌ای همراه با صلح و همکاری ارائه می‌کند، اقداماتی است که به درگیری و ظلم بیشتر سوق می‌دهد.

معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اردن افزود: آنچه اهمیت دارد این است که برای آینده تلاش کنیم؛ اما اولویت امروز است و آنچه امروز انجام می‌شود، اقدام سیستماتیکی است که امید را از بین برده، درگیری‌ را تشدید کرده، به خشونت دامن زده و تنها راه صلح را که همان راه‌حل دودولتی است، تضعیف می‌کند.

او در ادامه گفت: حمایت از صلح و حق ملت‌های منطقه مسؤولیتی جمعی است که نیازمند جدیت، شفافیت و اقدام موثر جامعه بین‌الملل بر اساس قوانین بین‌المللی و اصل عدالت است که اشغالگری را رد و تایید می‌کند که حق ملت‌ها در تعیین سرنوشت ثابت و غیر قابل چانه‌زنی است.

این مسؤول اردنی در پایان نیز تاکید کرد: ملت فلسطین از حق تاریخی، قانونی و انسانی برای داشتن آزادی و کشور خود برخوردار بوده و منطقه و ملت‌های آن نیز حق دارند در صلح و امید زندگی‌ کنند و همه ما موظف هستیم تلاش‌های خود را در راستای قوانین بین‌المللی قرار دهیم که بر اساس آن سازمان ملل ایجاد شد.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.