عمومی

با سندرم «انفجار سر» آشنا شوید

IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند.

روزنامه سرگرمی برای همه گزارش می دهد مربا او نوشت: زمانی که کسی نام “سندرم انفجار سر” را می شنود، فکر می کند که این یک مشکل بسیار دردناک است، اما سندرم انفجار سر یا EHS کاملا بدون درد است. اگرچه می تواند بسیار آزاردهنده باشد. IHS یک اختلال خواب است که باعث می شود فرد هنگام به خواب رفتن یا بیدار شدن صداهای بلندی را بشنود که دیگران نمی توانند بشنوند. افرادی که این وضعیت را تجربه می کنند گزارش می دهند که صدای رعد و برق، شلیک گلوله، تصادف یا سایر صداهای بلند و آزاردهنده را شنیده اند.

برخی از افراد چراغ های چشمک زن را می بینند یا دچار اسپاسم عضلانی می شوند. تعریق شبانه، ضربان قلب سریع و مشکل در تنفس بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب از دیگر علائم این مشکل است. مدت زمان شنیدن صداها معمولاً بسیار کوتاه است و الگوی خاصی وجود دارد. سندرم انفجار سر نوعی پاراسومنیا است. شرایط آشناتر مانند صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب دو نمونه دیگر از پاراسومنیا هستند. EHS می تواند خواب فرد را مختل کند و باعث اضطراب شود. محققان مدت‌ها بر این باور بودند که سندرم انفجار سر بیشتر در افراد مسن، به‌ویژه زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد، اما تحقیقات جدیدتر نشان می‌دهد که EHS بسیار شایع‌تر از آن چیزی است که قبلا تصور می‌شد.

علل سندرم انفجار سر

مانند بسیاری از پاراسومنیاها، علت IHS نامشخص است. با این حال، عوامل ایجاد کننده آن می تواند موارد زیر باشد:

استرس و اضطراب

فعال شدن بیش از حد سلول های عصبی به دلیل عدم تعادل کلسیم

هاله قبل از میگرن

آسیب یا سایر مشکلات گوش داخلی

نقص پردازش مغز در طول انتقال خواب-بیداری

میکروگراف در نورون های حسی مغز لوب تمپورال

مصرف داروهای ضد افسردگی و اضطراب

سندرم انفجار سر چگونه درمان می شود؟

یک روانشناس یا روانپزشک متخصص در اختلالات خواب معمولاً این مشکل را با روان درمانی و دارو درمان می کند. اگر پزشک شما بتواند محرک ها را تشخیص دهد، می توانید با تغییر عادات خود از این محرک ها جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر علائم معمولاً زمانی رخ می دهد که شما خسته هستید، مطمئن شوید که هفت تا نه ساعت می خوابید. اگر استرس EHS شما را تحریک می کند، مدیتیشن، یوگا، تنفس عمیق یا یک دوش آرامش بخش قبل از خواب بگیرید. به طور کلی، سندرم انفجار سر یک بیماری ناخوشایند اما نسبتا بی ضرر است. با درمان مناسب و خودآزمایی می توانید مشکل را به طور کامل برطرف کنید.

منبع: ba-bamail.com”

انتهای پیام