حوادث

بارش باران و وزش باد شدید در راه استان فارس

آفتاب‌‌نیوز :

مسعود حقیقت روز جمعه در مصاحبه اظهارکرد: سامانه اول که شامل بارش باران، گاهی رگبار همراه با رعد و برق، وزش باد شدید و احتمال تگرگ برای مناطق نیمه جنوبی و نیمه غربی در شهرستان‌های کازرون، فراشبند، خنج، قیرو کارزین، لامرد، مُهر و لارستان پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین سامانه دوم که باوزش باد شدید همراه است از اواخر وقت جمعه چهاردهم اریبهشت ماه آغاز و تا اواخر وقت شنبه پانزدهم همین ماه در مناطق نیمه شمالی و مناطق مرکزی استان فعال است.

مدیر کل هواشناسی فارس تاکید کرد: اثر مخاطره همچون، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب و سیلاب، لغزندگی جاده و بر خورد صاعقه، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات، احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن سال وجود دارد از این رو احتیاط در تردد جاده‌ای، احتیاط در تردد در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و عدم حضور در ارتفاعات عدم توقف خود رو‌ها در کنار در ختان کهن سال و استحکام ساز‌های موقت عدم سم پاشی باغات و مزارع و استفاده از قیم برای نگهداری نهال توصیه می‌شود.

پیشتر هواشناسی فارس دهم اردیبشهت ماه با اعلام وضعیت سطح نارنجی نسبت به فعالیت سامانه بارش باران، گاهی رگبار، همراه با رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق تکرگ از چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت تا پایان وقت جمعه چهاردهم همین ماه در شیراز و استان هشدار داده بود

وضعیت رنگ هشدار‌ها چگونه است؟

زمانی که سازمان هواشناسی، هشدار زرد رنگ می‌دهد یعنی پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر‌ها و کار‌های روزمره اختلالاتی ایجاد کند. این هشدار برای مردم با هدف آمادگی لازم در مواجهه با پدیده‌های جوی که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد، همچنین برای مسئولان به منظور اندیشیدن تمهیدات لازم صادر می‌شود.

هشدار نارنجی شدت بیشتری از هشدار زرد دارد و در نوع نارنجی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات مخرب و خسارت‌های احتمالی داشته باشد. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا نیز هست.

هشدار قرمز رنگ بالاترین سطح هشدار هواشناسی است که پیش‌بینی می‌شود پدیده جوی بتواند خسارت‌های وسیعی داشته باشد. با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می‌شود که وارد عمل شوند و اقداماتی برای کاهش خسارات بیندیشند.

به طور کلی رنگ زرد، نارنجی و قرمز هریک به ترتیب به معنی آگاهی، آمادگی و اقدام است.