عمومی

افتتاح بزرگترین سردهنه بتنی مسلح گیلان در رضوانشهر – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، وحید خرمی امروز چهارشنبه در مراسم افتتاح بزرگترین سردهنه بتنی گیلان در رضوانشهر اظهار کرد: با احداث این سردهنه بزرگ بر روی رودخانه شفارود، ۳ هزار و ۹۰۰ هکتار از اراضی شالیزارهای منطقه از آب پایدار کشاورزی برخوردار شدند.

وی افزود: هر ساله با توجه به سیلابی بودن رودخانه شفارود، سردهنه های اصلی منشعب از این رودخانه دچار تخریب شده و مشکلاتی را برای تأمین آب کشاورزی این منطقه به وجود می‌آورد.

خرمی ادامه داد: طبق با برنامه‌ریزی های صورت گرفته، تصمیم بر آن شد تا ۴ سردهنه امیر بند، روشن دغن، سیدسرا و اردجان به صورت بتنی مسلح بر روی رودخانه شفارود طراحی و اجرا شود.

وی با اشاره به تثبیت این سردهنه ها در مقابله با سیلاب‌های فصلی ادامه داد: تمامی سردهنه ها با دریچه‌های کشویی مجهز به سیستم بالابر از جنس گیربکس هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان بیان کرد: احداث بندهای انحرافی بتن مسلح ۴ سردهنه امیر بند، روشن دغن، سیدسرا و اردجان، ساخت ۹ دستگاه دریچه کشویی مجهز به سیستم بالابر از جنس گیربکس بر روی این سردهنه ها، احداث دیواره‌های بتنی، احداث کفبند گابیونی از جنس سنگ لاشه، احداث دیوار گابیونی و پوشش سنگچین از جنس سنگ لاشه در سواحل رودخانه و لایروبی انهار بندهای انحرافی از عمده عملیات این پروژه محسوب می‌شوند.