بین الملل

استولتنبرگ: ناتو برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین ندارد

دبیرکل ناتو در اظهاراتی تازه صراحتا اعلام کرد این ائتلاف نظامی هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیرو به اوکراین و هم‌چنین گسترش سپر دفاع هوایی ناتو به این کشور جنگ‌زده اروپایی ندارد.

به گزارش سرگرمی برای همه، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو پیشتر گفته بود که اعضای این بلوک نظامی غربی باید آزادانه به اوکراین اجازه دهند تا با تسلیحات آنها «به خاک روسیه حمله کند»؛ درخواستی که ظاهرا به مذاق برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و آلمان خوش نیامد و فورا مخالفت و واکنش منفی خود را نسبت به چنین طرحی نشان دادند.

دبیرکل ناتو طی مصاحبه‌ جدید خود با نشریه آلمانی «ولت آم زونتاگ» عنوان کرد: «در حالی که ما حمایت‌هایمان را از اوکراین و دفاع از خودش افزایش می‌دهیم، هیچ برنامه‌ای برای اعزام نیروهای ناتو به اوکراین و یا گسترش سپر دفاع هوایی ناتو به این کشور وجود ندارد.»

او با بیان اینکه «ناتو به طرفی از این درگیری بدل نخواهد شد»، افزود: «به‌رغم پیشروی‌ نیروهای روسیه، اوکراین همچنان می‌تواند در این نبرد به برتری دست پیدا کند. برای اطمیمنان از این کار، اعضای ناتو باید تسلیحات و مهمات بیشتری به اوکراین ارسال کنند که شامل سامانه‌های دفاع هوایی و تسلیحات دوربرد می‌باشد.»

وضعیت اوکراین در میدان نبرد لحظه به لحظه بدتر می‌شود و نه تنها مقامات این کشور بلکه مقامات برجسته غربی هم به این وضعیت دشوار اذعان می‌کنند. اگرچه ایالات متحده در تلاش است تا محموله‌های تسلیحاتی بیشتری را به کی‌یف ارسال کند، اما کمبود نیرو مساله بغرنج دیگری است که ارتش اوکراین با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند.

از طرفی هم هنوز مسئله صلح برای جنگ اوکراین مطرح نیست و متحدان این کشور به جای تمرکز بر یک راه‌حل مسالمت‌آمیز، به ارسال مداوم تسلیحات به کی‌یف ادامه می‌دهند.

انتهای پیام