استان ها

استان سمنان جزو استان های برتر در صدور پروانه تشویقی نشان حلال استاندارد

به گزارش خبرگزاری سرگرمی برای همه استان سمنان ،مجید حیدریان در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: طبق تبصره ۲ ماده هفت قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد، سازمان ملی استاندارد تنها مرجع رسمی اعطای نشان حلال در کشور و موظف است ضمن اطمینان از انطباق محصول با موازین فقه اسلامی، نسبت به صدور استاندارد حلال و نظارت بر اجرای آن اقدام کند.

وی از صدور ۳۴ پروانه نشان حلال از آذر ماه سال گذشته تاکنون خبر داد و افزود: این تعداد گواهی مربوط به ۱۳ واحد است که عمده آنها صنایع غذایی است و البته این نشان تشویقی نوعی امتیاز برای واحدها محسوب می شود.

حیدریان با بیان اینکه بحث حلیت در موادغذایی در بسیاری از کشورها و از جمله کشورهای مسلمان از اهمیت ویژه برخوردار است گفت: صدور نشان حلال در محصولات غذایی یک تجارت است که در سالهای اخیر حتی کشورهای غیرمسلمان نیز به آن توجه دارند.

وی با اشاره به اینکه در گذشته به دلیل تشویقی و غیراجباری بودن، تنها یک واحد در استان دارای این نشان استاندارد بوده اظهارکرد: صدور این نشان به دلیل عدم وجود کارشناس تخصصی در بازه زمانی طولانی صورت می گرفت، برخلاف گذشته که کارشناس تخصصی این بخش از تهران اعزام می شد، در قالب این بسته تحولی، کارشناسان تخصصی در همه استان ها تربیت و زمینه صدور مجوز و اخذ نشان در فاصله بسیار کوتاهی فراهم شده است.

حیدریان از تحول در صدور مجوزهای استاندارد با اجرایی شدن بسته تحولی بهار خدمت در دولت مردم خبر داد وافزود: سازمان ملی استاندارد جهت رسیدن به رشد تولید مدنظر مقام معظم رهبری بسته حمایتی را در نظر گرفته که شامل تمام فعالیت‌های سازمان استاندارد بوده و این فعالیت‌ها مورد بازنگری قرار گرفته تا مدت زمان رسیدگی به آنها کوتاه شده و فرآیند تولید در کشور تسریع شود.

طرح پایش پیش بسته‌بندی اجرایی می‌شود

سرپرست اداره کل استاندارد استان سمنان همچنین از اجرای طرح پایش کمی پیش بسته بندی فرآورده ها در استان سمنان خبر داد و افزود: این طرح در راستای بررسی کم فروشی و الزامات برچسب گذاری فرآورده های تولیدی اجرا می‌شود.

حیدریان از ورود جدی سازمان استاندارد به نحوه عملکرد مراکز خدمات‌رسان خبر داد و گفت: باتوجه‌به نگاه تحولی دولت سیزدهم کیفیت خدمات‌رسانی به مردم در مراکز خدمت‌رسان جزء اولویت‌های این نهاد قرار گرفته و در این راستا ارتقا سطح فعالیت‌ها مدنظر است.

حیدریان تصریح کرد: در این راستا کلیه مراکز خدمت‌رسان اعم از هتل‌ها، رستوران‌ها و سالن‌های ورزشی و پایانه‌های مسافربری و فرودگاه‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته و مشکلات مربوطه به هر واحد به مراجع ذی‌صلاح ارجاع داده می‌شود.

سرپرست اداره کل استاندارد استان سمنان خاطرنشان کرد: پایش پیش بسته‌بندی یکی دیگر از اقداماتی است که دولت سیزدهم در مورد آن باتوجه‌به مطالبات مردمی ورود جدی داشته و کمیت مواد بسته‌بندی نیز در کنار کیفیت مورد سنجش اداره استاندارد قرار گرفته و واحدهای متخلف در صورت داشتن پروانه تعزیرات به کمیسیون ماده ۴۲ و در غیر اینصورت به تعزیرات ارجاع داده می‌شوند.

وی جریمه نقدی، امحا کالا، جمع‌آوری محصول از سطح بازار و پلمب را از موارد برخورد جهت جلوگیری از ادامه تخلف دررابطه‌با بررسی واحدهای متخلف دانست.

این مقام مسئول افزود: باتوجه‌به این که پایش کمیت کالاهای مورداستفاده عموم، به‌ویژه کالاهای اساسی و رعایت حق‌الناس جزو اولویت‌های اصلی سازمان ملی استاندارد ایران است، اجرای این طرح به‌صورت مستمر ادامه دارد و از جمله نتایج اجرای این طرح، رعایت دقیق کمیت محصولات بسته‌بندی‌شده و همچنین حذف روال اداری مزبور توسط واحدهای تولیدی خواهد بود.

وی اظهار کرد: طرح خالص فروشی در ادامه طرح پایش و نظارت بر کمیت فرآورده‌های پیش بسته‌بندی که از اسفندماه ۱۴۰۰ آغاز شد، دنبال و پیگیری می‌شود.

حیدریان ابراز کرد: بر اساس این طرح باید هزینه جعبه شیرینی هنگام فروش انواع شیرینی به طور مجزا محاسبه شود که این موضوع در سطح استان سمنان در حال پیگیری و اجرا است.

بنا به گفته حیدریان قنادان موظف به تعیین قیمت و وزن جعبه و خالص شیرینی به شکل جداگانه هستند و عدم رعایت این مسئله کم‌فروشی تلقی می‌شود و واحدهای متخلف به تعزیرات معرفی خواهند شد.

وی همچنین از صدور ۱۲۷ پروانه اجباری تشویقی و همچنین تمدید ۱۶۶ مورد پروانه و تایید گواهی ۷۸۴ آسانسور خبر داد.

این مقام مسئول اذعان کرد: بر اساس قانون، وظیفه نظارت بر جایگاه‌های سوخت مایع و CNG به عهده سازمان ملی استاندارد ایران است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا پایان سال گذشته یک هزار و ۸۵۹ نازل سوخت مایع مورد بررسی قرار گرفت.

هموطنان می‌توانند برای اطمینان از استاندارد بودن کالاهای تولیدی، کد زیر علامت استاندارد روی کالا را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کنند و تمامی اطلاعات در رابطه با کالا را از طریق پیامک دریافت کنند.

۲۲ مهرماه روز جهانی استاندارد و از ۲۲ تا ۲۸ مهرماه، هفته استاندارد نامگذاری شده است.

۴۶