استان ها

آغاز توزیع بذور برای کشت پاییزه/ مقاصد صادرات سیب زمینی اردبیل مشخص شد

سرگرمی برای همه/اردبیل مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از آغاز توزیع بذر کشت پاییزه در استان خبر داد و افزود: مقاصد صادرات سیب زمینی استان مشخص شدند.

غفور آقایی ۲۰ شهریور در گفت وگو با سرگرمی برای همه با بیان اینکه با برنامه ریزی های انجام شده در جهاد کشاورزی استان بذر محصولات کشت پاییزه تأمین شد، اظهار کرد: علی رغم خشکسالی در شمال استان مشکلی در تأمین بذور نداریم.

وی آغاز توزیع بذر را از امروز ۲۰ شهریور با قیمت دولتی بیان کرد و افزود: ۸۰ هزار هکتار زمین برداشت نشده در شمال استان قرار دارد که متناسب با محصول دلخواه کشاورزان زیر کشت پاییزه خواهد رفت.

آقایی از اجرای طرح جهش تولید در دیم زارهای استان توسط ستاد اجرایی فرمان امام (ره) خبر داد و تصریح کرد:این طرح شامل حمایت مادی برای جذب ۱۳۰ کارشناس نظام مهندسی کشاورزی استان در قالب مشاور و ناظر است و کشاورزان با عقد قرارداد جهت نظارت با ابعاد ۲ هزار هکتار و با پرداخت دستمزد توسط ستاد اجرایی فرمان امام می توانند با این کارشناسان همکاری نمایند.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: یکی دیگر از بسته های حمایتی طرح جهش تولید برای کشاورزان در مناطق محروم استان، پرداخت تسهیلات با بهره ۴ درصد و تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان با بازپرداخت ۷ ساله برای خرید ادوات کشاورزی می باشد.

آقایی همچنین اظهار کرد: حدود ۲۰ هزار هکتار زمین زیر کشت سیب زمینی در استان رفته است که تا امروز ۳۰ درصد از آن برداشت و الباقی تا آخر ماه آنلاین برداشت خواهد شد.

این مقام مسئول سازمان جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در زمینه مبارزه با بیماری سفیدک دروغی سیب زمینی با اطلاعرسانی به موقع و همکاری کشاورزان و آفت زدایی، عملکرد خوبی در برداشت محصول سیب زمینی در استان داریم و کاهش برداشت نداشته ایم.

آقای اضافه کرد: ۸۵۰ هزار تن سیب زمینی در سال جاری در استان برداشت خواهد شد و با توجه به کیفیت بالای سیب زمینی استان اردبیل به کشورهای روسیه، آذربایجان، عراق و ترکمنستان صادر خواهد شد.

انتهای پیام