آثار ضداستکباری در کنار فیلمی از بازیگر جومونگ روی آنتن تلویزیون

در آخرین روزهای هفته، فیلم‌هایی ضداستکباری در آنتن شبکه‌های صداوسیما دیده خواهند شد.

به گزارش سرگرمی برای همه، شبکه‌های مختلف تلویزیون برای روزهای پایانی دومین هفته خردادماه، ۳۵ فیلم تدارک دیده‌اند که با احتساب پخش یک فیلم در باکس پنجشنبه‌شب شبکه آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی، تعداد فیلم‌های تلویزیون در این آخر هفته، به ۳۶ اثر می‌رسد.

۱۰ فیلم از این آثار از محصولات سینما و تلویزیون ایران به شمار می‌روند و ۲۶ اثر دیگر خارجی‌اند.

از جمله فیلم‌های شاخص این آخر هفته می‌توان به «تنهای تنهای تنها»، «شیرشاه» و «سرزمین آواره‌ها» و از جمله فیلمسازان شاخص آن می‌شود به مجید مجیدی، کن لوچ و پل گرین‌گرس اشاره کرد.

حدود یک سوم از فیلم‌های این آخر هفته، مضامین سیاسی و ضداستکباری دارند که «ستاره‌باران»، «جشن تولد»، «پیمانکار»، «منطقه سبز»، «ببخشید در خدمت نبودیم» و «گذرگاه» از این جمله است. الیور استون فیلمساز برنده اسکار و معترض آمریکایی نیز تنها کارگردانی محسوب می‌شود که در این آخر هفته، دو فیلم دارد. او با «اسنودن» درباره ادوارد اسنودن افشاگر مشهور آمریکایی و «دبلیو» درباره جورج دبلیو بوش رییس جمهور اسبق این کشور در این روزها دیده خواهد شد. هردوی این آثار، آمریکایی‌اند.

در میان کارگردانانی که در این آخر هفته روی آنتن تلویزیون فیلم دارند، نام دو ایرانی مقیم خارج از کشور به چشم می‌خورد؛ یکی مارک امین تهیه‌کننده ایرانی‌تبار سینمای آمریکاست که تنها تجربه کارگردانی فیلم بلندش به نام «امپراطور» محصول ۲۰۲۰ آمریکا قرار است جمعه ساعت ۱۶ از شبکه یک سیما روی آنتن برود. او متولد رفسنجان است، اما در ۴ دهه اخیر در صنعت سینما و تلویزیون آمریکا فعالیت کرده و بیشتر این فعالیت به عنوان یک تهیه‌کننده بوده است. مهمترین فیلم او را در مقام تهیه‌کننده، می‌توان «فریدا» محصول ۲۰۰۲ با بازی سلما هایک دانست که ۲ اسکار هم برد.

آثار ضداستکباری در کنار فیلمی از بازیگر جومونگ روی آنتن تلویزیون
نمایی از فیلم تاوان

مت اسکندری به عنوان نفر دوم این فهرست، کارگردان جوان‌تری است که از سال ۲۰۰۸ با ساخت فیلم‌های مستقل در سینمای آمریکا کار فیلمسازی بلند را شروع کرد، اما طی سال‌های اخیر به ساخت آثار استودیویی رو آورده. نکته جالب آن که در همه آثار او از سال ۲۰۱۹ به این سو که شامل ۴ فیلم است، بروس ویلیس ستاره سابق سینمای اکشن هالیوود نقش‌آفرینی می‌کند. آخر هفته گذشته یکی از همین آثار با عنوان «اتاق شنود» از شبکه ۳ سیما پخش شد و این هفته «مرکز تنش» که یکی دیگر از این فیلم‌هاست، جمعه ۰۰:۲۵ دقیقه بامداد باز هم روی آنتن شبکه ۳ سیما خواهد رفت.

از میان ۳۶ عنوان یادشده، ۲ فیلم «تاوان» و «مزاحم» جدید به شمار می‌روند و برای نخستین بار به آنتن رسانه ملی می‌رسند.

نخستین فیلم جدیدی که در این آخر هفته از تلویزیون پخش می‌شود، «تاوان» محصول ۲۰۲۱ آفریقای جنوبی است که پخش آن برای پنج‌شنبه ساعت ۱۵:۲۰ از شبکه سه سیما برنامه‌ریزی شده است. نکته جالب درباره این اثر اکشن و جذاب، آن است که به گفته کارگردان آن، همه بازیگران صحنه‌های اکشن خود را بدون بدلکار ایفا کرده‌اند که شامل واژگونی خودرو و حتی آتش گرفتن شخصیت بوده است.

فیلم «تاوان» را تراویس توت به عنوان نخستین تجربه فیلمسازی بلند، کارگردانی کرده که بعد از نمایش آن در چند جشنواره جهانی، مورد توجه نتفلیکس قرار گرفت و برای تولید ۲ سریال «خون و آب» و «دیده‌نشده» در آفریقای جنوبی برای این پلتفرم جهانی، قرارداد بست. هردوی این سریال‌ها در نتفلیکس پربیننده شدند؛ تا جایی که «دیده‌نشده» در دو هفته نخست انتشار، رتبه چهارم را در میان پربیننده‌ترین محصولات این پلتفرم در جهان به دست آورد.

دومین فیلم جدید این آخر هفته سیما، اثری به نام «مزاحم» محصول ۲۰۲۰ کره جنوبی است که پنج‌شنبه‌شب ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش خواهد شد. این فیلم را سون وون پیونگ کارگردانی کرده که در واقع یک رمان‌نویس است! این نویسنده زن ۴۵ ساله کره‌ای، در کارنامه خود چند رمان دارد که اتفاقا جایزه هم برده و تنها یک فیلم بلند سینمایی به نام «مزاحم» که امشب از تلویزیون پخش می‌شود.

آثار ضداستکباری در کنار فیلمی از بازیگر جومونگ روی آنتن تلویزیون
نمایی از فیلم مزاحم

نکته جالب درباره این فیلم، بازی سونگ جی هیو در یکی از دو نقش اصلی فیلم است که برای مخاطبان سیما، چهره‌ای آشناست. او پیش از این در نقش «بانو سویا» همسر اول «جومونگ» در سریال «افسانه جومونگ» دیده شده بود. سونگ جی هیو در سال ۲۰۰۶ در حالی در مجموعه تلویزیونی «افسانه جومونگ» ایفای نقش کرد که ۲۶ ساله و تازه‌کار بود و ۱۴ سال بعد از آن در ایام ستارگی، بازیگر فیلم «مزاحم» شد.

انتهای پیام