علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

تدریس کنکوری ریاضی انسانی + نکات برتر کنکور 1400

ریاضی انسانی حرف آخر با تدریس استاد عبدالرضا منتظری دبیر بی نظیر ریاضی کشور تدریس شده است.  ریاضی چالشی ترین و سخت ترین درس گروه انسانی محسوب میشود. درصد بیشتری از دانش آموزان و داوطلبان صرفا به دلیل ضعف در آموزش و یادگیری ریاضی، گروه انسانی را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند.

تنها درس محاسباتی در گروه آزمایشی انسانی نیز فقط درس ریاضی است و برای کسب رتبه و تراز تاثیر قوی و زیادی دارد. از سوی دیگر به دلیل ضعف عمومی داوطلبان این تاثیر گذاری چندین برابر شده است. عدم دسترسی به آموزش مناسب باعث شده که بالغ بر 90 درصد داوطلبان گروه انسانی تمایلی به مطالعه و یادگیری ریاضی نداشته باشند و بر همین حسب نیز از زدن تست های آن صرف نظر میکنند. امروز قصد داریم شما را با بهترین منبع یادگیری ریاضی آشنا کنیم تا بتوانید درصد بالای در ریاضی به سادگی کسب کنید.

ریاضی انسانی حرف آخر

استاد عبدالرضا منتظری دبیر بی نظیر ریاضی کشور، در چند سال اخیر در زمینه آموزش و یادگیری ریاضی، قدم های بزرگی برداشته است. برای اولین بار در کشور توسط استاد منتظری در موسسه حرف آخر ریاضی به صورت مفهومی تدریس شده است. منظور ما از آموزش مفهومی ریاضی، درک ساده و آسان آن با راهکارهای محاسباتی ساده است. یعنی به دانش آموزان کمک میشود بدون نیاز به حفظ کردن مطالب بتوانند درصد بالای در کنکور کسب کنند.

متاسفانه روش های غالب در نظام آموزش رسمی و غیر رسمی، باعث شده که دانش آموزان در یادگیری دروس محاسباتی فقط متکی بر حفظ کردن فرمولهای متعدد باشند. همین موضوع لطمات بزرگ و غیر قابل جبرانی بر یادگیری و استعداد دانش آموزان وارد کند. در مقطع ابتدایی دانش آموزان دبستانی با همین شیوه های غلط و اشتباه یادگیری ریاضی را دنبال می کنند که در مقطع متوسطه اول و دوم با چالش های زیادی مواجه میشوند.

یادگیری ریاضی برای مغز کودکان مفید است. تحقیقات انجام شده توسط  دکتر تانیا ایوانز  از دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد که کودکانی که ریاضی می‌دانند، نسبت به کودکانی که عملکرد ضعیف‌تری در ریاضیات دارند، می‌توانند مناطق خاصی از مغز را با اطمینان بیشتری به کار گیرند و حجم ماده خاکستری بیشتری در آن مناطق دارند.

نواحی مغزی که در مهارت‌های ریاضی بالاتر در کودکان با عملکرد بالا دخیل هستند، با وظایف شناختی مختلفی که شامل توجه بصری و تصمیم‌گیری است، مرتبط بودند. در حالی که همبستگی ممکن است دلالت بر علیت نداشته باشد، این مطالعه نشان می‌دهد که همان مناطق مغزی که به شما در انجام ریاضی کمک می‌کنند در فرآیندهای تصمیم‌گیری و توجه به کار گرفته می‌شوند.

این درحالیست که دبستانی ها از بدو ورود به مدرسه با روش های اشتباه و منسوخ شده آموزش ریاضی مواجه میشوند. اگر به اهمیت و تاثیر گذاری ریاضی در شکوفای استعداد و توانایی دانش آموزان فکر شود؛ عمق فاجعه درک خواهد شد.

ریاضی بیش از هر درس دیگری در موفقیت تحصیلی و کاری دانش آموزان تاثیر گذار است. روش های اشتباه در مدارس باعث شده که میانگین کسب درصد این درس در کنکور به کمتر از 5 برای همه زیر گروه های آزمایشی باشد.

استاد عبدالرضا منتظری برای اولین بار توانسته با رهکارهای مفهومی و بصری ریاضی را زبان متفاوت و ساده تدریس کند و این شیوه در ریاضی انسانی حرف آخر به خوبی اعمال شده است. در پکیج ریاضی انسانی حرف آخر سه لایه مهم کتاب تدریس شده است.

در لایه اول که آموزش و یادگیری است بدون در نظر گرفتن سطح دانش آموزان از پایه و ابتدا مباحث ریاضی آموزش داده میشود. یعنی دانش آموزانی که حتی جزئی ترین مباحث مشکل دارند و یا داوطلبانی که سالهای زیادی از مطالعه و آموزش به دور بوده اند میتوانند با کسب آموزش و یادگیری به تسلط کافی برسند.

در بخش دوم ریاضی انسانی حرف آخر، استاد منتظری راهکارهای تست زنی سریع در 10 ثانیه را آموزش میدهد. با این راهکارها داوطلبان میتوانند به سادگی هر تستی را در آزمون سراسری در 10 ثانیه کسب کنند.

بخش پایانی این آموزش، حل تست های تالیفی و سراسری است. حل این تست ها به تفهیم بهتر و سریع مطالب کمک میکند. بخشی از تست ها، سوالات تطبیقی با آزمون سراسری میباشد که توسط استاد منتظری طراحی شده است. این تست ها علاوه بر پاسخ نامه، درس نامه را نیز پوشش میدهد و فرصت دوباره مرور کردن را برای داوطلبان فراهم میکند.

آموزش مفهومی و بصری در ریاضی

در یک چالش جهانی از مدرسان ریاضی دعوت شد تا فناوری های تصویری و بصری را در یادگیری و آموزش ریاضی اجرا کنند این موضوع در مقیاس بسیار بزرگ و مورد استقبال قرار گرفت.

تحقیقات جدید مغز به ما می گوید که ریاضیات دیداری حتی به دانش آموزان کمک می کند تا ریاضیات عددی را یاد بگیرند. محققان در یک مطالعه جدید، دریافتند که قوی‌ترین یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که از نواحی مختلف مغز استفاده می‌کنیم. وقتی دانش‌آموزان با نمادها مانند اعداد کار می‌کنند، از ناحیه متفاوتی از مغز نسبت به زمانی که با اطلاعات بصری و مکانی مانند آرایه‌ای از نقاط کار می‌کنند، استفاده می‌کنند.

محققان دریافتند که یادگیری و عملکرد ریاضی زمانی که دو ناحیه مغز در حال ارتباط هستند بهینه می شود . علاوه بر این، آنها دریافتند که آموزش دانش‌آموزان از طریق نمایش تصویری، عملکرد ریاضی دانش‌آموزان را حتی در ریاضیات عددی به طور قابل‌توجهی بهبود می‌بخشد، و آموزش بصری بیشتر از آموزش عددی به دانش‌آموزان کمک می‌کند.

ریاضیات موضوعی است که امکان تفکر دقیق را فراهم می کند، اما زمانی که این تفکر دقیق با خلاقیت، باز بودن، تجسم و انعطاف پذیری ترکیب شود، ریاضیات زنده می شود. ریاضیات دیداری همچنین تفکر سطح بالاتر را تسهیل می کند، ارتباط را قادر می سازد و به افراد کمک می کند تا خلاقیت در ریاضیات را ببینند.

استاد منتظری نیز کلیه مباحث ریاضی انسانی حرف آخر را با کمک فناوری پویانمایی به صورت بصری و شهودی تدریس کرده است. بنابراین با این مجموعه میتوانید به سادگی درصد بالای از ریاضی در کنکور کسب کنید. از سوی دیگر ریاضی متوسطه دوم اهمیت زیادی موفقیت تحصیلی در خیلی از رشته های دانشگاهی مانند علوم تربیتی، علوم اجتماعی،و جغرافیا و برنامه ریزی شهری دارد.