علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

تخت خواب بدون کیفیت و ارزان؛ دلیل جیر جیر کردن تخت

بررسی ۷ علت صدا دادن تخت خواب

بعد از پایان یک روز پردردسر، به اتاق خواب پناه می‌بریم و روی تخت دراز می‌کشیم؛ ولی همیشه همه چیز به این سادگی نیست! تصور کنید برای ساعاتی نیاز به خلوت و آرامش دارید ولی صدای جیر جیر تخت، مانع داشتن یک خواب راحت می‌شود؛ در چنین شرایطی برای فرار از مشکلات حتی برای ساعاتی کوتاه، نمی‌توان به خواب پناه برد. علت صدا دادن تخت خواب می‌تواند موارد گوناگونی باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. در پایان این مقاله قادر خواهید بود دلیل صدا دادن تخت خواب را پیدا کنید و با برطرف کردن مشکل، آرامش را به اتاق خواب خود برگردانید. اگر شما هم از صدای تخت خواب خود کلافه شده‌اید و به دنبال خرید انواع سرویس خواب هستید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

سرویس خواب ارزان و شیک‬‎ | سرویس خواب اسپرت جدید | سرویس خواب جدید‬‎

1. شل شدن پیچ و مهره؛ اولین دلیل صدا دادن تخت

در اولین قدم، برای پیدا کردن علت صدا دادن تخت خواب، باید به سراغ اتصالات تخت بروید. گاهی اوقات، به دلیل اصطکاک بین پیچ و مهره‌ها، اتصالات شل می‌شوند و تخت صدا می‌دهد. برای بهتر جفت شدن پیچ و مهره‌ها، آن‌ها را بررسی و با آچار مخصوص محکم کنید.

2. فرسودگی سرویس خواب؛ علت صدا دادن چوب

در بسیاری از موارد، مخصوصاً اگر سرویس خواب چوبی باشد، بعد از گذشت چند سال تخت به صدا درمی‌آید. طبیعی است که با استفاده روزمره از تخت‌ خواب، بعد از چند سال یا سرویس‌ خواب‌های دیگر، دچار فرسودگی شوند. در چنین حالتی، تنها راهکار برای برطرف کردن مشکل صدای تخت خواب، تعویض آن با یک سرویس خواب جدید است. تخت‌های فلزی نسبت به تخت‌های چوبی، ماندگاری بیشتری دارند و با محکم کردن اتصالات، کمتر صدا خواهند داد.

3. تشک‌های فنری غیر استاندارد؛ علت صدا دادن تشک تخت

استفاده کردن از تشک‌های بدون کیفیت به‌عنوان یکی از دلایل صدا دادن تخت خواب شناخته می‌شوند. معمولاً در تشک‌ها یا خوش‌خواب‌هایی که در بازار موجود هستند، از فنرهای فلزی استفاده می‌شود. فنرهای فلزی موجود در تشک‌های نامرغوب، پس از مدتی استفاده مقاومت و تحمل خود را در برابر وزن از دست می‌دهند؛ همین موضوع باعث می‌شود با هر بار تکان خوردن روی تخت، صدای جیر جیر به گوش برسد. اگر صدای تخت خواب شما از تشک فنری ناشی می‌شود، تنها راه حل برای رفع صدای جیر جیر، خرید باکیفیت است.

4. تراز نبودن تخت نسبت به زمین؛ علت صدای تخت فلزی و چوبی

هم‌راستا نبودن تخت نسبت به سطح زمین، می‌تواند علت صدا دادن تخت خواب باشد. در چنین شرایطی چند اتفاق می‌افتد:

  •    به دلیل تراز نبودن محل قرارگیری پایه‌های تخت و زمین، با هر بار تکان خوردن روی تخت، پایه‌ای که به‌درستی روی زمین قرار نگرفته جابه‌جا می‌شود؛ همین موضوع باعث ایجاد سروصدای بیش از حد شده و آرامش هنگام خواب را از شما می‌گیرد.
  •    تراز نبودن تخت و زمین، به مرور زمان باعث شل شدن پیچ و مهره‌ها و اتصالات در تخت می‌شود؛ به همین دلیل با کوچک‌ترین حرکتی روی تخت، صدای آزاردهنده‌ای به گوش می‌رسد.
  •    یکی دیگر از اتفاقاتی که با هم‌راستا نبودن تخت و سطح زمین پیش می‌آید، فرسوده شدن زودهنگام تخت است. اگر تخت در مکانی ناهموار قرار گرفته باشد و دائماً در یک وضعیت نامناسب وزن شما و تشک را تحمل کند، در درازمدت صفحه و پایه‌های آن دچار فرسودگی می‌شوند و صدا می‌دهند.

در چنین شرایطی، برای جلوگیری از ایجاد صداهای ناهنجار تخت باید پایه‌های تخت و سطح زمین را هم‌راستا کنید. برای این کار می‌توانید از یک تکه مقوای محکم یا یک تکه چوب استفاده کنید. با قرار دادن مقوا یا چوب زیر پایه‌هایی که تراز نیستند، می‌توانید به‌راحتی صدای تخت را از بین ببرید. با این کار عمر تخت و اتصالات آن را نیز افزایش می‌دهید. این ترفند برای هم‌راستا کردن پایه‌های با سطح زمین نیز بسیار کارآمد است؛ با این کار بدون تکان خوردن میز می‌توانید روی آن بنویسید یا کار کنید.

5. تنظیم نبودن اندازه تشک نسبت به قاب تخت؛ علت صدا دادن تخت

کوچک بودن یا بزرگ‌ بودن اندازه تشک نسبت به چهارچوب تخت می‌تواند علت صدا دادن تخت خواب باشد. اگر تشک نسبت به قاب تخت کوچک‌تر باشد، با هر بار تکان خوردن شما روی تخت، تشک نیز تکان می‌خورد و با برخورد به دیواره‌های اطراف تخت، صداهای ناهنجار تولید می‌کند. اگر قادر به تعویض تشک نیستید، با قرار دادن ملحفه یا فوم‌ در فضاهای خالی اطراف تشک، می توانید تا حدودی صدای تخت را از بین ببرید.

درمقابل، اگر اندازه تشک از اندازه قاب تخت بزرگ‌تر باشد، با فشار وارد کردن به دیواره‌های تخت خواب، صداهای ناهنجار تولید می‌شود. تشک به مرور زمان با فشار وارد کردن به دیواره‌های تخت، باعث شل شدن اتصالات تخت خواب و ایجاد صدا می‌شود. بهترین راه‌حل برای جلوگیری از ایجاد چنین مشکلاتی، اندازه‌گیری دقیق تخت‌ خواب و خرید یک تشک با ابعاد مشابه آن است. علاوه‌برآن، اندازه‌گیری ابعاد تخت‌خواب به شما در نیز بسیار کمک خواهد کرد. در چنین شرایطی، به‌راحتی می‌توانید وسایل اتاق را باتوجه‌به متراژ آن و ابعاد تخت خریداری کنید.

6. تخت خواب بدون کیفیت و ارزان؛ دلیل جیر جیر کردن تخت

کیفیت تخت خواب خصوصاً اگر چوبی باشد، ارتباط مستقیمی با میزان صدا دادن آن دارد. بسیاری از افراد هنگام خرید تخت خواب، فقط به قیمت آن توجه کرده و از کیفیت آن غافل می‌شوند. هنگام خرید از فروشنده درباره نوع تخته‌های استفاده شده در تخت سؤال بپرسید تا از کیفیت آن مطمئن شوید.

7. آکبند و نو بودن سرویس تخت خواب؛ دلیلی برای صدا دادن تخت

فرسودگی تخت را به‌عنوان علت صدا دادن تخت خواب معرفی کردیم؛ ولی نو بودن تخت نیز می‌تواند دلیلی برای صدا دادن آن باشد! تخت‌های آکبند، به دلیل نو بودن اتصالات و صفحات، معمولاً صدای جیر جیر می‌دهند و این صداها بعد از مدتی از بین خواهد رفت. اگر پس از گذشت مدتی، تخت همچنان صدا می‌داد، بهتر است برای پیدا کردن منبع صدا دوباره این مطلب را از ابتدا بخوانید؛ شاید یکی از موارد گفته شده در این مقاله دلیل صدا دادن تخت خواب شما باشد.

علت صدای تخت چیست؟ راه حل برطرف کردن صدای تختخواب

معضل سر و صدای تخت خواب یکی از آزار دهنده ترین صداهایی است که می توان در زمان استراحت آن را شنید. معمولا تخت خواب ها مدتی پس از استفاده صداهایی شبیه به جیر جیر پیدا می کنند. عمدتا افراد این صدا را با دلایلی مانند نو بودن بدنه تخت یا حتی کهنگی و فرسودگی تخت توجیه می کنند اما واقعا دلیل صدای جیر جیر تخت چه مواردی می تواند باشد؟ اگر شما هم برای پاسخ به این سوال نیاز به اطلاعات تکمیلی دارید، پیشنهاد می کنیم تا در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

شل شدن قلاب بدنه تخت، مهم ترین عامل صدای جیر جیر تختخواب

یکی از مهم ترین دلایلی که اتفاقا راهکار ساده ای هم برای رفع آن وجود دارد این است که پیچ و مهره تخت در استفاده اولیه شل می شود. با توجه به اینکه شایع ترین دلیل جیر جیر تخت خواب ها و به خصوص تخت خواب های یک نفره مثل سرویس خواب نوجوان. می تواند همین مسئله باشد، پیشنهاد می کنیم در اولین گام قلاب ها و سفت بودن پیچ های تخت خواب خود را بررسی کنید در صورتیکه که پیچ ها شل بودند به راحتی با یک پیچ گوشتی می توانید مانع ادامه دادن صدای جیر جیر تخت خواب خود شوید.

صدای ناشی از تشک خوشخواب را بررسی کنید

یکی دیگر از مواردی که گاها برای خیلی از افراد پیش می آید این است که صدای جیرجیر تشک فنری را با صدای تخت خواب اشتباه می گیرند. در بیشتر مواقع به دلیل خرید تشک بی کیفیت و ارزان قیمت برای تخت خواب این اتفاق رخ می دهد که صدای آزاد دهنده ای ایجاد می کند. به همین منظور قبل از اینکه صدا جیرجیر را به گردن خرابی تخت خواب خود بیندازید، از سالم بودن تشک خوشخواب خود اطلاع لازم پیدا کنید.

نو بودن و آب بندی نشدن تختخواب جدید

یکی دیگر از مواردی که پس از خرید سرویس خواب نو دیده می شود، این است که تخت خواب به دلیل نو بودن و آب بندی نشدن صدا می دهد. در این صورت باز هم بهتر است تا بدنه تختخواب را بررسی کنید و از سفت بودن کلیه پیچ و مهره های آن اطلاع لازم کسب کنید.

کهنگی تخت خواب، مهم ترین عامل ایجاد سر و صدای اضافی

بدون شک شایع ترین و بزرگ ترین عاملی که باعث ایجاد سر و صدا در تخت می شود این است که تخت خواب به کهنگی رسیده و عمرش به اتمام رسیده است. در این صورت با وجود کهنگی بدنه تخت هیچ راهی به جز تحمل کردن صدای تخت یا تعویض تخت خواب با یک سرویس خواب نو وجود ندارد.

یکی دیگر از شایع ترین عواملی که موجب ایجاد سرو صدای اضافی در هنگام خوابیدن روی تخت خواب می شود، این است که تخت خواب در محل مناسبی قرار داده نشده است.
به عنوان مثال اگر تخت خواب در سطح نامسطحی قرار گرفته باشد یا زیر تخت خواب هیچ موکت و فرشی قرار نگرفته باشد، باعث می شود که تخت دائما در حال حرکت باشد و در طولانی مدت با شل شدن قلاب های تختخواب، موجب بروز صداهای عجیب و قریب شود.

عاملی مهم در ایجاد سر و صدای سرویس خواب

یکی دیگر از عوامل مهمی که ایجاد سر و صدای اضافی تخت از آن ناشی می شود این است که تخت خواب از مواد اولیه با کیفیتی ساخته نشده است.

به عنوان مثال استفاده از چوب بی کیفیت عامل مهمی است که باعث می شود عمر طولانی یک تخت خواب را کوتاه کند، به همین دلیل پیشنهاد می کنیم قبل از خرید سرویس خواب حتما علاوه بر ارزانی قیمت سرویس خواب دو نفره، کیفیت خوب محصول را در نظر داشته باشید تا بتوانید از تخت خواب خود در دراز مدت استفاده کنید.

خرید تخت خواب مناسب از بهترین تولید کننده ها

ما در این مقاله شما را با دلایل مهم و ارزشمند در خصوص علت های «صدای جیر جیر تخت خواب» آشنا کردیم. اگر شما دوست دارید تجربه این اتفاق اعصاب خورد کن را نداشته باشید، پیشنهاد می کنیم تا در اولین گام یعنی خرید تخت خواب مناسب حتما یک فروشگاه و تولید کننده معتبر را انتخاب کنید تا بهترین کیفیت را با بهترین قیمت ممکن بتوانید خریداری کنید.

منبع:

pinterest.com

بهکار چوب

سال ۱۳۵۷ شروع کار بهکارچوب توسط حسن شیرین آبادی در یک کارگاه نجاری بود که بعدها پایه و اساس ایجاد این مجموعه شد. گروه بهکارچوب همیشه پایبند به دو اصل مهم ایجاد محصولات با کیفیت و مسئولیت پذیری در قبال مشتریان بوده و هست. افتخار داریم که از طرف مشتریان بهکارچوب به خاطر کیفیت بالا مواد اولیه به کار رفته، طراحی منحصر به فرد، مسئولیت پذیری و ساخت محصولات ممتاز، دارای طول عمر بالا و مناسب برای استفاده روزمره تحسین می شویم.