علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

آب درمانی زن باردار

کاهش وزن متعادل، فعال ماندن و ورزش در دوران بارداری برای مادر باردار و جنین در حال رشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گرمای آب، سفتی مفاصل را کاهش داده و اجازه ریلکس شدن به آنها می دهد و باعث لاغری می گردد. در حالی که شناور بودن در آب از وزن بدن شما حمایت می کند، همچنان قادر است درد را تسکین داده و دامنه حرکتی مفاصل را بهبود ببخشد. البته این موارد تنها فواید آب درمانی در بارداری محسوب نمی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره با ما همراه باشید.

آیا استخر در ماه اول بارداری ضرر دارد | استخر برای زن باردار خوبه یا نه | استخر در بارداری

ورزش های دوران بارداری

بارداری باعث ترشح هورمون هایی می شود که با ریلکس و آرام کردن رباط ها، آماده شدن برای فرآیند زایمانی را راحت تر می کنند. اما گاهی اوقات ترشح این هورمون ها می تواند با درد و ناراحتی و همراه گردد. برای برخی از زنان هم این شرایط به معنای عدم توانایی برای ورزش کردن معمولی باشد و برای تعدادی از زنان دیگر ممکن است شرایط پیچیده تر بوده و به معنای محدودیت در فعالیت های معمول زندگی مانند راه رفتن، قدم زدن و بلند کردن سبک ترین اجسام باشد.

فواید آب درمانی در بارداری

مزایای بسیار دیگری نیز وجود دارد که اهمیت انجام آب درمانی برای زنان باردار را دوچندان می کند مانند:

·         جلوگیری از گرفتگی عضلات پا، تورم و واریس

ایستادن در آب تا کمر همانند پوشیدن یک جفت جوراب فشرده عمل خواهد کرد. وزن آب یک گرادیان فشار ایجاد می کند که به پاها فشار می آورد. این فشار در پایین ترین نقطه استخر در اطراف مچ پا، جایی که تمام مایع در آن جمع می شود، بیشترین میزان را دارد. فشار آب به رگ‌ها کمک می‌کند تا مایع را از پاهای شما به سمت قلب پمپاژ کنند، بدین ترتیب تورم و گرفتگی عضلات پا و همزمان با درد مرتبط با واریس را کاهش می دهد.

ورزش در آب با وجود تاثیرات کم، برای کف لگن به صورت عالی عمل می کند. در دوران بارداری، با رشد جنین، عضلات کف لگن تحت فشار فزاینده ای قرار می گیرند. هرچه این ماهیچه‌ها قوی‌تر باشند، حمایت بهتری برای کودک در حال رشد شما خواهند داشت و بار کمتری به مفاصل منتقل می‌شود.

اگر در دوره بارداری دردهای لگنی را تجربه می کنید، آب درمانی به شدت توصیه می شود. در واقع، این تمرینات آبی یکی از بهترین اشکال درمان برای زنان باردار مبتلا به درد لگن است.

آب درمانی از سه طریق به بهبود درد لگن کمک می کند.

 1. گرمای آب (دمای آبی که بین 33-35 درجه سانتیگراد حفظ شده) به عضلات سخت کمک می کند تا آرام و ریلکس شوند.
 2. شناور بودن آب حس بی وزنی را به مادر منتقل می کند، بدین ترتیب فشار را از روی لگن از بین برده و درد را کاهش می دهد.
 3. آب درمانی در بارداری اجازه می دهد تا فرد برای انجام برخی تمرینات درمانی ملایم به منظور تقویت عضلات اطراف لگن آماده شود.

همانند بسیاری از موارد در زندگی، آماده سازی فرآیندی کلیدی است. بارداری و زایمان می‌تواند برای افراد با خطراتی همراه باشد. در حالی که متغیرهای زیادی وجود دارد که نمی‌توان آنها را کنترل کرد، این چیزی است که شما با انجام برخی از تمرینات قادر به کنترل آن خواهید بود.

تمرینات تقویتی و کششی کف لگن باعث افزایش انعطاف و قدرت شده و در عین حال آمادگی قلبی عروقی را بهبود می بخشند. در نهایت این ورزش ها ممکن است به بهبود کنترل تنفس در طول زایمان طبیعی، کاهش درد یا کاهش خطر بارداری و بی اختیاری ادراری مربوط به زایمان کمک کننده باشند. اگر به زایمان سزارین نیاز وجود داشته باشد، این تمرینات احتمالاً ثبات قلبی را در دوره پس از زایمان بهبود می بخشند. در هر صورت، به احتمال زیاد این تمرینات آبی در بارداری باعث انعطاف پذیری بیشتر شده و آمادگی زایمانی را ایجاد می کنند.

فواید ماساژ درمانی در آب در دوران بارداری

آب درمانی و ورزش در آب به زنان باردار در شرایط زیر کمک می کند:

 • ارائه یک محیط ایمن و کاهش وزن برای حفظ یا بهبود قدرت، ثبات، انعطاف پذیری و تناسب اندام
 • کمک به مدیریت و پیشگیری از بسیاری از مشکلات قبل از زایمان.

به طور خاص، آب درمانی می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • بهبود ثبات و انعطاف پذیری
 • و مدیریت کمردرد
 • بهبود وضعیت بدن
 • افزایش گردش خون
 • کمک به کنترل احتباس مایعات، تورم و ادم
 • کمک به کنترل فشار خون
 • مدیریت درد کمر و لگن
 • کنار آمدن با خستگی
 • آماده شدن بدن برای زایمان
 • کمک به مدیریت وزن
 • بهبود آرامش، خلق و خو و خواب

برخی از گزینه هایی که می تواند پیش روی زنان باردار قرار بگیرد شامل:

 1. کلاس‌های ورزش آبی برای بارداری: که به طور متوسط چیزی در حدود 50 دقیقه به طول می انجامند.
 2. فیزیوتراپی انفرادی در آب برای بهبود درد کمر و لگن در دوران بارداری و بعد از آن: که این جلسات آب درمانی در بارداری ممکن است برای کاهش درد و بهبود عملکرد به عنوان مثال راه رفتن صورت بگیرد.

یکی از گزینه‌هایی است که زنان باردار به عنوان یک روش بی‌خطر و ایمن می‌توانند از آن بهره ببرند.

آیا شنا در بارداری مفید است؟

استخر در بارداری و شنا برای مادران باردار به شرطی که به مواردی مانند پزشکی مشکلی نداشته باشند، می‌تواند مفید و سالم باشد. در واقع، شنا یک فعالیت بسیار خوب برای تقویت عضلات، بهبود قدرت قلب و عروق، کاهش استرس و افزایش انعطاف پذیری است. اما برای مادران باردار، قبل از شروع به شنا کردن، باید با پزشک خود مشورت کنند.

همچنین، مادران باردار باید در مورد محدودیت‌های خود در شنا کردن با پزشک خود صحبت کنند. به عنوان مثال، در صورتی که مادر باردار در معرض خطر ابتلا به عفونت قرار دارد، شنا نباید برایش توصیه شود. همچنین، شنا در آبهای داغ یا آبهایی که شامل مواد شیمیایی هستند، مناسب نیست. بنابراین، در کل، شنا برای مادران باردار می‌تواند مفید و سالم باشد، اما باید با پزشک خود مشورت کنند و همیشه از محدودیت‌های خود آگاه باشند.

کاهش دمای بدن با استخر رفتن

خانم های باردار سرعت نفس بیشتری دارند. به همین علت با اتمام فعالیت های کوچک عرق می کنند. علت عرق کردن بانوان باردار برای حفظ سلامت جنین است. در واقع عرق کردن در دوران بارداری یک مکانیسم طبیعی بدن است و از گرمای بیش از اندازه نوزاد جلوگیری می کند. به طور کلی در دوران بارداری جریان خون بیشتر می شود و به همین علت سوخت و ساز بدن هم افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این موارد تغییرات فیزیولوژی دیگری هم در دوران بارداری وجود دارد که سبب ایجاد احساس گرما در مادر می‌ شود. در دوران بارداری وزن مادر افزایش پیدا می‌ کند و این مسئله هم حس گرما را بیش تر می کند. تحمل گرمای زیاد ممکن است مادر را کلافه کند. برای برطرف کردن این مشکل استخر در بارداری راه حل بسیار مناسبی است.

برطرف کردن حالت تهوع بارداری در استخر

همان طور که همه ما می دانیم حالت تهوع یکی از نشانه های بارداری است. این علامت در تمامی خانم های باردار به میزان کم یا زیاد وجود دارد. برخی از مادران باردار حالت تهوع را فقط در صبح تجربه می کنند و برخی دیگر در تمامی ساعت روز از این مشکل رنج می برند. برای برطرف کردن حالت تهوع راه های فراوانی وجود دارد. معمولا پزشکان قرص ها و دارو های مختلفی را به بیماران خود برای رفع این مشکل تجویز می کنند.

اما مادران باردار نباید قرص بخورند. چاره آن ها استخر رفتن در دوران  بارداری است. در واقع پاسخ بدن به شنا ایجاد احساس راحتی است. به همین علت خیلی ساده از شر حالت تهوع راحت می شوید.

محافظت از عضلات در بارداری با استخر رفتن

در بدن همه خانم های باردار هورمونی به نام ریلکس ترشح می شود. این هورمون سبب شل شدن عضلات و لیگامان هایی که از مفصل لگن مراقبت می کنند می شود. در نهایت این مسئله به فراهم شدن شرایط زایمان کمک می کند. هم چنین ترشح این هورمون منجر به انعطاف پذیری عروق  می شود. علاوه بر موارد گفته شده، ریلکس سیستم عضلانی اسکلتی را نرم تر می کند تا زایمان راحت تر انجام شود.

با کمی فکر کردن متوجه می شویم که این هورمون می تواند سبب آسیب های مفصلی در مادران باردار شود. برای جلوگیری از بروز این مسئله باید شنا کرد. در واقع استخر رفتن در دوران بارداری صدمات مفاصل را به کمترین حد می رساند. زیرا با قرار گرفتن در آب بدن احساس بی وزنی پیدا می کند و فشار کمتری به عضلات او وارد می شود.

استخر رفتن یک تفریح مناسب در بارداری زنان

همان طور که در ابتدای متن گفتیم شنا و استخر در بارداری بهترین ورزش برای مادران باردار است. رفتن به استخر یک فعالیت دلچسب برای افرادی که باردار هستند به شمار می آید. در واقع زمانی که خانمی باردار می شود فعالیت ها و تفریحات او تحت تاثیر قرار می گیرد. به همین علت ممکن است مادر در این دوران از لحاظ روحی به مشکل بر بخورد. شنا کردن همیشه جز بهترین تفریحات بوده است. استخر رفتن در دوران بارداری علاوه بر این که به سلامت جسم مادران کمک می ‌کند سبب بهبود روحیه آنها هم می شود.

برای بازی کردن و آرامش یافتن میتوانید از تکنیک های شناور ماندن بر روی آب کمک بگیرید.

بهبود روحیه با استخر رفتن

دوران بارداری حساس ترین دوران زندگی هر خانمی است. جسم آن ها تغییر زیادی می کند و هم چنین هورمون های مختلفی در بدن آن ها ترشح می شود. تمامی این موارد حال روحی مادر را بهم میریزد. استخر در بارداری علاوه بر این که تفریح خوبی است، آرامش زیادی هم می بخشد. به علت این که حال مادر به طور مستقیم روی نوزاد تاثیر دارد و احوالات نامناسب اوا سلامت جنین را به خطر می اندازد. به منظور کاهش تنش ها و ناراحتی ها،‌  مادران باردار می توانند با شنا در استخر آرامش زیادی پیدا کنند.

استخر در بارداری یک تجربه مناسب برای زایمان در آب

زایمان در آب و استخر در بارداری آسان ترین راه زایمان شناخته می شود. در سراسر دنیا افراد زیادی علاقه به انجام این زایمان دارند. افرادی که استخر رفتن در دوران بارداری را تجربه کرده اند موقع زایمان راحت تر هستند. پس اگر قصد انجام این زایمان را دارید حتما استخر رفتن را تجربه کنید.

کلام آخر

علاوه بر تمامی مزایا و فواید گفته شده از ورزش های آبی در بارداری، انجام این کلاس‌ها در ایکس بادی پاسداران همچنین زمینه‌ای برای آموزش و بحث در مورد مسائلی خواهد بود که زنان باردار با آن‌ دست به گریبان هستند. مانند آماده‌سازی برای زایمان، استراتژی‌هایی برای مدیریت درد، وضعیت‌های خواب راحت، وضعیت بدنی در محل کار، پاهای دردناک و حتی صحبت در مورد شکم برای رشد کیسه آب و جنین فراهم می‌کند. در نتیجه این کلاس ها به عنوان یک گزینه موثر می تواند هم برای مادران بار اول و هم برای کسانی که تجربه بیشتری دارند مفید واقع شود.