علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

مزوتراپی مو روشی جدید برای درمان ریزش مو

مزوتراپی مو چیست؟ درمان کم پشتی مو با مزوتراپی و عوارض آن

مزوتراپی یک شیوه‌ی نوین درمانی است که بدون نیاز به جراحی و با کمترین تهاجم انجام می‌شود. مزوتراپی مو یکی از انواع مزوتراپی است که باعث تحریک رشد موها می‌شود و ریزش آن را متوقف می‌کند. در این مطلب قصد داریم شیوه‌ی انجام این روش را توضیح دهیم و مزایای آن را بررسی کنیم.

آیا مزوتراپی باعث رویش مجدد مو میشود | ریزش مو بعد از مزوتراپی | قیمت آمپول مزوتراپی مو

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی Meso Therpy از دو بخش Mezo به معنای میانی و Therapy به معنای درمان تشکیل شده است و همانطور که از اسم آن بر می‌آید به معنای درمان بخش میانی پوست است. مزوتراپی با دستگاه و بر پایه‌ی تزریق انجام می‌شود.در واقع مزوتراپی مو جهت تقویت رشد موها بر پایه‌ی تزریق فاکتورهای رشد و ویتامین‌ها، آنزم، دارو، عصاره‌ی گیاهی و هورمون انجام می‌شود که نوع مواد تزریقی به بیمار بستگی به وضعیت ریزش مو و نظر دکتر مزوتراپی دارد.

مزوتراپی چه کاربردی دارد؟

نوع تزریق زیر جلدی متناسب با نوع دارو و مواد مصرفی مزوتراپی می‌تواند کاربردهای متفاوتی را برای آن ایجاد کند. مزوتراپی برای درمان مشکلات پوست و مو انجام می‌شود.  با استفاده از مزوتراپی مو می‌توان ریزش مو و آلوپسی را به طور موثری درمان کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای مزوتراپی نیستند؟

مزوتراپی و افزایش حجم مو و تقویت فولیکول برای افراد زیر موثر نیست و بهبودی در پرپشت کردن موهای آن‌ها حاصل نمی‌کند.

افرادی که علت ریزش موی آن‌ها بیماری‌های زمینه‌ای باشد.

افرادی که دیابت کنترل نشده دارند.

کسانی که مبتلا به هموفیلی هستند و داروی ضد انعقاد مصرف می‌کنند.

کسانی که مبتلا به هپاتیت یا ایدز هستند.

در مواردی که علت ریزش مو مصرف داروهای شیمی درمانی باشد، مزوتراپی باید تا تمام شدن دوره درمان به تعویق بیفتد.

مردان بالای ۴۰ سال  یا کسانی که طاسی آندروژنی شدید دارند.

زنان بالای ۶۰ سال یا کسانی که از طاسی آندروژنی شدید دارند.

افراد به طور ژنتیکی جنس موهای کم پشت دارند یا جنس موی خوبی ندارند.

کسانی که در محل مزوتراپی زخم یا عفونت فعال داشته باشند.

افرادی که به مواد دارویی حساسیت داشته باشند.

مزوتراپی مو در دوران بارداری خطر دارد؟

تقویت مو و درمان ریزش مو با مزوتراپی مو یک روش کاربردی و موثر است اما برای تمام افراد قابل استفاده نیست. بارداری یکی از موارد منع مصرف مزوتراپی مو است. همچنین مزوتراپی در دوران شیردهی هم قابل انجام نیست.

 فواید مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی موی سر راهکار موثر کم پشتی و ریزش مو و درمان عارضه‌هایی مانند شوره سر است. اما مزایای استفاده از مزوتراپی تنها محدود به این مورد نیست و شامل موارد زیر نیز است.

بهترین مارک داروی مزوتراپی مو کدام است؟

برای اینکه از انتخاب بهترین داروی تزریقی مزوتراپی مطمئن باشید، بهتر است این کار را به پزشک بسپارید. زیرا پزشک این توانایی را دارد که علت ریزش مو یا آسیب‌های آن را تشخیص دهد و بهترین و مناسب‌ترین محصول را به فرد پیشنهاد دهد.پس با مراجعه به کلینیک معتبر و دکتر ریزش مو با تجربه، دیگر لازم نیست نگران اسم آمپول تزریقی مزوتراپی یا کشور تولید کننده باشید، چون پزشک موثرترین دارو را برای شما استفاده می‌کند.

نحوه تزریق مزوتراپی مو چگونه است و چه عوارضی دارد؟

اغلب بیماران قبل از شروع درمان با مزوتراپی از پزشک سوال می‌کنند، آیا مزوتراپی مو درد دارد؟ عوارض مزوتراپی مو چیست؟ یا در مورد اثربخشی آن سوال می‌کنند. برای اینکه ترس و اضطراب بیماران کم شود و نسبت به روند انجام درمان آگاهی داشته باشند بهتر است با شیوه‌ی انجام این روش و عوارض آن آشنایی داشته باشند.

شیوه‌ی انجام مزوتراپی مو

برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی در اثر بالا رفتن سن یا ضعیف شدن بدن با کمبود مواجه می‌شوند، که با انجام تزریقات مزوتراپی می‌توان این مواد را جایگزین کرد. به این ترتیب گردش خون در پوست سر افزایش می‌یابد و فولیکول‌های مو برای رشد تحریک می‌شوند.در این شیوه محلول سلول بنیادی به طور مستقیم در ریشه‌ی فولیکول تزریق می‌شود و طی یک بازه‌ی زمانی طولانی از ترشح هورمون DHT در بدن جلوگیری می‌کند و به این ترتیب مو با سرعت بیشتری رشد می‌کند. سه ماده‌ی اصلی که در تزریقات مزوتراپی مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است:

  • آنتی اکسیدان گلوتاتیون که باعث تحریک سلول‌های رشد می‌شود.
  • فاکتور رشد فیبروبلاست که به رویش مجدد موها کمک می‌کند.
  • فاکتور رشد اندوتلیال عروقی نیز به رشد مجدد موها کمک می‌کند.

برای انجام مزوتراپی از آمپول مخصوص و سوزن استریل باید استفاده شود. دکتر مو با تزریق ترکیبات دارویی را به لایه‌ی مزودرم در زیر اپیدرم ترکیبات را تزریق می‌کند. این لایه بین چربی و بافت پوستی قرار دارد. همچنین مزوتراپی بعد از کاشت مو به دلیل تاثیری که در افزایش گردش خون در پوست سر دارد و با تامین مواد مغذی و افزایش تعداد فولیکول‌ها موجب بالا رفتن موفقیت جراحی کاشت می‌شود.

عوارض مزوتراپی

انجام روش مزوتراپی با درد همراه نیست و تنها دردی که با انجام مزوتراپی احساس می‌شود درد هنگام تزریق است که شدید نیست.به طوری‌که  حدود ۹۰ درصد از بیمارانی که با این شیوه درمان می‌شوند از درد آن شکایتی ندارند. در واقع مزوتراپی یک شیوه‌ی بدون درد است، عارضه‌ی جدی و خطرناکی ندارد. فقط در برخی موارد ممکن است در محل تزریق تورم، کبودی و التهاب رخ دهد. در موارد نادری هم ممکن است محل فرو رفتن سوزن عفونت ایجاد شود.

مزوتراپی مو چند جلسه است؟

طول دوره درمان مزوتراپی بستگی به وضعیت کم پشتی موی فرد متقاضی دارد. اما به طور معمول تعداد جلسات بین ۱۰ تا ۱۵ جلسه است و بین جلسات درمان حدود سه هفته فاصله قرار داده می‌شود. البته فاصله‌ی جلسات هم با توجه به نظر پزشک و طول دوره درمان قابل تغییر است. به طور مثال در شروع درمان معمولاً فاصله‌ی جلسات کم است، اما در جلسات پایانی فاصله‌ی بین تزریق‌ها بیشتر می‌شود. بعد از تمام شدن دوره‌ی درمان در طول سال هم لازم است جلساتی برای یادآور تعیین شود. اثرگذاری کامل تزریق‌ها بعد از به پایان رسیدن دوره‌ی درمان مشاهده می‌شود. البته پیگیری درمان و وقفه نیفتادن بین جلسات موجب بالا رفتن اثربخشی می‌شود.  در غیر اینصورت بیمار نتیجه‌ی مطلوبی دریافت نمی‌کند.

تاثیر مزوتراپی مو

اگر به تاپیک‌های مزوتراپی مو مراجعه کرده‌اید و نتوانستید پاسخ مناسبی برای سوالات خود پیدا کنید، می‌توانید سوالات خود در مورد جراحی زیبایی صورت را از پزشکان و متخصصان ما بپرسید. مشاوره‌ی آنلاین این مزیت را دارد که شما می‌توانید بدون محدویت مکانی و زمانی با پزشک مورد نظر در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو

بعد از انجام مزوتراپی برای کم شدن عوارض و اثربخشی بهتر پزشک به بیمار توصیه می‌کند موارد زیر را انجام دهدبه مدت ۲۴ ساعت بعد از تزریق بیمار نباید از داروهای تقویت مو، حالت دهنده، مواد آرایشی و ماینوکسیدیل استفاده کند. کسی که مزوتراپی انجام داده به مدت ۸ ساعت بعد از انجام تزریقات نباید سر خود را بشوید یا دوش بگیرد.

در هفته‌ی اول بعد از مزوتراپی دوش گرفتن بیشتر از ۱۵ دقیقه نباید طول بکشد و از آب گرم نباید استفاده شود.فعالیت بدنی سنگین و ورزش کردن تا ۴۸ ساعت بعد از مزوتراپی ممنوع است، چون باعث تعریق و خارج شدن محلول مزوتراپی می‌شود.کسی که مزوتراپی انجام داده باید آب و مایعات فراوانی بنوشد.

هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه‌ی انجام مزوتراپی مو یک مقدار مشخص و تعیین شده نیست، بلکه به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان کم پشت بودن موها، تعداد جلسات درمانی، تخصص و تجربه‌ی پزشک و تجهیزات مورد استفاده در مطب و کلینیک بر میزان هزینه مزوتراپی تاثیر گذار است.