عمومیکسب و کار ایرانیان

سنگ آباده درجه یک

آشنایی با سنگ مرمریت آباده و انواع آن

سنگ پله مرمریت آباده شمس یا سنگ آباده رنگ صورتی یکی از زیباترین سنگ‌ها از خانواده‌ی سنگ‌های مرمریت آباده است. این سنگ که دارای پس‌زمینه کرم صورتی همراه با تیره است، معمولاً در فضاهای داخلی بدون رطوبت بکار برده می‌شود، به همین دلیل است که سنگ آباده شمس را در نمای خارجی و یا سرویس بهداشتی و حمام نمی‌توان مشاهده نمود.

به دلیل وجود آهن در این سنگ، نمی‌توان از آن‌ها در فضای خارجی و یا مرطوب استفاده نمود.سنگ مرمریت آباده انواع گوناگونی دارد که از آن‌ها می‌توان به نوع مرمریت آباده موج دار، بی موج، گل‌پنبه‌ای و یا شمس (صورتی) اشاره نمود که هرکدام از زیبایی منحصربه‌فردی برخوردار است. استفاده از مواد شوینده قوی (مانند وایتکس ، جوهر نمک و مواد اسیدی ) برای تمیز کردن سنگ آباده به‌هیچ‌عنوان توصیه نمی‌گردد. بهتر است حداقل هر ۴ سال یک‌بار سطح این سنگ با دستگاه ساب زن براق گردد.

سنگ پله مرمریت آباده کرم صورتی

یکی از انواع مرمریت های آباده است که دارای رنگ و بافت چشم‌نواز و قیمت مناسب است. این نوع سنگ‌ها معمولاً دارای زمینه‌ی رنگی هستند که امواج کرم صورتی و گل پنبه‌ای در آن دیده می‌شود.

برخی ویژگی‌های سنگ پله مرمریت آباده کرم صورتی

سورت های دیگر برای این نوع سنگ از محصولات سنگ ویانا ، تیره‌تر و دارای ناخالصی می‌باشند.برای استحکام بخشیدن به این نوع سنگ‌ها و همچنین برای افزایش براق بودن آن، از اپوکسی استفاده‌شده است.استفاده از این نوع سنگ می‌تواند در ایجاد آرامش، گرمی و شکوه به قسمت داخلی ساختمان شما مؤثر باشد.

از کاربردهای این نوع سنگ‌ها از شرکت سنگ ویانا ، می‌توان به استفاده به‌عنوان (سنگ نمای داخلی (۴۰سانتی‌متری طولی برای دیوارها و تایل برای کف ، قاب آسانسور و قاب‌بندی سنگ‌ها اشاره نمود.استفاده از این نوع سنگ در قسمت داخلی را می‌توان به علت بازتاب نور، رنگ‌های آن، قیمت مناسبی که برای مشتریان دارد دانست. اغلب این سنگ‌ها به‌صورت تایل هایی با طول ۴۰سانتی‌متر تولید می‌شوند.

نکته مهمی که باید در زمان خرید سنگ مرمریت آباده به آن توجه نمایید این است که این سنگ به دلیل جذب بالای آب برای سرویس‌های بهداشتی و قسمت‌هایی از ساختمان که رطوبت بالا و یا تردد زیادی دارند مناسب نیست.سنگ آباده دارای چندین معدن فعال می‌باشد که سنگ هرکدام از این معادن طرح بافت متفاوتی دارد و بانام‌های متفاوت (کرم صورتی — موجدار — بی موج ) که در بازار سنگ عرضه می‌گردد.

از نقاط قوت مرمریت آباده می‌توان به قیمت مناسب،بازی رنگ ناچیز و از نقاط ضعف آن می‌توان به مقاومت فشاری نسبتاً پایین و رگه‌های ناهمگون و جذب آب بالا اشاره کرد.

برخی ویژگی‌های سنگ پله مرمریت آباده صورتی شمس:

 • بهکارگیری این نوع سنگ در نما و دیوارهای خارجی و فضای باز به علت فرسایش تدریجی توصیه نمیشود.
 • برای استحکام بخشیدن به این نوع سنگها و همچنین برای افزایش براقیت آن، از اپوکسی و رزین استفادهشده است.
 • استفاده از این نوع سنگ بهصورت ترکیبی با انواع مرمریت های روشنتر، نمای کلی زیبایی را پدید میآورد.

از کاربرد‌های این نوع سنگ‌ها می‌توان به استفاده به‌عنوان سنگ نمای داخلی در فضای راه‌پله و لابی و راهروها و در درجه بعدی کف‌پوش فضاهای داخلی مانند راهروها اشاره نمود.یکی از محصولات زیبا و پرفروش که خریداران بسیاری دارد مرمریت آباده ممتاز است. اگر می‌خواهید ساختمانتان با سنگ‌های براق پوشیده شده و فضای روشن‌تری داشته باشید مرمریت آباده گزینه مناسبی است.

سنگ مرمریت امواج آباده برای فضاهای خارجی ساختمان اعم از نما و همچنین برای استفاده در کف پارکینگ پیشنهاد نمی‌شود؛ ولی برای استفاده در کف راه‌پله و قسمت‌هایی از ساختمان که نیاز به شست‌وشوی کمتری دارد مناسب است.این سنگ محصول شهر آباده است و دارای زمینه کرم و زمینه کرم زیتونی می‌باشد. سنگ مرمریت موج‌دار آباده در سه دسته‌ی سوپر ، ممتاز و درجه‌یک دسته‌بندی می‌شود که این دسته‌بندی بر اساس عواملی از قبیل یکدستی سنگ، ضخامت برش، مواد مورداستفاده در هنگام تولید، انجام می‌گیرد.

سنگ پله مرمریت آباده ممتاز

سنگ‌های مرمریت ازجمله سنگ‌هایی است که از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار بوده و با ظاهر زیبای خود توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب نماید. این سنگ آهکی بوده و به دلیل تخلخل پایینی که نسبت به سنگ‌های تراورتن دارد، از وزن پایین‌تر و مقاومت بیشتری برخوردار است. زیبایی در طرح و رنگ سنگ‌ مرمریت آباده باعث فروش بالای آن در بازار شده است.

بر روی سطح سنگ آباده رگه‌های ریزی وجود دارد که باعث افزایش جذابیت آن شده است و این رگه‌ها بخشی از خود سنگ بوده و قابل‌لمس نیست. سطح براق و درخشان مرمریت آباده ممتاز باعث روشن‌تر فضای ساختمان می‌شود. این سنگ‌ها از قیمت مناسبی برخوردار هستند و هیچ‌گونه افت کیفیتی را در این سنگ‌ها مشاهده نخواهید کرد.

مزایای سنگ پله مرمریت آباده

در اینجا مزایای استفاده از این محصول در ساختمان را برای شما تشریح میکنیم :

 • یکی از مزیت‌های سنگ مرمریت آباده در سورت ممتاز ابزار خوری این محصول می‌باشد.
 • مرمریت آباده در طرح‌های بسیار زیبایی قابل برش است و ابزار خوری خوبی دارد.
 • سطح صاف و یکدست این سنگ‌ها ازجمله ویژگی‌هایی است که بسیاری از مهندسین به آن بسیار اهمیت می‌دهند.
 • از دیگر مزایای سنگ آباده ممتاز می‌توان به قدرت جذب آب پایین آن اشاره کرد.
 • این سنگ بسیار مستحکم بوده و این امر باعث طولانی‌تر شدن عمر این محصول می‌شود.
 • این سنگ ضد خراش بوده و می‌توان آن را در کف ساختمان نصب کرد.
 • ضد حرارت بودن سنگ مرمریت آباده ازجمله دیگر ویژگی‌های این محصول به‌حساب می‌آید.
 • سنگ مرمریت آباده سطحی صاف و درخشان دارد.
 • این محصول در برابر هرگونه آب‌وهوا مقاوم بوده و خراب نمی‌شود.
 • بر روی این سنگ‌ یک‌لایه پوششی UV قرارگرفته که از این محصول در برابر اشعه‌های خورشید جلوگیری کرده و رنگ آن تغییر نمی‌کند.

سنگ مرمریت برای کف مورداستفاده قرار می‌گیرد. این سنگ برای پله نیز کاربرد دارد. سنگ پله باید مقاومت زیادی داشته باشد که این خاصیت در سنگ مرمریت وجود دارد.

قیمت سنگ پله مرمریت آباده

سنگ‌های مرمریت آباده قیمت‌های متعددی دارد و عوامل زیادی بر روی قیمت این سنگ تأثیرگذار است. به‌عنوان‌مثال هر چه رگه‌های این سنگ کم‌تر باشد، قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. عوامل دیگری نظیر ابعاد سنگ، سورت بندی آن‌ها، کیفیت آن و … باعث تغییر قیمت این محصول می‌شود. جهت اطلاع از هزینه‌ سورت‌های مختلف مرمریت آباده با کارشناسان ما در سنگ ویانا تماس بگیرید.

کیفیت و کاربرد سنگ پله مرمریت آباده ممتاز

این سنگ فروش بالایی در بازار دارد. این سنگ‌ها مانند کریستال درخشان بوده و با نصب آن در نمای ساختمان‌ها جلوه‌ای خاص و ویژه را به ساختمان می‌دهد. مرمریت آباده ممتاز هر چه رگه کمتری داشته باشند کیفیت و مقاومت بالاتری نیز دارند. در مورد کاربرد سنگ مرمریت آباده می‌توان موارد زیر را برشمرد :

 • کف‌پوش ساختمان‌های تجاری و مسکونی
 • نمای داخلی ساختمان و دیوارها
 • سنگ کف پارکینگ و کف پله

 سنگهای آهکی متراکم حاصل تراکم رسوبات کربنات کلسیم یا آراگونیت ناشی از فشار طبقات رویی می باشند که بعضاً آثار دگرگونی ضعیفی نیز در آنها مشاهده می شود. مرمریت به خاطر زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، سنگی با ارزش به شمار می رود. ایرانیان و یونانیان باستان در بناها و مجسمه های خود از این سنگ استفاده های فراوانی می بردند.

ﻣﺮﻣﺮﻳﺖ ﺑﺮ ﺣﺴﺐ‫ﺷﺪت دﮔﺮﮔﻮﻧﻲ ﺳﻨﮓ ﻣﺎدر ﺑﻪ ﺳﻪ دﺳﺘﻪ ﺳﻨﮓ ﭼﻴﻨﻲ، ﻛﺮﻳﺴﺘﺎل و اﺑﺮی ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲﺷﻮد.

 • ﺳﻨﮓ ﭼﻴﻨﻲ: ﺑﻪ ﻣﺮﻣﺮﻳﺘﻲ ﮔﻔﺘﻪ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ ﺑﺎﻓﺖ ﺗﻤﺎم ﺑﻠﻮرﻳﻦ، داﻧﻪ رﻳﺰ و ﻫﻢ اﻧﺪازه دارد. ﺳﻨﮓ ﭼﻴﻨﻲ در ﻣﻨﺎﻃﻖ دﮔﺮﮔﻮﻧﻲ ﺑﺎ ﺷﺪت ﻛﻢ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲﺷﻮد و‫ﺑﻪ ﺳﻪ دﺳﺘﻪ ﭼﻴﻨﻲ ﺳﻔﻴﺪ ، ﭼﻴﻨﻲ ﺧﺎﻛﺴﺘﺮی و ﭼﻴﻨﻲ ﻛﺮﻳﺴﺘﺎل ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲﺷﻮد .
 • سنگ کریستال به مرمریتی گفته می شود ﻛﻪ ﺑﺎﻓﺖ ﺗﻤﺎم ﺑﻠﻮرﻳﻦ، داﻧﻪ درﺷﺖ و ﻫﻢ اﻧﺪازه دارد . ﻛﺮﻳﺴﺘﺎل در ﻣﻨﺎﻃﻘﻲ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲﺷﻮد ﻛﻪ ﺷﺪت دﮔﺮﮔﻮﻧﻲ زﻳﺎد ﺗﺎ ﻣﺘﻮﺳﻂ ﺑﺎﺷﺪ .
 • سنگ ابری به سنگ مرمریتی گفته می شود ﻛﻪ ﺣﺎوی ﻧﻮارﻫﺎی ﻏﻴﺮ ﻣﻮازی از ﺗﻤﺮﻛﺰ ﻛﺎﻧﻲﻫﺎی روﺷﻦ و ﺗﻴﺮه ﺑﺎﺷﺪ ﻛﻪ اﻳﻦ وﻳﮋﮔﻲ ﺑﻪ ﺳﻨﮓ ﺣﺎﻟﺖ اﺑﺮی ﻣﻲدﻫﺪ. اﻳﻦ ﺳﻨﮓ در دﮔﺮﮔﻮﻧﻲﻫﺎی ﺑﺎ دﻣﺎی ﺑﺎﻻ ﺗﺸﻜﻴﻞ ﻣﻲﺷﻮد

اگرچه بیشتر مردم این نوع سنگ را با هم خانواده‌اش که مرمر است‌، اشتباه می‌گیرند اما هیچ شباهتی بین مرمر با مرمریت وجود ندارد و مرمر از تغییر یافتن سنگ تراورتن حاصل می‌شود نه مرمریت‌ . انواع مختلف مرمریت‌ها مانند‌ :  خوی‌ ، خور‌ ، هرسین‌ ، شیراز‌ ، کوه سفید‌ ، کاوش کرمان‌ ، دهبید‌ ، کویر کا‌شان‌ ، در بازار ایران وجود دارد‌ . البته ارزان‌ترین سنگ‌ها مانند کریستال‌ها از همین خانواده‌اند‌ . این روز‌ها مرمریت را با آن جاذبه لعاب گونه‌اش گاه نمی‌توان از تراروتن رزین شده تفکیک کرد‌ . جالب است بدانید بیشتر سنگ مرمریت را قیچی یا همان گیوتین می‌کنند‌ .

 • وزن مخصوص 1100 تا 1300 کیلوگرم بر متر مکعب
 • مقاومت فشاری بالاتر از تراورتن و پایینتر ازگرانیت
 • امکانبه وجود آمدن خراش در سطح سنگ مرمریت
 • آسیب پذیری سنگ در مقابل اسید
 • عدم محدودیت در ابعاد تولیدی با نصبی همانند سنگ گرانیت

سنگ ساختمانی مرمریت با رنگ هایی یافت میشود که در دیگر سنگ های طبیعی دیده نمیشود. به دلیل استحکام و مقاومت این نوع سنگ و زیبایی بی نظیر آن, معماران و طراحان داخلی برای لوکس تر جلوه دادن طرح های اجرایی خود از این نوع سنگ استفاده میکنند.

همچنین این  به دلیل قابلیت صیقل کاری و داشتن سطحی صاف و آینه ای به سنگی محبوب و گران قیمت برای استفاده در ساختمان تبدیل شده است. سنگ مرمر به دکوراسیون خانه شکوه و جلال میبخشد و به دلیل استحکام بالا و جذابیت زیاد ارزش سرمایه گذاری در طراحی داخلی ساختمان را دارد.

این سنگ در برابر عوامل طبیعی مثل باران، سرما و گرما و هوازدگی مانند تراورتن نمیباشد و ضعیفتر است. بنابراین سنگ‌های مرمریت اگر در مکان هایی که در معرض انقباض و انبساط قرار می‌گیرند استفاده شوند، دچار خردگی می‌شوند.

تفاوت سنگ ساختمانی مرمر با ؛ مرمریت نوعی سنگ آهک رسوبی است در حالی که  نوعی سنگ آهک حاصل از دگرگونی می باشد.

در کل این  انتخاب بسیار مناسبی جهت فضاهای خارجی نمی باشد مگر اینکه دارای ضخامت بسیار زیادی باشد که بتواند سبب عدم نفوذ آب و خوردگی سنگ شود و همچنین موجب تاخیر در ترکهای عمیق گردد و یا اینکه سطح آن ساب خورده نباشد.

مقاومت این سنگ در برابر هوازدگی، گازها و بارانهای اسیدی کم است. به همین جهت این سنگ به عنان  داخلی ساختمانها به کار میبرند .

سنگ مرمریت کرم خوی با فشردگی و دوام بسیار زیاد بهترین انتخاب از میان سنگ های داخلی برای پوشش کف بناهاست

مزایا مرمریت به عنوان :

۱ـ سختی مناسب و مقاومت در برابر آتش و فرسایش

۴ـ مناسب برای کف و پله ها و نماهای داخلی بدلیل تخلخل بسیار پایین

۵ـ زیبایی و تنوع رنگ زیاد بخصوص در ایران

۶- قابلیت کاربرد در نماهای کلاسیک و مدرن

۷- سایش پذیر بودن و داشتن جلای مناسب(در مراحل پرداخت سنگ)

۸-عدم وجود خلل و فرج

بخش قابل توجهی از معادن مرمریت در کشور ایران قرار دارد. از میان معادن متعدد در شهرهای مختلف، استان های لرستان، مرکزی، یزد و کرمان به ترتیب دارای بیشترین معادن سنگ مرمریت هستند. سایر استان-ها نظیر خراسان، هرمزگان و فارس هم از تعدادی معادن مرمریت برخوردارند.

 مرمریت را ﺑﺮای ﺗﺰﺋﻴﻨﺎت و ﻣﺼﺎرف داﺧﻞ ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن ﻧﻈﻴﺮ ﻛﻒ، دﻳﻮار و ﻛﺎرﻫﺎی ﻫﻨﺮی ﺑﻪ ﻛﺎر میﺑﺮﻧﺪ. ﻣﻘﺎوﻣﺖ ﻣﺮﻣﺮ در ﻣﻘﺎﺑﻞ رﻃﻮﺑﺖ، آﻟﻮدگی ﻫﻮا و ﮔﺎزﻫﺎی ﺳﻮﻟﻔﻮر ﻛﻢ اﺳﺖ، ﻟﺬا ﺟﻬﺖ ﻧﻤﺎ ﺳﺎزی ﺧﺎرج ﺳﺎﺧﺘﻤﺎن در ﺷﻬﺮﻫﺎیی ﺑﺎ ﻫﻮای آﻟﻮده‫ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﻴﺴﺖ. ﺑﺮای ﺳﻄﻮح ﺧﺎرجی ﺳﻄﺢ ﻏﻴﺮ صیقلی ﻣﺮﻣﺮ ﺗﻮﺻﻴﻪ میﺷﻮد.

سنگی دگرگون شده است که با تبلور مجدد سنگ آهک به وجود می آید،  به خاطر زیبایی، استحکام و مقاومت در برابر آتش و فرسایش، سنگی با ارزش به شمار می رود.

یکی از معروف ترین سنگ های مرمریت داخل کشور می باشد که معدن آن در خوی آذربایجان واقع است.  با دوام بوده و بافت آن بسیار بهم فشرده می باشد، در نتیجه از مقاومت بالایی برخوردار است.سنگ مرمریت خوی به علت کیفیت بالایش از قیمت نسبتا بالایی برخوردار است.

سایر نمونه های سنگ های مرمریت

سنگ مرمریت کاشمر

در ابعاد مختلف فراوری می گردد معدن آن در شهرستان کاشمر خراسان رضوی واقع می باشد .سنگ مرمریت کاشمر جزو مرمریت های سفید می باشد و به دلیل رنگ خاص و روشن خود مورد توجه سازندگان قرار داشته است.مرمریت کاشمر دارای دو طرح پر خط و کم خط است خط های کریستالی و شاخ گوزنی موجود در سنگ مرمریت کاشمر متغیر است.

سنگ مرمریت لاشتر

یک از سنگ های مشهور و پر طرفدار کشور و جهان سنگ مرمریت لاشتر است. این سنگ از خانواده سنگ‌های مرمریت بوده و در بازار جهانی با نام   Pietra Gray Marbleمشهور است. مرمریت لاشتر دارای زمینه ی مشکی مایل به طوسی بوده و خطوط سفید رنگ در آن موجود می باشد. در بسیاری از طراحی های لوکس داخلی ساختمان از این سنگ در کف و دیواره های ساختمان در کنار سنگ های سفید و کرم باعث ایجاد ترکیب بسیار زیبایی می گردد.

گرچه کشور مبدأ سنگ مرمریت لاشتر ایران است. ولیکن سنگ مرمریت لاشتر  به تمام دنیا صادر می شود. علاوه بر این ، بسیاری از کارخانه های سنگبری در چین ، ایتالیا و ترکیه این سنگ طبیعی خاکستری را تولید می کنند.

سنگ مرمریت پرشین سیلک

سنگ مرمریت پرشین سیلک، سنگی است زیبا که از دسته های مرمریت به شمار می رود و زیبایی این سنگ آن را در گروه سنگ های لوکس معادن ایران قرار داده است. این سنگ در دو رنگ زمینه طوسی روشن و طوسی تیره موجود می باشد.

با توجه به ارائه متد های جدید و طراحی های نوین در زمینه طراحی و دیزاین داخلی ساختمان ، استفاده از  مرمریت پرشین سیلک به دلیل دارا بودن رنگ و ظاهر منحصر بفرد در دستور کار بسیاری از معماران و مهندسان طراحی داخلی ساختمان گرفته است. یکی از بزرگترین و مهم ترین ویژگی های این سنگ یکنواختی و همخوانی آن می باشد. در محیط های بزرگتر همچون سالن و لابی این یکنواختی مشخص تر است و زیبایی و چشم نوازی سنگ قابل مشاهده می باشد. جذب آب ناچیز و استحکام و تراکم مناسب این سنگ نیز مزید بر علت گردیده تا فروش سنگ مرمریت پرشین سیلک افزایش چشمگیری داشته باشد.

سنگ مرمریت آباده از دسته سنگهای مرمریت روشن با قیمت مناسب میباشد. اغلب معادن سنگ  در منطقه ابرکوه از توابع استان یزد قرار گرفته است. بیشتر کوپ های سنگ مرمریت آباده در کارخانه های اطراف آباده بریده میشود. سنگ مرمریت آباده در سورت های بسیا متنوعی استخراج و فرآوری میشود.

سورت های شناخته شده سنگ مرمریت آباده عبارتند از مرمریت آباده کرم طلایی موج دار و مرمریت آباده کرم طلایی بی موج و همچنین مرمریت آوباده صورتی طلایی موجدار و مرمریت صورتی طلایی بی موج، مرمریت کرم، مرمریت تیونی، مرمریت گل پنبه ای، و… که در کارخانجات مختلف با کیفیت ساب و برش متفاوت تولید و فرآوری میشوند.

سنگ مرمریت آباده اغلب بصورت تایل و در سایزهای 40 طولی و 40*40 و 50*50و 60*60 سانتیمتر تولید و عرضه میگردد. سنگ مرمریت آباده جهت اجرا در بدنه راه پله و بدنه پارکینگ و کف پله و کف پاگرد پله و کف فضاهای مسکونی مناسب می باشد. قیمت سنگ مرمریت آباده همانند قیمت سایر سنگ ها تا حدود زیادی به نحوه فرآوری آن دارد.

طبیعتا اگر سنگی زرین شده و UV شود و ضخامت آن یکسان باشد قیمت بالاتری نسبت به سنگی که بتونه شمعی شده و UV شده و ضخامت های نامنظمی داشته باشد دارد. اکیدا توصیه میشود که استفاده از سنگ مرمریت آباده در کف پارکینگ و اماکن تجاری مناسب نمیباشدو با توجه به رکود بازار مسکن در سالهای اخیر استقبال مشتریان از سنگ مرمریت آباده بخاطر قیمت مناسب آن بسیار زیاد شده است.

بلک دارای زمینه مشکی یا نوک مدادی با خطوط طلایی و گاها سفید بر روی آن جلوه ای خاص و زیبا به  بلک بخشیده است و معادن سنگ آن بلک در نقاط مختلف کشور از جمله در شهرهای محلات،کاشان و یزد می باشد.

مرمریت گلدن بلک جزو سنگ های پرمصرف ساختمانی می باشد اما در فضای بیرونی پروژه های ساختمانی مورد استفاده قرار نمی گیرد چرا که در معرض سرما و باران به مرور رگه های آهکی خود را از دست می دهد.

سنگ مرمریت پر طاووسی

به دلیل قیمت مناسب و رنگ عامه پسند از استقبال زیادی برخوردار است. به همین دلیل بسیاری از سازندگان ساختمان های متوسط از مرمریت پر طاووسی استقابل می نمایند.مرمریت پر طاووسی دارای رنگ های کرم و زیتونی گل دار می باشد

یکی از پر فروش ترین سنگ‌های مرمریت می‌باشد. این سنگ که سالیان زیادی است که در صنعت ساختمانی کاربرد دارد و از سنگ‌های پرطرفدار می‌باشد. این محصول را به خاطر اسم صاحب معدن به نام اداوی، معروف شده است. این محصول که پرفروش ترین سنگ در بین انواع مرمریت‌ها می‌باشد به خاطر متراژ دهی بالا و برش خوب سنگ، قیمت مناسبی دارد، از این رو علاقه به خرید سنگ بالا رفته است.

زمینه‌ای قرمز مایل به صورتی دارد و در آن خط‌هایی به رنگ قرمز و در جاهایی لکه‌های سفید به چشم می‌خورد. سطح سنگ ساب متوسطی دارد و زیاد براق نیست. این محصول سطح آن یووی نشده است. یووی شدن سنگ به کیفیت ساب بسیار کمک می‌کند ولی قیمت بیشتری دارد. عرض سنگ استاندارد40cm است و طول متغییر آن از 70 سانتیمترتا 3 متر متفاوت است.

سنگ پلاک  را در نمای داخلی ساختمان، مانند بدنه راه پله، پارکینگ و… بسیار مناسب است. در فضای داخلی به خاطر دور بودن از سردی و گرمای هوا، به اسکوپ یا سیم کشی پشت سنگ نیازی نیست. سنگ اداوی در نمای بیرونی در شرایط خاص می‌تواند اجرا شود.

آب و هوا تاثیر مستقیمی روی سنگ بیرونی ساختمان دارد که این سنگ به خاطر جنس مرمریت بودن خود و سطحی که با رگه‌ها پوشیده شده است باید در هوایی متعادل اجرا شود. هوای خیلی گرم یا سرد آسیب جدی به این سنگ میزند و عمر آن حتی در بعضی از مناطق به 2 سال نمی‌رسد. در نمای متعادل در فضای بیرونی برای اجرا حتما به اسکوپ نیاز دارد، تا به خوبی به سیمان و سازه چسبیده و جدا نشود.

سنگ مرمریت آرک بیرجند دارای زمینه روشن میباشد که بسیار مورد پسند بازار ایران میباشد.   بسیار متراکم میباشد و به همین سبب سنگ مرمریت آرک بیرجند خاصیت ساب پذیری بالایی را دارا میباشد. سنگ مرمریت آرک بیرجند دارای مقاومت سایشی نسبتا بالایی میباشد. سنگ مرمریت آرک بیرجند برای استفاده در کف داخلی ساختمانها و همچنین دیواره های راه پله و پارکینگ بسیار مناسب می باشد.

اغلب مهندسین ناظر محترم با کارکردن سنگ مرمریت در قسمت نما مخالف هستند به این دلیل که پشت سنگ مرمریت صاف بوده و قدرت جذب ملات را ندارد . همچنین با اسکوپ کردن میتوان این مشکل را برطرف نمود ولی رگه های موجود در تمامی سنگهای مرمریت از جمله سنگ مرمریت ارک بیرجند در مجاورت شرایط آب و هوایی متغییر باز شده و زیبایی خود را از دست میدهند.

معدن سنگ مرمریت آرک بیرجند در 125 کیلومتری شهر بیرجند و در جاده خوسف میباشد که دارای چند سینه کار باز و در حال بهره برداری میباشد.

سنگ مرمریت آرک بیرجند همانند تمامی سنگ های دیگر با 2 روش اره بر و قله بر، بریده میشود. با دستگاه قله معمولا کوپ سنگ با عرض حداکثر 60 سانتیمتر بریده میشود بدیهی است در روش قله بری سنگ بدلیل هزینه کمتر نسبت به فرآوری به روش اره بری خرید سنگ های زیر 60 سانت عرض از کارخانه هایی که با قله بر سنگ را میبرند با صرفه تر میباشد.

سنگ مرمریت آرک بیرجند هم اکنون بصورت تایل و  در داخل کشور تولید میشود. معمولا ابعاد  مرمریت آرک بیرجند 200 در 290 سانتیمتر میباشد که با استفاده از دستگاه برش دروازه ای میتوان به ابعاد دیگر برش زد. قیمت سنگ مرمریت آرک بیرجند بطور کلی به تمامی سنگ ها به نحوه فراوری و مواد و متریال مصرفی در هنگام تولید و فرآوری بستگی دارد.

قابل توجه است که سنگ مرمریت آرک بیرجند تولید شده بزرگتر از 80 در 80 سانت باشد جهت اجرا باید از اکیپ ماهر و باتجربه استفاده کرد و اصطلاحا باید بصورت سرامیکی اجرا شود. سنگ مرمریت ارک بیرجند جذب آب نسبتا کمی داشته و از این جهت کیفیت بالایی را دارا میباشد.