بین الملل

کشته شدن 57 نفر و جراحت بیش از 100 نفر در دور تازه درگیری در لیبی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین سرگرمی برای همه، درگیری‌های بین گروه‌های مسلح در پایتخت لیبی به کشته شدن ده‌ها  نفر و جراحت  بیش از ۱۰۰ نفر منجر شد.

به گزارش وبگاه «تریبیون آنلاین» مرکز فوریت‌های پزشکی لیبی روز چهارشنبه اعلام کرد که ۲۳۰ خانواده در محله‌های شرقی و جنوب شرقی «طرابلس» پایتخت لیبی این مناطق را ترک کردند.

این کشور نفت‌ خیز واقع در آفریقا از سال ۲۰۱۴ بین طرف‌های رقیب در شرق و غرب تقسیم شده است. لیبی با بحران سیاسی و درگیری بین دو دولت مواجه بوده است؛ یکی دولتی به ریاست «پاشاغا» که از سوی پارلمان مامور تشکیل آن شده  و دیگری دولت «الدبیبه »که با تحویل قدرت به دولت پاشاغا مخالفت می‌کند.

درگیری‌ها دوشنبه بین نیروهای شبه نظامی رقیب آغاز شد. به دنبال این درگیری‌ها، پروازها به فرودگاه طرابلس به دلیل خشونت‌ها به حالت تعلیق درآمد. «خبرگزاری فرانسه» بعد از ظهر چهارشنبه به وقت تهران شمار کشته شدگان را ۵۷ نفر اعلام کرد.

 

هیات سازمان ملل در لیبی نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که با نگرانی حوادث و تحولات امنیتی در لیبی را دنبال می‌کند و خواستار توقف فوری درگیری‌های جاری شد.

سفارت‌های آمریکا و انگلیس در لیبی با صدور بیانیه‌هایی نسبت به خشونت‌ها ابراز نگرانی کردند. سفارت آمریکا اعلام کرد که خواستار کاهش تنش فوری در لیبی است.

کنترل بر منابع نفتی، زیرساخت‌های تولید و صادرات و درآمدها از انگیزه‌های اصلی درگیری بین دو دولت لیبی است که بسیاری از قدرت‌های خارجی و تعداد زیادی از گروه‌های مسلح با وفاداری‌های متفاوت به آنها به این نزاع دامن می‌زنند.
پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.