بین الملل

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟

رئیس‌جمهوری آمریکا سالانه ۴۰۰هزار دلار حقوق می‌گیرند. گرچه این مبلغ زیادی نیست، اما آن‌ها که این منصب را در اختیار داشته‌اند، با چاپ کتاب، سخنرانی و حتی افتتاح فروشگاه‌ها، میلیون‌ها دلار به جیب زده‌اند!

به گزارش سرگرمی برای همه، پایگاه خبری «بنکینگ ریتز» در گزارشی نحوه استفاده هریک از رهبران آمریکا از فرصت ریاست‌جمهوری یا معاون رئیس‌جمهوری برای کسب سودهای هنگفت را شرح داده است.

جرالد فورد

ارزش خالص دارایی: ۷ میلیون دلار

جرالد فورد در پی استعفای ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در ۱۹۷۴ روی کار آمد و مدت زیادی در این منصب نبود؛ اما فورد توانست همین دوره که به سه سال هم نرسید را به درآمدی چند میلیون دلاری تبدیل کند. ارزش دارایی‌های او در زمان ورود به کاخ سفید، ۱.۴ میلیون دلار بود، اما تا زمان مرگش توانست ۵.۶ میلیون دلار دیگر به جیب بزند.

به گزارش واشنگتن‌پست، او نخستین رئیس‌جمهوری آمریکا بود که توانست سال‌های حضور خود در کاخ سفید را به منبعی برای درآمدهای میلیون دلاری تبدیل کند. تا قبل از او، روسای جمهوری آمریکا بعد از پایان دوره رهبری خود زندگی عادی داشتند و تنها راه درآمدشان از سال‌های ریاست‌جمهوری، چاپ کتاب خاطرات بود؛ اما جرالد فورد توانست با ایراد سخنرانی، حضور در مراسم‌ها و حتی افتتاح مراکز خرید، درآمد چشمگیری داشته باشد.

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟


جو بایدن

ارزش خالص دارایی: ۸ میلیون دلار

جو بایدن حیات سیاسی جدی خود را با ورود به سنا در ۱۹۷۲ و در سن ۲۹ سالگی آغاز کرد. او سپس به عنوان دادستان کل «دلاوِر» انتخاب شد و در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ معاون رئیس‌جمهوری آمریکا بود. در ۲۰۲۰ بایدن توانست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت را شکست داده و به چهل‌وششمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده تبدیل شود.

بر اساس اطلاعات نشریه فوربس، ارزش کل دارایی‌های بایدن پس از پایان دوره معاونتش در کاخ سفید حدود ۲.۵ میلیون دلار بود که بخش اعظم آن هم مختص به خانه‌اش در دلاور بود.

او توانست در چهار سال بعد از ریاست‌جمهوری اوباما، یعنی در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ ۱۷.۳ میلیون دلار به جیب بزند که بخش اعظم آن از محل چاپ سه کتاب تامین شد.

این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا همچنین در ۲۳ ماه پس از پایان معاونت خود توانست از طریق ۱۹ سخنرانی ۲.۴ میلیون دلار درآمد داشته باشد، یعنی مبلغ ۱۲۶ هزار دلار در ازای هر سخنرانی.

او همچنین در جریان سفرهای خود برای امضای کتاب‌هایش ۱.۸ میلیون دلار درآمد مضاعف به دست آورد.

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟


رونالد ریگان

ارزش خالص دارایی: ۱۳ میلیون دلار

او که در ابتدا بازیگر بود، با فرمانداری کالیفرنیا وارد عرصه سیاست شد و از ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۹ مقام ریاست‌جمهوری آمریکا را در اختیار داشت.

ریگان پیش از ورود به کاخ سفید هم متمول بود و ارزش خالی دارایی‌های وی به ۱۰.۶ میلیون دلار می‌رسید.

او در سال ۱۹۸۹ برای ایراد چند سخنرانی در یک سمپوزیوم ژاپنی، مجموعاً ۲ میلیون دلار درآمد داشت. این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا همچنین از طریق چاپ کتاب‌هایش مبلغ ۵ میلیون دلار به جیب زد.

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟


جرج اچ. دابلیو. بوش (بوش پدر)

ارزش خالص دارایی‌: ۲۵ میلیون دلار

جرج هربرت واکر بوش از ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ ریاست‌جمهوری آمریکا را بر عهده داشت و قبل از آن هم در دولت رونالد ریگان، معاون بود. بوش همچنین مدتی به عنوان مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، سفیر واشنگتن در سازمان ملل، مدیر کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه و سفیر آمریکا در چین فعالیت داشت.

به گفته فرزندان جورج بوش، او پس از پایان ریاست‌جمهوری خود مبلغی بین ۵۰ هزار تا ۷۵ هزار دلار در ازای هر سخنرانی دریافت می‌کرد.

بوش همچنین چندین کتاب نوشت که جزئیات دقیق مالی قراردادهای این کتاب‌ها منتشر نشده، اما انتظار می‌رود او درآمد چشمگیری از نوشتن آن‌ها به جیب زده باشد.

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟


جرج دابلیو. بوش (بوش پسر)

ارزش خالص دارایی: ۵۰ میلیون دلار

او هم پا جای پای پدر خود گذاشت و از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۹ ریاست‌جمهوری ایالات متحده را برعهده داشت. او در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، روز حملات تروریستی القاعده به خاک آمریکا، ریاست‌جمهوری این کشور را برعهده داشت و این واقعه او را به یک رهبر جنگنده‌خو تبدیل کرد.

بر اساس گزارش دانشگاه «امریکن»، بوش که با ۲۰ میلون دلار پا به کاخ سفید گذاشت، توانست بعد از ریاست‌جمهوری‌اش ارزش دارایی‌های خود را دو برابر کند.

در ۲۰۱۵ نشریه پولتیکو دریافت که جورج دابلیو بوش در سال‌های پس از ریاست‌جمهوری‌اش مبلغی بین ۱۰۰ هزار تا ۱۷۵ هزار دلار در ازای هر سخنرانی دریافت کرده است.

بوش همچنین چهار کتاب نوشت که درآمدش از نگارش تنها یکی از آن‌ها ۷ میلیون دلار بود!

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟


باراک اوباما

ارزش خالص دارایی: ۷۰ میلیون دلار

اوباما در ۲۰۰۹ به عنوان چهل‌وچهارمین رئیس‌جمهوری آمریکا به کاخ سفید پا گذاشته و دو دوره متوالی این منصب را در اختیار داشت.

او در زمان ورود به کاخ سفید ۱.۳ میلیون دلار دارایی‌ داشت و در ۲۰۱۷ دانشگاه امریکن تخمین زد که اوباما می‌تواند با استفاده از شهرتی که در سال‌های حضور در کاخ سفید به دست آورده، ۲۴۲.۵ میلیون دلار درآمد داشته باشد.

او در سال ۲۰۱۹، یعنی دو سال بعد از پایان ریاست‌جمهوری‌اش یک خانه ۱۱.۷۵ میلیون دلاری در ماساچوست خریداری کرد که مساحت زمین آن ۳۰ هکتار است.

او در زمره رهبران سابقی است که بهای گزافی برای سخنرانی‌هایش می‌گیرد. اوباما در ۲۰۱۷ در ازای تنها یک سخنرانی برای موسسه خدمات مالی «کانتور فیتزجرالد» ۴۰۰ هزار دلار دریافت کرد! این معادل مبلغی است که رئیس‌جمهوری آمریکا در مدت یک سال دریافت می‌کند.

تنها یک ماه پس از پایان ریاست‌جمهوری اوباما، نیویورک‌تایمز گزارش داد که او قرارداد نوشتن یک کتاب را امضا کرده که ده‌ها میلون دلار برایش سود به همراه خواهد داشت.

پیش از این هم بر اساس گزارش فوربس، اوباما از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ در ازای چاپ سه کتاب ۱۵.۶ میلیون دلار درآمد داشت.

اوباما همچنین در ۲۰۱۸ با نتفلیکس قرارداد چند سریال و فیلم سینمایی را امضا کرد که قیمت آن مشخص نیست، اما این شبکه معمولاً قراردادهای گران‌قیمتی امضا می‌کند. به عنوان مثال، تخمین زده می‌شود که شاهزاده هری و همسرش مگان مارکل قراردادی با ارزش ۱۵۰ میلیون دلار با نتفلیکس امضا کرده باشند.

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟


بیل کلینتون

ارزش خالص دارایی: ۱۲۰ میلیون دلار

بیل کلینتون در اواخر جنگ سرد قدرت را در اختیار گرفت و از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۱ ریاست‌جمهوری ایالات متحده را بر عهده داشت.

تخمین زده می‌شود که او و همسرش هیلاری کلینتون در ۱۵ سال بعد از پایان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون، مجموعاً ۲۴۰ میلیون دلار درآمد داشتند. این در حالی است که این رئیس‌جمهوری سابق آمریکا در زمان ورود به کاخ سفید تنها ۱.۲ میلیارد دلار دارایی داشت.

کاخ سفید پول‌ساز؛ درآمد جانبی ریاست‌جمهوری در آمریکا چقدر است؟

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.