بین الملل

چرا به کتاب‌های فانتزی علاقه داریم؟

به گزارش خبرگزاری آنا، ادبیات فانتزی ما را با دنیایی آشنا می‌کند که بسیار جذاب و دیدنی است. این سبک از قدیم‌الایام و در نسل‌های گذشته نیز رایج بوده و داستان‌های اساطیری، خدایان باستانی و… که از آن زمان برای ما به یادگار مانده‌ است و همه از تخیل و سردرگمی بعد از اتفاقات گوناگون نشئت می‌گرفت که نمونه‌هایی از سبک فانتزی بودند.

البته در آن زمان با توجه به نبود علم و دانش کافی بسیاری از نوشته‌ها درون‌مایه‌ای فانتزی داشتند. این سبک در زمان حال به‌خصوص در بین نوجوانان و جوانان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در این یادداشت به بررسی این سبک کتاب‌نویسی و معرفی مهم‌ترین آثار فانتزی ارائه‌شده پرداختیم. پس با ما همراه باشید.

بررسی کامل ژانر فانتزی

ادبیات فانتزی از زمان‌های قدیم وجود داشته اما در آن هنگام هنوز این سبک نام‌گذاری نشده بود. نویسندگان بسیاری در آثار خود از موجودات ماوراءالطبیعه، ارواح، شیاطین و موضوعاتی وحشت‌آور با دلایل ناشناخته سخن گفته‌اند. اما این آثار به دلیل عدم شناخت و شکل‌گیری فانتزی در سبک‌های منحصربه‌فرد و نظام‌مند دسته‌بندی و منتشر می‌شدند.

اما کم‌کم ادبیات فانتزی از ریشه‌هایش جدا و به شکل امروزی که ما آن را می‌شناسیم تبدیل شد. به‌طور کلی در این سبک نگارش، نویسنده سعی می‌کند مخاطب را از دنیای واقعی دور کرده و با ناشناخته‌های زیادی روبه‌رو کند.

تخیل از مهم‌ترین ویژگی‌های یک داستان فانتزی است. در این مجموعه، نویسنده می‌تواند با استفاده از جادو، شیاطین، دنیای موازی و… شما را غرق در یک دنیای جدید کند. با خواندن این سبک کتاب‌گویی که ما چندین زندگی دیگر با هیجانات بسیار را تجربه می‌کنیم.

واژه فانتزی یعنی به خیال‌های زاده‌شده در ذهن پر و بال دادن به‌طوری که خواننده اتفاقات را باور کرده و بتواند با آن‌ها ارتباط برقرار کند.

اتفاقاتی که در ادبیات فانتزی رقم می‌خورد هیچ ارتباطی با دنیای واقعی ندارد اما باید به‌گونه‌ای تعریف شود که خواننده آن‌ها را باور کند و از خواندن داستان لذت ببرد.

مهم‌ترین ویژگی‌های یک داستان فانتزی چیست؟

این دنیا نیز باید مانند دنیای واقعی دارای ساختار درست و قوانین مختص به خود باشد. نمی‌توان هر اتفاقی را بدون بیان پیش‌زمینه در ادبیات فانتزی بیان کرد. در این‌ صورت هیچ جذابیتی برای مخاطب به وجود نمی‌آید.

همچنین استفاده از موجودات و عناصر خیالی مانند جادوگران، اشباح، الف‌ها و مواردی مانند سفر در زمان، سفر به دنیاهای موازی و… در این سبک جزء ویژگی‌های اصلی یک اثر در ادبیات فانتزی محسوب می‌شود.

 

چرا به کتاب‌های فانتزی علاقه داریم؟

چرا به دنیای فانتزی علاقه داریم؟

دنیای واقعی پر از اتفاقات ناگوار، تورم، نوسانات قیمت دلار و… است. اما وقتی پا به دنیای فانتزی می‌گذاریم، تمام این اتفاقات برای مدتی پایان می‌پذیرد. با یک دنیای جدید و پر از حوادث گوناگون آشنا می‌شویم. در این دنیا همه‌ی قوانین توسط ذهن خلاق نویسنده ایجاد شده و وجود عناصر خیالی باعث هیجانی‌شدن آن می‌شود.

کتاب‌های زیادی در این سبک نگارش شده که برخی از آن‌ها به‌شدت مورد استقبال گرفتند. از مهم‌ترین این آثار می‌توان به ارباب حلقه‌ها، هری پاتر، گرگ و میش، کافکا در ساحل و… اشاره کرد. در ادامه به معرفی ۲ عنوان از رمان‌های پرطرفدار در ادبیات فانتزی می‌پردازیم.

ارباب حلقه‌ها

این کتاب اثر جی. آر. آر. تالکین که بسیاری او را پدربزرگ ژانر فانتزی مدرن می‌دانند است. این اثر نشان داد ژانر فانتزی می‌تواند با سایر سبک‌های ادبی به‌خوبی رقابت کند.

در ارباب حلقه‌ها موجوداتی مانند الف‌ها، هابیت‌‌ها، جادوگران و نیروی تاریکی به‌نام سائورون در کنار هم داستانی را ایجاد کردند که یک شروع قدرتمند برای سبک فانتزی مدرن بود.

اگر این سبک کتاب‌ها را مطالعه کرده باشید، متوجه وجود نیروهای خیر و شر، جادوگری دانا و پسری روستایی که باید بار مسئولیتی سنگین را به دوش کشد می‌شوید. این کلیشه در بسیاری از  کتاب‌های فانتزی وجود دارد. اما مسیری که اشخاص طی می‌کنند و قدرت نیروهای مختلف در آن‌ها متفاوت بوده و باعث ایجاد حس تنوع در مخاطب می‌شود.

این اتفاق در کتاب ارباب حلقه‌ها نیز رخ می‌دهد. یک هابیت کوچک که وظیفه دارد دنیا را از شر نیروهای تاریکی نجات دهد و در این راه از جادوگری توانا کمک می‌گیرد. اگر مشتاق به مطالعه کتاب هستید اما وقت آن را ندارید به‌راحتی با دانلود کتاب صوتی ارباب حلقه ها می‌توانید با داستان و اتفاقات آن آشنا شوید.

هری پاتر

ادبیات فانتزی با انتشار کتاب‌های هری پاتر به اوج شهرت خود به‌خصوص در بین جوانان و نوجوانان رسید. این مجموعه کتاب سرگذشت فردی به‌نام هری را روایت می‌کند که در بچگی از مرگ حتمی نجات پیدا کرده و عمده شهرتش نیز به همین دلیل است.

دنیای هری پاتر درواقع یک دنیای جادوگری پر از معجون و وِرد و… است. در این کتاب شما با مدرسه هاگوارتز که مخصوص دانش‌آموزان علاقه‌مند به سحر یا افراد با استعداد در این زمینه است آشنا می‌شوید.

مانند دیگر آثار سبک فانتزی هری پاتر نیز مجبور است با نیروی تاریکی مبارزه کند و او را شکست دهد. در این راه هری به کمک دوستان وفادار خود نیاز دارد.

مجموعه هری پاتر در 13 جلد منتشر شده که بهتر است آن‌ها را به‌ترتیب مطالعه کنید زیرا داستان‌ها دنباله‌‌ و تکمیل‌کننده یکدیگر هستند. این 13 جلد به ترتیب زیر می‌باشد.

  • جلد اول: هری پاتر و سنگ جادو
  • جلد دوم: هری پاتر و حفره اسرارآمیز
  • جلد سوم: هری پاتر و زندانی آزکابان
  • جلد چهارم و پنجم: هری پاتر و جام آتش
  • جلد ششم و هفتم و هشتم :هری پاتر و محفل ققنوس
  • جلد نهم و دهم :هری پاتر و شاهزاده دورگه
  • جلد یازدهم و دوازدهم :هری پاتر و یادگاران مرگ
  • جلد سیزدهم :هری پاتر و فرزند نفرین شده

انتشارات آوانامه مجموعه کتاب صوتی هری پاتر را با صدای آرمان سلطان‌زاده منتشر کرده است و طرفداران زیادی پیدا کرده است.

به‌طور کلی کتاب‌های زیادی وجود دارد که با مطالعه‌ی آن‌ها دنیایی از شگفتی‌ها را تجربه خواهید کرد.

جمع‌بندی

ادبیات فانتزی از قرن‌ها پیش توسط اجداد ما در زمین شکل گرفته است. انسان‌های زیادی با استفاده از قوه‌ی تخیل داستان‌های خیالی را نقل می‌کردند اما سبک فانتزی به شکل امروزی و مدرن در سال‌های اخیر به وجود آمده است. به همین دلیل آثار قدیمی را نمی‌توان در دسته‌ی ژانر فانتزی قرار داد.

امروزه اما با ظهور کتاب‌هایی مانند ارباب حلقه‌ها و هری پاتر سبک فانتزی به یکی از قدرتمندترین ژانرهای ادبی تبدیل شده است.

انتهای پیام/