بین الملل

پیشنهاد ایران به تاجیکستان برای لغو روادید

عزت‌الله ضرغامی در دیدار با رییس سازمان گردشگری تاجیکستان، لغو روادید بین دو کشور را پیشنهاد کرد که با استقبال مواجه شد.

به گزارش سرگرمی برای همه، وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی که برای شرکت در اجلاس سازمان جهانی گردشگری به ازبکستان سفر کرده است، با کمال‌الدین مومن‌زاد ـ رئیس سازمان گردشگری جمهوری تاجیکستان ـ دیدار کرد.

ضرغامی با اشاره به ملاقات خود با مقامات تاجیکستان در گذشته، اظهار کرد: به مقامات تاجیکستان پیش‌تر پیشنهاد داده بودم گردشگری ارزان‌قیمت را بین ایران و تاجیکستان برقرار کنیم. این پیشنهاد مورد استقبال مسئولان عالی رتبه تاجیکستان قرار گرفته بود و در دیدار با آقای رئیسی ـ رئیس‌جمهوری ایران ـ نیز مقامات تاجیکستانی این موضوع را مطرح کرده بودند. اعتقاد دارم راه مردم ایران و تاجیکستان باید راهی روان و ارزان‌قیمت باشد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: اعتقاد من این است که سطح گردشگری بین دو کشور باید بیش از آنچه الان است، باشد تا با توجه به اشتراکات فرهنگی و زبانی بین ایران و تاجیکستان شاهد سفر مردم دو کشور باشیم.

ضرغامی افزود: یکی از موضوعاتی که باید انجام داد لغو روادید است. درباره موضوع لغو روادید در ایران کارهای خوبی را انجام داده‌ایم. قطعا یکی از راه‌های توسعه گردشگری لغو روادید است و امیدواریم به‌زودی لغو روادید با تاجیکستان انجام شود. تاجیکستان نیز این لغو روادید را متقابلا انجام دهد. لغو روادید بین ما و شما یک کار بزرگ است و سعی می‌کنیم در ملاقات بعدی با شما این کار را قطعی کرده باشیم.

تاجیکستان آماده لغو روادید با ایران است

کمال الدین مومن‌زاد ـ رئیس سازمان گردشگری تاجیکستان ـ‌ نیز در این دیدار گفت: ما با مردم ایران هم‌زبان و هم‌فرهنگ هستیم و این یک مزیت مهم به حساب می‌آید. ضمن اینکه جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که استقلال تاجیکستان را به رسمیت شناخت و این برای ما مهم است.

او افزود: در سال ۲۰۲۱ یک یادداشت تفاهم بین ایران و تاجیکستان امضا شد و یک کمیته مشترک نیز تشکیل شد و خوشبختانه تا امروز سه جلسه مشترک برگزار شده است و جلسه چهارم آن در تهران برگزار خواهد شد.

رئیس سازمان گردشگری تاجیکستان همچنین با اشاره به پیشنهاد لغو روادید از سوی ضرغامی، اظهار کرد: سفر زمینی گردشگران دو کشور نیز که از سوی شما مطرح شد، پیشنهاد خوبی است و ما در این باره آمادگی داریم. ایران و تاجیکستان در حوزه‌های مختلف گردشگری دارای ظرفیت هستند و باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب استفاده کرد.

رئیس سازمان گردشگری تاجیکستان افزود: برای رشد دادن صنعت گردشگری و رونق آن باید تلاش بیشتری کرد و ما در این‌باره آماده هستیم تا با برنامه خوب بتوانیم این را عملی کنیم.

مومن زاد در ادامه گفت: برای مردم کشور دوست و برادر یعنی جمهوری اسلامی ایران همواره موفقیت و پیشرفت را آرزو داریم و هر کاری که برای رشد و تقویت گردشگری بین ایران و تاجیکستان باشد کوتاهی نخواهیم کرد.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی برای شرکت در بیست‌وپنجمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به ازبکستان رفته است که در حاشیه آن دیدارهایی با مقام گردشگری ازبکستان و عربستان نیز داشته و لغو روادید را با هر دو کشور پیشنهاد کرده است. او پیش‌تر از ارائه طرح لغو یکطرفه روادید ایران با بیش از ۶۰ کشور خبر داده و گفته بود در این طرح، لغو روادید با کشورهای همسایه، مجاور، حوزه تمدنی، مسلمان، پیشمان شانگهای و بریکس، پیشنهاد شده است.

سال گذشته نیز، معاون گردشگری کشورمان در دیدار با مقام گردشگری این کشور، درباره لغو دو طرفه روادید و تسهیل در فت‌وآمد جاده‌ای و ریلی به انگیزه رشد گردشگری بین دو کشور، مذاکره کرده بود.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.