علمی و پزشکی

پهپاد خارق‌العاده چینی که نیازی به جی‌پی‌اس ندارد

محققان چینی روش جدیدی ابداع کرده‌اند که امکان مانور، دستیابی و حمله بالقوه به اهدافی که در محیط‌هایی با ممنوعیت سیستم موقعیت‌یاب جهانی(GPS) قرار دارند را برای وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین یا به اصلاح پهپادها فراهم می‌کند. در این روش از «سرویس‌دهی بصری مبتنی بر تصویر» (IBVS) برای مسیریابی در مناطق متعلق به دشمن استفاده می‌شود. محققان می‌گویند که این روش می‌تواند برای به دست آوردن اهداف، حتی آنهایی که سریع حرکت می‌کنند، استفاده شود.

عملیات پهپاد بدون جی پی‌اس

اگرچه این روش جالب به نظر می‌رسد اما باید گفت که اصول پشت این روش از دهه‌ی ۱۹۸۰ شناخته شده است. به عنوان مثال، ربات‌ها برای سال‌ها از داده‌های دوربین برای هدف قرار دادن اشیاء استفاده می‌کردند. اما، پیشرفت‌ها در پردازش رایانه‌ای، الگوریتم‌ها و حسگرهای دوربین به نقطه‌ای رسیده‌اند که ربات‌ها می‌توانند به طور موثر وظایف پیچیده‌ای مانند بازی تنیس روی میز را تماشا کنند و انجام دهند.

این قابلیت جدید بدون جی‌پی‌اس، احتمالا در پهپادهای نظامی استفاده شود. با این حال، اگرچه که به دست آوردن و ردیابی اهداف در مناطق محروم از جی‌پی‌اس مفید است، در بیشتر موارد اپراتورهای انسانی همچنان ملزم به صدور فرمان کشتن هستند.

پیتر سینگر(Peter Singer)، کارشناس فناوری و امنیت می‌گوید که افزایش استفاده از هوش مصنوعی(AI) و استقلال هواپیماهای بدون سرنشین به سرعت تبدیل به امری ضروری می‌شود زیرا پهپادهای کنترل شده توسط انسان به دلیل روش‌های پیچیده هک و پارازیت، کارایی کمتری دارند.

روزگاری که یک انسان از راه دور یک هواپیمای بدون سرنشین را با استفاده از یک سیگنال کنترل بدون چالش و دسترسی آسان به جی ‌پی‌اس‌ یا استارلینک هدایت می‌کند، در راه است.

۵۸۵۸

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.