بین الملل

پایان مذاکرات اِکُواس درباره نیجر و تهدید به مداخله نظامی

وزرای دفاع غرب آفریقا به نشست ۲ روزه خود درباره کودتای اخیر در نیجر پایان دادند؛ مذاکراتی که به گفته آنها حامل پیامی جدی درباره «عدم تحمل غصب قدرت غیرقانونی» خواهد بود.

به گزارش سرگرمی برای همه، به نقل از خبرگزاری تی‌آرتی، «جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا» موسوم به اکواس به منظور ابقای ریاست جمهوری «محمد بازوم» در نیجر تحریم‌ها و تهدیدهای مداخله نظامی را اعمال و پیشنهادات دیپلماتیک را مطرح کرده است.

هنوز مشخص نیست آیا نشست امروز (پنجشنبه) این وزرای دفاع در ابوجا جزئیات بیشتری را درباره تهدید این بلوک به استفاده از زور در صورتی که رهبران کودتا تا ضرب‌الاجل روز یکشنبه بازوم را مجددا به ریاست جمهوری باز نگردانند، ارائه خواهد کرد یا خیر؛ این جدی‌ترین موضعی است که به دنبال «غصب قدرت نظامی متعدد» در این منطقه اتخاذ شده است.

سنگال اعلام کرده در صورت تصمیم اکواس برای مداخله نظامی در نیجر، سربازان خود را به این کشور خواهد فرستاد.

به دنبال کودتا در نیجر که در آن، بسیاری از کشورهای غربی کارمندان سفارت خود و اعضای خانواده‌هایشان را از نیجر تخلیه کرده‌اند.

نیروهای گارد ریاست‌جمهوری نیجر هفته گذشته «محمد بازوم» رئیس‌جمهور نزدیک به فرانسه را سرنگون کردند و ژنرال «عبدالرحمان تیچیانی» فرمانده این گارد خود را به عنوان رهبر جدید نیجر اعلام کرد. 

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز خواستار آزادی فوری بازوم و احترام به دموکراسی این کشور شده است.

اکواس مدعی است تلاش کرده تا «عقب‌گرد دموکراسی را در غرب آفریقا مهار کند» و متعهد شده که به دنبال کودتاهای نظامی اخیر در کشورهای مالی، بورکینافاسو و گینه دیگر برکناری دولت‌ها از طریق نظامی را تحمل نخواهد کرد.

کشورهای مالی و بورکینافاسو هشدار داده‌اند که هرگونه مداخله نظامی در نیجر به منظور احیای ریاست جمهوری محمد بازوم، اعلام جنگ علیه این دو کشور نیز به شمار می‌رود.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.