پایان ارزیابی سازمان جهانی هواشناسی از وضعیت سامانه هشدار سیل ایران

هواشناسی

ارزیابی اولیه سازمان جهانی هواشناسی از ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های موجود سامانه هشدار سیل ایران پس از برگزاری چهار جلسه تخصصی پایان یافت.

به گزارش سرگرمی برای همه، رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور گفت: ارزیابی اولیه مدیران کمیته خدمات آبشناسی سازمان جهانی هواشناسی از ظرفیت ها و زیرساخت های موجود سامانه هشدار سیل ایران پس از برگزاری چهار جلسه تخصصی و بازدید میدانی پایان یافت.

صادق ضیائیان در حاشیه نشست اعضای کمیته خدمات آبشناسی سازمان جهانی هواشناسی در تهران اظهار داشت: این ارزیابی در راستای اجرای برنامه مشترک سازمان هواشناسی کشور و سازمان جهانی هواشناسی برای به روزرسانی و ارتقاء سامانه هشدار سیل ایران انجام شده است.

وی افزود: مدیران و کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی در این بررسی، زیرساخت ها و ظرفیت های سامانه هشدار سیل در سازمان هواشناسی کشور را بررسی کردند.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور ادامه داد: بر اساس برنامه مشترک دو سازمان، قرار است سازمان جهانی هواشناسی دانش فنی و رهنمودهای لازم برای رفع خلاء های سامانه هشدار سیل کشور و به روزرسانی آن به ایران ارائه کند.

ضیائیان تصریح کرد: انتقال تجربه جهانی توسط خبره ترین تیم هیدرولوژی سازمان جهانی هواشناسی و ارائه پیشنهادات کاربردی برای بهبود سامانه هشدار سیل در کشور از مهمترین دستاوردهای این برنامه بود.

وی گفت: همواره بخش قابل توجهی از مساحت کشور تحت تاثیر بارش های رگباری و شدید است که منجر به بروز مخاطره سیلاب و پیامدهای ناشی از آن می شود.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور گفت: این شرایط با مسأله تغییر اقلیم تشدید شده است به نحوی که فراوانی وقوع رویدادهای سیل در کشور به شکل قابل توجهی افزایش یافته است.

ضیائیان افزود: سازمان هواشناسی بر اساس وظایف ذاتی خود از سال ها قبل برنامه های توسعه ای برای تقویت خدمات پیش بینی سیل را در دستور کار قرار داده و به رغم تحریم ها، سه سامانه بومی هشدار سیل را وارد فاز عملیاتی کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به تجارب مفید سازمان جهانی هواشناسی و اهمیت به روزرسانی سامانه های داخلی، یک برنامه مشترک همکاری بین سازمان جهانی هواشناسی و سازمان هواشناسی کشور شکل گرفت که به ارتقاء کیفیت خدمات پیش بینی هشدار سیل ایران کمک می کند.

رئیس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی کشور افزود: در این راستا یک هئیت مدیریتی و کارشناسی از سازمان جهانی هواشناسی برای ارزیابی وضعیت موجود سامانه های هشدار سیل با هدف ارزیابی نقاط ضعف و قوت به ایران سفر کرد.

انتهای پیام