فرهنگ و هنر

ون‌گوگ در این نمایشگاه صحبت می‌کند!

نمایشگاه جدیدی که با محوریت «ون‌گوگ»، نقاش نامدار هلندی برگزار شده است، با کمک هوش مصنوعی فرصت کم‌نظیری را برای علاقه‌مندانی فراهم کرده که تمایل دارند صحبت کردن این هنرمند را تماشا کنند.

به گزارش سرگرمی برای همه و به نقل از گاردین، در نمایشگاه جدیدی که در موزه «اورسی» واقع در پاریس برگزار می‌شود، «وینست ون‌گوگ» به عنوان فردی که در سال ۱۸۹۰ درگذشته است به خوبی می‌تواند همچون مردم قرن بیست و یکم صحبت کند.

زمانی که از او درباره علت بریدن گوش چپش سوال شد،‌ این هنرمند پاسخ داد که سوءتفاهم ایجاد شده است و او فقط بخشی از نرمه گوش خود را بُریده است. او همچنین در پاسخ به این سوال که چرا با اسلحه‌ای به سینه خود شلیک کرده است و دو روز بعد به دلیل جراحات ناشی از آن جان خود را از دست داده است، اینطور پاسخ داد:‌ «مورخان و متخصصان هنوز هم درباره این موضوع به پاسخ قطعی نرسیده‌اند. حقیقت انگیزه من برای انجام این کار حتی برای خودم نیز مشخص نیست. از اینکه چالش‌های مرتبط با سلامت روان من را درک می‌کنید از شما سپاسگذارم.»

این ون‌گوگ هوش مصنوعی است که یکی از بخش‌های قابل‌توجه نمایشگاهی است که در موزه «اورسی» واقع در پاریس به همراه آخرین نقاشی‌های این هنرمند برگزار شده است.

در مه سال ۱۸۹۰ میلادی بود که «ون‌گوگ» به روستای «اور سور اواز» در ۳۰ کیلومتری شمال پاریس رسید تا به برادرش «تئو»‌ و پزشکی به نام «دکتر گاشه»‌ نزدیک باشد.

ون‌گوگ در این نمایشگاه صحبت می‌کند!

«ون‌گوگ»‌ در جریان یک شوریدگی خلاقانه و پایانی، ۷۴ نقاشی و ۳۳ طراحی را فقط در طول دو ماه خلق کرد که از جمله آن‌ها به کلیسای اور سور اواز،‌ پرتره دکتر گاشه و دختر این پزشک و آخرین تابلو نقاشی‌اش یعنی «ریشه‌ها» می‌توان اشاره کرد که در ۳۶ ساعت قبل از شلیک به خودش آن را تکمیل کرده بود.

ون‌گوگ در این نمایشگاه صحبت می‌کند!

این نقاشی‌ها که اغلب آن‌ها در موزه «اورسی»‌ و «موزه ون‌گوگ» در آمستردام نگهداری می‌شوند، در این نمایشگاه برای نخستین‌بار درکنار همدیگر گردآوری شده‌اند.

«امانوئل کوکوئری» که مدیریت این نمایشگاه را برعهده دارد، توضیح داد:‌ «ما در این نمایشگاه بی‌نظیر می‌توانیم تنوع شگفت‌آوری از تابلوهای نقاشی را مشاهده کنیم. این مجموعه نقاشی‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه «ون‌گوگ» در این دوران به زندگی خود پایان داد. همه مردم سوال می‌کنند که چرا و پاسخ این است که ما اطلاعی نداریم. آیا او فکر کرده بود که کارنامه هنری خود را به پایان رسانده یا این یک بحران اساسی بود که از ابعاد بیشتری داشت؟»

مدیر این نمایشگاه افزود: «شگفت‌آور است که «ون‌گوگ‌» تعداد زیادی از این نقاشی‌های خیره‌کننده را در روزهای پایانی عمرش خلق کرده است.»

ون‌گوگ در این نمایشگاه صحبت می‌کند!
آخرین تیوب رنگ‌هایی که «ون‌گوگ» استفاده کرد

بازدیدکنندگان پیش از ورود به این نمایشگاه، وارد محوطه‌ای می‌شوند که در آن با استفاده از فناوری و بر اساس رنگ‌های آخرین پالت این هنرمند، منظره‌ای مجازی ایجاد شده است. این نخستین‌باری است که موزه «اورسی»‌ از واقعیت مجازی برای برگزاری یک نمایشگاه استفاده کرده است.

فعالیت این نمایشگاه از سه‌شنبه آغاز می‌شود و تا فوریه سال آینده ادامه خواهد داشت.

پاسخ‌های «ون‌گوگ» در این نمایشگاه که به کمک هوش مصنوعی ارائه می‌شوند، بر اساس تحقیقات علمی هستند که با بررسی نامه‌های این هنرمند انجام شده‌اند.

«ون‌گوگ» در ۳۰ مارس ۱۸۵۳ میلادی در «زوندرت» واقع در هلند متولد شد. با اینکه او گاهی در دوران کودکی طراحی می‌کرد، اما استعداد هنری او تا حد زیادی تا سن ۲۷ سالگی کشف‌نشده باقی مانده بود.

امروزه این هنرمند هلندی را برای سبک منحصربفردی می‌شناسیم که در خلق تابلوهای نقاشی خیره‌کننده‌اش به کار می‌برد. حالا تشخیص منظره‌های چشم‌نواز، پرتره‌های تاثیرگذار و طبیعت‌های بی‌جان سرزنده‌ای که با استفاده از رنگ‌های ضخیم، ضربات قلم‌مو سریع و ترکیب رنگ با نشاط او خلق شده‌اند، کار دشواری نیست. البته آثار هنری «ون‌گوگ» از همان ابتدا این ویژگی‌های مشخص را شامل نمی‌شدند و سبک ویژه او به مروز زمان و در طول مراحلی متفاوت زندگی کوتاه او شکل گرفت.

«ون‌گوگ» یک روز در اتاقی در مهمانخانه‌ای واقع در شهر ««اور سور اواز» از خواب برخاست و به روال هر روز با بومی در دست برای نقاشی کردن از مهمانخانه خارج شد. همان شب با زخمی کشنده ناشی از شلیک گلوله به مهمانخانه بازگشت و دو روز بعد یعنی در ۲۹ جولای ۱۸۹۰ درگذشت.

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.