عمومیکسب و کار ایرانیان

هوش کودک چهارده ماهه

گفتن، تکرار و دوباره گفتن

در ۱۴ ماهگی، کلماتی که کودک نوپایتان می‌داند بیشتر از کلماتی است که می‌تواند به زبان بیاورد. واژگان گفتاری او احتمالاً از حدود سه تا پنج کلمه که معمولاً شامل «ماما»، «بابا» و یک کلمه‌ٔ ساده‌ٔ دیگر مانند «توپ» یا «آب» است تشکیل شده، اما او هر روز معانی کلمات جدید بیشتری را یاد می‌گیرد.وقتی شروع به افزودن کلمات جدید به دایره‌ٔ واژگان خود می‌کند، متوجه می‌شوید که او به دنبال فرصت‌هایی برای تمرین آنهاست. به عنوان مثال، وقتی توانست کلمه‌ٔ «توپ» را بگوید، در همه جا مثل کتاب‌ها، بیرون از خانه و در کارتون‌ها به دنبال سگ‌ها می‌گردد، فقط به دلیل اینکه بتواند این کلمه را بارها و بارها بیان کند.

اما کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید چیست؟ شعرها و ترانه‌های ساده و آهنگ‌های طنز بسیار محبوب کودکان نوپا هستند. اگر کودک ۱۴ ماههٔ شما حالا چند کلمه را استفاده می‌کند، با خواندن آهنگ‌های تکراری مانند ، تمایل او را به اینکه بعد از شما کلمات را تکرار کند، تشویق کنید. وقتی با ترجیع‌بند ترانه‌ها آشنا می‌شود، هر دفعه در گفتن یک کلمه با شما همراهی می‌کند و زودتر از آنکه انتظارش را داشته باشید، تمام آهنگ را همراه شما می‌خواند.

اگر کودک ۱۴ ماهه‌تان در این سن کلمات زیادی را به زبان نمی‌آورد، می‌توانید با دو مورد دیگر فراگیری زبان، یعنی لحن و اشارات غیرکلامی، به او کمک کنید. هنگام صحبت با فرزندتان، لحن صدا، حالت‌های چهره و حرکات دست خود را تغییر دهید. همه‌ٔ این موارد به او در درک معانی کلمات کمک می‌کند. هنگام صحبت ارتباط چشمی خود با او را حفظ کنید تا یاد بگیرد به شما گوش کند و هنگام تلاش برای استفاده از کلمات، او را هل نکنید، بلکه با صبوری گوش کنید و مستقیماً به چشم‌هایش نگاه کنید. ماسک نوپو  در مراکز آموزشی نیز به وفور مورد استفاده قرار می گیرد.

برقراری ارتباط با حرکات بدنی

اکنون که کودک نوپایتان می‌تواند نیازهای خود را با کمک ژست‌های بدنی و برخی کلمات بیان کند، منتظر باشید که او برای کمک به برقراری ارتباط از «ابزارهایی» استفاده کند. او ژاکتش را برای شما می‌آورد تا به شما اطلاع دهد که می‌خواهد بیرون برود یا به سی‌دی آهنگی که دوست دارد بشنود، با دست اشاره می‌کند.

او سخت تلاش می‌کند تا آنچه را می‌خواهد به شما بفهماند. کودکتان همچنین بسیاری از کلماتی را که می‌شنود تکرار می‌کند، حتی اگر معنای آنها را نداند. بنابراین از همین حالا باید مراقب آنچه می‌گویید باشید تا مبادا طوطی کوچک شما سخنان نامناسبی را تکرار کند!

رشد کودک ۱۴ ماهه از لحاظ ذهنی

اولین کلماتی که کودک ادا می‌کند، نشان دهنده رشد ذهنی اوست. همچنین آغاز یک مرحله جدید و حیرت آور است. او با کلام با دیگران ارتباط می‌گیرد و اطلاعاتش پیرامون کارکرد اشیا هر روز کامل‌تر می‌شود.
اگر در این سن میان محرک‌ها و زمان جذب تجربیات جدید برای کودک توازن مناسبی برقرار باشد، رشد ذهنی او بیشتر می‌شود. این رشد بر مبنای آنچه که در سال گذشته جذب کرده استوار است.

در ساخت جلیقه پلیس بچه گانه از بهترین مواد اولیه مرتبط استفاده شده است تا استحکام و قابلیت ضد پاره شدن به آن افزوده شود و تحت فشار پاره نشود.

فعالیت‌هایی در جهت رشد ذهنی

 • با کودک مکالمه تلفنی داشته باشید. کودک در این سن با تلفن اسباب‌بازی‌اش درست مانند یک تلفن واقعی رفتار می‌کند. گوشی را برداشته و به سمت گوش خود می‌برد و صدایی شبیه الو از خود در می‌آورد. سپس آن را به زمین می‌گذارد. برای درک بهتر کارکرد تلفن اجازه دهید به صدای کسی از پشت تلفن واقعی گوش کند.
 • لمس یک جسم برای کودک نوپا فرصتی فراهم می‌کند تا بداند که دست فقط برای حرکت دادن یک جسم نیست. بلکه می‌توان به چگونگی آن نیز پی برد.

تمرین

 • با تلفن اسباب بازی با کودک بازی کنید. اجازه دهید کودک با تلفن اسباب‌بازی‌اش بازی کند و با او یک مکالمه تلفنی به صورت سوال و جواب داشته باشید. حتی اگر کودک در پاسخ شما صدایی هم از خود در نمی‌آورد، دلسرد نشده و به مکالمه ادامه دهید.
 • تابلوی لامسه برای کودک درست کنید. بر روی یک مقوا یا تابلو، اشیایی با جنس‌های مختلف مانند صدف، سنگ، پارچه مخمل، پنبه، کلید و چیز‌های دیگر بچسبانید و اجازه دهید کودک آن‌ها را لمس کند.
  تذکر مهم: مراقب باشید کودک چیزی در دهانش نگذارد!

رشد کودک ۱۴ ماهه از لحاظ جابجایی حرکتی

در این سن کودک شما می‌تواند به تنهایی بایستد و اولین قدم خود را به تنهایی بردارد.

فعالیت‌هایی در جهت رشد جابجایی حرکتی

 • برای اینکه از موفقیتی که به دست آورده است، احساس غرور کند، کاری کنید بداند شما تا چه اندازه از اینکه او می‌تواند بایستد و یک قدم به تنهایی بردارد، خوشحال هستید. با تشویق‌های فراوان همراه با او شادمانی کنید.
 • به منظور اینکه او را تشویق کنید به تنهایی بایستد، یک اسباب بازی محکم سرپایی که بتواند به آن تکیه کند برای او فراهم کنید.
 • برای کفش پوشاندن به او عجله نکنید. تا زمانی که شروع به راه رفتن در بیرون از منزل نکرده است به کفش نیازی ندارد.
  تمرین
 • سرپا ایستادن را به او تمرین دهید. اسباب بازی‌های محکم یا اثاثیه ثابت با لبه‌های گرد برای تکیه دادن جهت قدم برداشتن مستقل ایده آل هستند. از زمانی که کودک شروع به حرکت می‌کند باید دائما مراقب او باشید.

رشد کودک ۱۴ ماهه از لحاظ مهارت‌های دستی

کودک شما هر چه بیشتر به تنهایی غذا می‌خورد و مقدار کمتری از غذا را می‌ریزد. او می‌تواند دستش را برای رساندن غذا به دهان بچرخاند. او از پرتاب کردن اشیا لذت می‌برد. می‌تواند با مداد خط بکشد و قادر است دو مکعب را در دستش بگیرد. چون بر رها کردن اشیا تسلط یافته است می‌تواند برجی با دو مکعب بسازد.

فعالیت‌هایی در جهت رشد مهارت‌های دستی

 • برای اجتناب از سرخوردگی ناشی از ریختن غذا، فقط بگذارید، غذا‌های نیمه مایع را به تنهایی بخورد.
 • یک مداد یا مداد رنگی کوتاه و کلفت و مقدار زیادی کاغذ ارزان قیمت برای خط خطی کردن در اختیار وی بگذارید. نقاشی‌هایش را در معرض دید او قرار دهید.
  تمرین
 • غذا‌هایی بدهید تا با قاشق بخورد. اگر بیشتر اوقات غذا‌های جامدی به کودک بدهید که به قاشق می‌چسبند و به سادگی نمی‌ریزند، او تشویق می‌شود مستقل غذا بخورد.

رشد کودک ۱۴ ماهه از لحاظ اجتماعی

کودک شما گردهمایی‌های اجتماعی را دوست دارد و گفتگو‌ها را تعقیب و در فواصل گفتگو سر و صدا می‌کند. او می‌تواند یک یا دو کلمه بامعنی به زبان بیاورد، از شما چیزی بخواهد، تشکر خود را نشان دهد و با شنیدن کلمه “نه” از انجام کاری خودداری کند. سعی می‌کند در فعالیت‌ها شرکت کند. او دوست دارد دست شما را برای احساس امنیت و آرامش در دست بگیرد.

فعالیت‌هایی در جهت رشد اجتماعی

 • امکان شرکت در وقایع اجتماعی را برای کودک فراهم کنید. صندلی مخصوص او را در کنار میز غذا، روروک او را در مرکز اتاق و محل نشستن او در اتومبیل را در بین دیگران قرار دهید.
 • کودک شما ممکن است از غریبه‌ها بترسد یا آن‌ها را دوست نداشته باشد. برای تقویت احساس استقلال وی، او را به ماندن با دیگران عادت دهید.
 • آموزش تشکر کردن را آغاز کنید.
 • هر وقت نیاز به پشتیبانی دارد، دست او را بگیرید و حمایتش کنید.
  تمرین
 • او را در مرکز امور قرار دهید. کودک خود را تا حد ممکن در فعالیت‌ها شرکت دهید و او را در نزدیک‌ترین مکان به جمع بنشانید. مراقب باشید! کودکان از طریق بیسیم جنگی اسباب بازی یاد می گیرند که چطور مهارت کسب کنند

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.