اجتماعی

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته‌ای

به گزارش گروه دانش و فناوری خبرگزاری آنا به نقل از آژانس بین المللی انرژی اتمی، هوش مصنوعی در دهه اخیر به سرعت توسعه یافته و پیچیده تر شده و توانایی حل مسائل پیچیده تری را پیدا کرده است. هوش مصنوعی در صنایع مختلفی از جمله تولید، حمل و نقل، مالی، آموزش و مراقبت های بهداشتی استفاده می شود.

هوش مصنوعی می‌تواند برنامه‌های هسته‌ای، علم و فناوری را پیش ببرد و پیشرفت دهد. استفاده از توانمندی‌های آن در عرصه صلح‌آمیز هسته‌ای به رسیدگی به مهم‌ترین مسائل امروزی، از امنیت غذایی گرفته تا تغییرات آب و هوایی، کمک می‌کند.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، حوزه‌هایی که هوش مصنوعی در استفاده صلح‌آمیز از فناوری هسته‌ای کمک می‌کند عبارتند از:

1. سلامت انسان

هوش مصنوعی به مبارزه با بیماری ها کمک می کند و در حال حاضر برای تشخیص و درمان سرطان، بهبود تفسیر تصویر و تعیین دقیق حجم تومور استفاده می شود.

این فناوری برنامه های درمانی دقیق تر و رادیوتراپی تطبیقی ​​(فرآیندی متناسب با ویژگی های آناتومیکی هر بیمار) را امکان پذیر می کند.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

هوش مصنوعی همچنین نقش مهمی در ابتکار بیماری های جانورشناسی آژانس بین المللی انرژی اتمی (ZODIAC) ایفا خواهد کرد تا به کارشناسان کمک کند تا تأثیر بیماری های مشترک بین انسان و دام بر سلامت انسان و گسترش چنین بیماری هایی را درک کنند. آینده را پیش بینی، ارزیابی و کنترل کنید.

2. غذا و کشاورزی

ابزارهای هوش مصنوعی همراه با فناوری های هسته ای به پایداری و انعطاف پذیری بیشتر سیستم های غذایی در برابر تغییرات آب و هوایی و همچنین غلبه بر ناامنی غذایی کمک می کنند.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

کارشناسان از هوش مصنوعی برای پردازش و تجزیه و تحلیل داده ها برای افزایش عملکرد محصول، ارزیابی رطوبت خاک، اصلاح خاک های آلوده به رادیواکتیو، شناسایی و پیش بینی تقلب در مواد غذایی و بهبود آبیاری استفاده می کنند.

3. آب و محیط زیست

روش های ایزوتوپی به متخصصان اجازه می دهد تا چگونگی حرکت آب را در مراحل مختلف چرخه هیدرولوژیکی و تغییرات آب و هوایی در این چرخه مطالعه و پیگیری کنند.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

کارشناسان اکنون از رویکردهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل سریع مقادیر زیادی از داده‌های ایزوتوپی مرتبط با آب که در مخازن جهانی (مانند شبکه جهانی ایزوتوپ) نگهداری می‌شوند، توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان جهانی هواشناسی استفاده می‌کنند.

تجزیه و تحلیل کارآمد و موثر داده ها با کمک هوش مصنوعی به دانشمندان کمک می کند تا تغییرات آب و هوایی و تأثیر آن بر دسترسی به آب در سراسر جهان را درک کنند.

4. تحقیقات علوم هسته ای و همجوشی هسته ای

هوش مصنوعی نقش مهمی در علم هسته ای دارد. هوش مصنوعی به تجزیه و تحلیل داده‌ها، مدل‌سازی نظری و طراحی آزمایش کمک می‌کند و تحقیقات پایه از جمله جمع‌آوری و ارزیابی داده‌های هسته‌ای و اتمی را تسریع می‌بخشد و نوآوری‌های فناوری را پیش می‌برد.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

حوزه خاصی که از هوش مصنوعی استفاده می کند و از آن بهره می برد، تحقیقات همجوشی هسته ای است. هوش مصنوعی با توانایی خود در حل مسائل بزرگ و پیچیده می تواند از طریق مدل سازی و شبیه سازی به آزمایشات و اکتشافات علمی کمک کند.

5. انرژی هسته ای

انرژی هسته ای یک منبع انرژی قابل اعتماد و کم کربن است و می تواند به طور قابل توجهی از هوش مصنوعی بهره مند شود. با ترکیب شبیه‌سازی دیجیتالی تاسیسات هسته‌ای واقعی با سیستم‌های هوش مصنوعی، این صنعت می‌تواند رویه‌های پیچیده را بهینه کند و طراحی، عملکرد و ایمنی راکتور را بهبود بخشد.

این بهینه سازی باعث افزایش راندمان عملیاتی و کاهش هزینه های نگهداری می شود.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

یادگیری ماشینی، فرآیندی که در آن هوش مصنوعی با تجزیه و تحلیل مقادیر زیادی از داده ها آموزش می بیند، به خودکارسازی وظایف کمک می کند و در نتیجه قابلیت اطمینان را افزایش می دهد و از خطاها جلوگیری می کند. علاوه بر این، هوش مصنوعی دارای قابلیت های تحلیلی و پیش بینی قابل توجهی برای کمک به نظارت بر فرآیندهای نیروگاه و تشخیص ناهنجاری ها است.

6. ایمنی هسته ای و حفاظت در برابر تشعشع

از آنجایی که کشورهای بیشتری از فناوری هسته‌ای برای مقاصد صلح‌آمیز استفاده می‌کنند و برنامه‌های انرژی هسته‌ای را دنبال می‌کنند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کار خود ادامه می‌دهد تا اطمینان حاصل کند که مردم و محیط زیست در برابر اثرات بالقوه مضر تشعشعات یونیزان محافظت می‌شوند.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

هوش مصنوعی می تواند از طرق مختلف به ایمنی و امنیت هسته ای کمک کند. بهبود تشخیص و شناسایی مواد هسته ای و سایر مواد رادیواکتیو با استفاده از آن در پردازش داده های سیستم های تشخیص تشعشع امکان پذیر است.

همچنین می‌توان از آن برای تجزیه و تحلیل داده‌های سیستم‌های حفاظت فیزیکی برای بهبود تشخیص مزاحم استفاده کرد. علاوه بر این، هوش مصنوعی می تواند به شناسایی ناهنجاری هایی که نشان دهنده حمله سایبری به تاسیسات هسته ای است کمک کند.

علاوه بر این، استفاده از هوش مصنوعی در نرم افزارهای مرتبط با استانداردهای ایمنی به محافظت از میلیون ها نفری که در زمینه های پزشکی، ساخت و ساز، معدن، کشتیرانی، کشاورزی و انرژی هسته ای کار می کنند، کمک خواهد کرد.

7. اقدامات حفاظتی

پادمان ابزاری برای راستی‌آزمایی فنی است که از طریق آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تضمین‌های قابل اعتمادی را ارائه می‌کند که کشورها به تعهدات قانونی خود برای استفاده از مواد هسته‌ای فقط برای مقاصد صلح‌آمیز عمل می‌کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مواد هسته‌ای و فعالیت‌های مرتبط با هسته‌ای اعلام‌شده توسط دولت‌ها را ارزیابی می‌کند و به دنبال کنترل موارد اعلام‌نشده از طریق اقداماتی مانند بازرسی از تأسیسات و سایت‌های هسته‌ای است.

هوش مصنوعی در خدمت و حل مسئله فناوری هسته ای صلح آمیز

اقدامات دفاعی مبتنی بر مقادیر زیادی داده از روش‌های مختلف مانند تصاویر ماهواره‌ای، نمونه‌برداری محیطی، طیف‌سنجی پرتو گاما و نظارت تصویری است.

به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، هوش مصنوعی می تواند با تجزیه و تحلیل این داده ها به بازرسان هسته ای کمک کند و از تحلیلگران محافظت کند.

این گزارش نتیجه می گیرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی بستری را برای کارشناسان میان رشته ای فراهم می کند تا درباره استفاده از هوش مصنوعی در کاربردهای هسته ای، علم و فناوری بحث کنند و متعهد به اشتراک گذاری این دانش است.

انتهای پیام/