حوادث

هواشناسی ۱۴۰۲/۰۶/۲۰؛ کاهش دما و هشدار باران شدید در برخی مناطق

آفتاب‌‌نیوز :

صادق ضیاییان در گفتگو با سرگرمی برای همه درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: امروز (۲۰ شهریور) در استان‌های، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، قزوین، البرز، تهران و برخی از مناطق خراسان شمالی رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود که شدت بارش‌ها در استان‌های اردبیل و گیلان است.

وی افزود: این شرایط سه‌شنبه (۲۱ شهریور) در گیلان، شمال و شرق اردبیل، شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی حاکم است.

 رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا ادامه داد: طی روز‌های چهارشنبه تا جمعه (۲۲ تا ۲۴ شهریور) در استان‌های گیلان، مازندران، برخی از نقاط استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب گلستان، شمال استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت رخ می‌دهد. طی روز‌های چهارشنبه و پنجشنبه (۲۲ و ۲۳ شهریور) در ارتفاعات هرمزگان و جنوب غرب کرمان احتمال رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت وجود دارد.

به گفته ضیاییان طی پنج روز آینده در استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز، مرکز، شمال شرق، شرق، جنوب شرق، غرب و جنوب غرب کشور سرعت وزش باد افزایش می‌یابد و در مناطق مستعد موجب خیزش گردوخاک خواهد شد. در روز سه‌شنبه این شرایط در برخی از مناطق شمال غرب نیز برقرار است. امروز دما در سواحل دریای خزر، اردبیل، مناطقی از شمال شرق و شمال غرب کشور ۴ تا ۸ درجه سانتیگراد کاهش می‌یابد.

ضیاییان در ادامه گفت: در پنج روز آینده دریای خزر، نیمه‌غربی خلیج فارس و دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران فردا (۲۱ شهریور) صاف و وزش باد و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۳ درجه سانتیگراد و روز چهارشنبه (۲۲ شهریور) صاف و وزش باد و گاهی وزش باد شدید و گرد و خاک با حداقل دمای ۲۲ و حداکثر دمای ۳۳ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان در پایان گفت: طی امروز و فردا (۲۰ و ۲۱ شهریور) اهواز با دمای ۴۷ و ۴۶ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و طی امروز شهرکرد با دمای ۶ و ۵ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان کشور هستند.

هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۶/۲۰؛ هشدار باران شدید در برخی مناطق/ کاهش ۸ درجه‌ای دما در نوار شمالی

سازمان هواشناسی نیز با اشاره به بارش‌های سیل‌آسا طی امروز در برخی استان‌ها و کاهش ۴ تا ۸ درجه‌ای دما در نوار شمالی، هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان شرقی، آذربایحان غربی، زنجان، قزوین، البرز، تهران و برخی مناطق خراسان شمالی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود که شدت بارش‌های امروز برای استان‌های اردبیل و گیلان است.

این شرایط فردا سه‌شنبه در گیلان، اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی ادامه دارد. طی روز‌های چهارشنبه تا جمعه در استان‌های گیلان، مازندران، برخی مناطق استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، غرب گلستان، شمال زنجان، قزوین، البرز و تهران رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی روی می‌دهد. چهارشنبه و پنجشنبه نیز در ارتفاعات هرمزگان و جنوب کرمان احتمال رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی وجود دارد.

به گزارش سرگرمی برای همه، طی ۵ روز آینده در استان‌های واقع در دامنه جنوبی البرز، مرکز، شمال شرق، شرق، جنوب شرق، غرب و جنوب غرب کشور سرعت وزش باد افزایش می‌یابد و در مناطق مستعد موجب خیزش گردوخاک می‌شود. روز سه‌شنبه این شرایط برای برخی مناطق غرب کشور برقرار است.

امروز دما در سواحل دریای خزر، شمال شرق و شمالی غرب ۴ تا ۸ درجه کاهش می‌یابد.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: بارش شدید باران، در دامنه و ارتفاعات رعد و برق، همراه با تداوم کاهش نسبی دما.

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰: گیلان، مازندران، شمال اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقت در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، صاعقه، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلو‌های تبلیغاتی، شکستن درختان کهن‌سال، اختلال در ناوگان حمل نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی.

توصیه: پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های برون شهری، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌رو‌ها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه بارشی و رشد ابر‌های همرفتی

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

نوع مخاطره: رگبار، رعدوبرق، وزش باد نسبتا شدید تا شدید و استمرار کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰: خراسان شمالی، گلستان، نیمه شمالی آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و شمال استان‌های زنجان و قزوین و دامنه و ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان و جنوب غرب کرمان.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱: گیلان، غرب مازندران و نیمه شمالی استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران و غرب گلستان.

اثر مخاطره:

احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلو‌های تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی.

توصیه: عدم برپا کردن چادر‌های مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفر‌های برون شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد خیزش یا نفوذ گرد و خاک

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰: نیمه جنوبی خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، مرکزی، همدان، شمال اصفهان، قم و جنوب استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱: جنوب شرق خراسان رضوی، نوار شرقی خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، مرکزی، قم، همدان و شمال اصفهان.

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۲: سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان جنوبی، جنوب شرق خراسان رضوی، مرکزی، شمال اصفهان، قم، ایلام و خوزستان.

اثر مخاطره:

وزش باد نسبتاً شدید و نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمد‌های شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلو‌های تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنر‌ها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل
توصیه: اجتناب غیر ضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیماران تنفسی و قلبی، پرهیز از فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

 زمان پایان: بعدازظهر سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

نوع مخاطره: افزایش وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

منطقه اثر:

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۰: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر و تنگه هرمز و مناطق ساحلی شرق خلیج فارس.

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱: شرق خلیج فارس و تنگه هرمز و غرب دریای عمان.

اثر مخاطره: اختلال در تردد‌های دریایی شناور‌های سبک، احتمال اختلال در تردد شناور‌های مسافربری، احتمال پاره شدن تور‌های صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.

توصیه: خودداری از تردد شناور‌های سبک و فعالیت‌های تفریحی و شنا، تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناور‌های مسافربری.

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان پایان: صبح سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۱

نوع مخاطره: وزش باد شمال – شمال غربی با حداکثر سرعت (۳۶ تا ۲۴ نات) و افزایش ارتفاع امواج در ساحل ۲ تا ۳ متر و دور از ساحل بیش از ۳ متر منطقه اثر: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های گیلان و مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران، آسیب به قفس‌ها و تور‌های صیادی، خسارت به قایق و شناور‌های کوچک، احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: منع شنا و فعالیت‌های تفریحی، منع تردد قایق‌های سبک و تفریحی، منع فعالیت‌های شیلاتی، ممانعت از ورود و خروج کشتی‌ها به بندر، منع تردد کشتی‌های تجاری، منع فعالیت‌های پشتیبانی صنایع فراساحلی و آماده باش برای مواجه با خسارت احتمالی توسط فعالان دریایی.

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.