بین الملل

هشدار محیط زیست به واحد‌های متخلف حاشیه رودخانه جاجرود 

معاون محیط زیست استان تهران اعلام کرد؛

معاون محیط زیست انسانی اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران از برخورد قضایی با واحد‌های متخلف مستقر در حاشیه رودخانه حفاظت شده جاجرود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری علم وفناوری آنا، زهره عبادتی اظهار داشت: رودخانه جاجرود یکی از رودخانه‌های تحت حفاظت سازمان محیط زیست است که بررسی وضعیت آلایندگی و ورودی‌های احتمالی فاضلاب به آن از اولویت‌های اداره پایش استان قرار دارد.

وی گفت: درجریان افزایش گشت و پایش‌های محیط زیستی در مسیر رودخانه جاجرود، تعدادی واحد‌های متخلف که با هدایت فاضلاب و پسماند باعث ایجاد آلودگی آب شده بودند، رصد و شناسایی شدند.

معاون محیط زیست انسانی محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه در طول مسیر رودخانه بیش از ۱۲۰ رستوران داخل حریم کمی و کیفی مستقر هستند، افزود: بعضی از این واحد‌ها بافعالیت غیر اصولی و عدم رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی موجب تهدید علیه بهداشت عمومی و آلودگی آب شده اند.

عبادتی با بیان اینکه اکثر این واحد‌ها فاقد مجوز محیط زیست هستند افزود: درکنار این استقرار غیر مجاز تعدادی معدن سنگ لاشه، تزئینی و شن و ماسه در مجاورت رودخانه و تجمع زباله‌های عادی و نخاله‌های ساختمانی در حرایم رودخانه و مسیل‌ها از جمله مشکلات دیگر این منطقه است.

وی در ادامه گفت: در صورت عدم توجه مسئولین واحد‌های متخلف، به اخطاریه‌های زیست محیطی صادر شده، مراتب برابر ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی تا حصول به نتیجه مطلوب از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهد شد. 

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران همچنین در خاتمه خاطرنشان کرد: هر چهار تصفیه خانه فاضلاب شهری شهرستان شمیرانات شامل لواسان، اوشان، فشم و میگون تحت پایش و نمونه برداری قرار گرفتندکه نتایج نمونه برداری‌ها پس از بررسی به مسئولین ذیربط ارجاع خواهد شد.

انتهای پیام/