موفقیت بورس در جذب نیروگاه‌ها/ ارزش تابلو عمده‌فروشی برق ۴.۱ هزار میلیارد ریالی شد

مدیرعامل بورس انرژی ایران از موفقیت نحوه فروش برق نیروگاه‌ها در بورس انرژی خبر داد و گفت: از ابتدای اردیبهشت‌ امسال، تابلو عمده‌فروشی در بازار برق بورس انرژی ایران میزبان عرضه برق توسط نیروگاه‌ها و ثبت تقاضا از سوی شرکت‌های توزیع برق است.

علی نقوی در گفت و گو با سرگرمی برای همه، اظهار کرد: در شرایطی که دو هفته از آغاز فروش برق نیروگاه‌ها در تابلو عمده‌فروشی بازار برق بورس انرژی می‌گذرد، بالغ بر سه میلیون و ۸۳۹ هزار و ۷۳۵ مگاوات ساعت برق با ارزش ریالی ۴۱۴۷ میلیارد و ۸۵ میلیون و ۳۵۳ هزار و ۹۶۰ ریال از این بازار مورد معامله قرار گرفت.

نقوی در توضیح این معاملات افزود: برق عرضه شده در تابلو عمده‌فروشی توسط نیروگاه‌های خصوصی، نیروگاه‌های دولتی و خرده‌فروشی تامین شده است. سهم نیروگاه‌های بخش خصوصی از حجم فروش برق معامله شده در این بازار برابر ۴۱.۲۹ درصد و سهم آن‌ها از ارزش معاملات این بازار برابر ۴۱.۷۴ درصد بود. همچنین نیروگاه‌های دولتی نیز سهمی ۵۸.۱۸ درصدی از کل فروش حجمی و سهم ۵۷.۷۵ درصدی از ارزش معاملات ثبت شده در تابلو عمده‌فروشی بازار برق بورس انرژی را به خود اختصاص داده‌اند. این در حالی است که سهم معاملات خرده‌فروشی از کل حجم برق فروش رفته از این بازار برابر ۰.۵۲ درصد و سهم این بازار از ارزش کل بازار ۰.۵۱ درصد بود.

وی گفت: انتقال معاملات فروش برق میان نیروگاه‌ها و شرکت‌های توزیع به بستر شفاف بورس انرژی ایران تصمیم در راستای اجرای قانون برنامه هفتم توسعه و به دنبال اصلاح نظام مالی صنعت برق اخذ شده و در قالب این سازوکار هزینه خرید برق از نیروگاه‌ها به صورت نقدی پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: در مدل‌های پیشین فروش برق، پرداخت وجه ناشی از فروش برق به نیروگاه‌ها، بسیار نامنظم و قطره‌چکانی بود و درواقع دوره وصول مطالبات صنعت نیروگاهی بسیار طولانی مدت بود. استمرار این رویه در بلندمدت باعث آسیب به توسعه صنعت نیروگاهی شده بود؛ به‌نحوی که سرمایه‌گذاران این صنعت را در ایران، زیان‌ده شناسایی کرده و انگیزه‌ای برای حضور در آن نداشتند. اما با آغاز معاملات برق در بورس انرژی و در مدل جدید فروش به شکل منظم و مستمر جریان نقدی حاصل از فروش برق، وارد نیروگاه‌های کشور شده و نیروگاه‌ها می‌توانند هر هفته نسبت به دریافت مبالغ ناشی از فروش خود در بورس اقدام کنند.

به گفته وی، به این ترتیب نیروگاه‌ها این فرصت را پیدا می‌کنند که به شکل منظمی بدهی خود به پیمانکاران را پرداخت کنند. در عین حال نیروگاه‌ها این امکان را خواهند یافت که از رسوب وجه نقد دریافتی، بر درآمدهای غیرعملیاتی خود بیفزایند که استمرار این رویه در بلند مدت به سود سهامداران این شرکت‌ها خواهد بود. در عین حال سودآور شدن نیروگاه‌ها؛ زمینه جذب سرمایه جدید به این صنعت را فراهم کرده که این موضوع می‌تواند چالش کمبود سرمایه‌گذاری در این بخش را مرتفع کند.

انتهای پیام