علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

معافیت پزشکی تنبلی چشم

نظام وظیفه بر اساس یکسری شرایط خاص در خصوص برخی افراد، امکان معافیت از اعزام به خدمت سربازی بر اساس آیین نامه مربوط به معافیت پزشکی را برای این افراد امکان پذیر کرده است. از جمله مواردی که باعث معافیت از خدمت سربازی می شود، بیماری های چشمی می باشد که دارای شرایط خاص خود بوده و شما در صورت واجد شرایط بودن می توانید نسبت به معافیت پزشکی آن اقدام نمایید. در این مقاله لیست بهترین دکتر متخصص چشم در شیراز را معرفی می کنیم

انواع معافیت چشم:

معافیت سربازی به دلیل بیماری و مشکلات چشم بر اساس نوع بیماری های مربوط به چشم تعیین می شود. از جمله بیماری هایی که مشمول معافیت سربازی می شوند شامل:

 1. دوربینی
 2. نزدیک بینی
 3.  آستیگمات
 4.  آب مروارید
 5. تک چشم
 6. کلبوم مادرزادی مردمک
 7. ناخنک
 8. لکه قرنیه
 9. چارکی شبکیه
 10. فلج عضلات چشم
 11.  افتادگی پلک
 12. آب سیاه
 13. پیوند قرنیه
 14. قوز قرنیه
 15.  تنبلی چشم
 16. خشکی چشم

این روزها مشمولان خدمت نظام وظیفه در خصوص اخذ معافیت پزشکی ناشی از عارضه ‌های چشمی سوالات متعددی می پرسند؛ پس تصمیم گرفتیم به متداول ترین این پرسش ها پاسخ دهیم.

آیا مشمول مبتلا به کاتاراکت (آب مروارید) مادرزادی می تواند از معافیت پزشکی استفاده کند؟

فراد دارای کاتاراکت یا آب مروارید از قبیل مادرزادی، ناشی از ضربه، ناشی از بیماری های متابولیک یا آب مرواریدهایی که عمل شده باشد، مشمول قانون معافیت دائم می شوند. در صورتی که مدرک تحصیلی فرد کارشناسی و بالاتر باشد و با اختلال دید مواجه نباشد مشمول قانون معافیت از رزم می شود.

میدان دید کمتر از ۱۰ درجه دارم. چه نوع معافیتی به من تعلق می‌گیرد؟

اگر در یک چشم با دید کمتر از یک دهم مواجه هستید یا میدان دید کمتر از ۱۰درجه داشته باشند معافیت دائم دریافت می کنید.

چند سالی است به ناخنک دچار شده ام و اکنون مشمول هستم. می‏توانم معافیت دائم دریافت کنم یا خیر؟

اگر ناخنک تا مرکز قرنیه پیشرفته کرده باشد و با چشم غیرمسلح دیده شود، به شرط درگیری هر دو چشم و اختلال در میدان بینایی مشمول معافیت دائم می شود. در افراد با مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر معافیت از رزم اعمال خواهد شد. ناخنک در یک چشم نیز مشمول قانون معافیت از رزم می شود.

 چشم من لکه قرنیه دارد. می توانم معاف از رزم شوم؟

اگر عارضه، مرکز قرنیه را درگیر کرده و بیش از ۳میلیمتر مربع از سطح آن را اشغال کرده باشد، معافیت دائم دریافت می کنید و کمتر از این مقدار معافیت از رزم دارد.

برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم چه معافیتی صادر می شود؟

در مورد آستیگماتیسم، در افراد با مدرک کارشناسی اگر آستیگمات بیشتر از ۵ دیوپتر باشد معافیت دائم و بین ۳ تا ۵ دیوپتر معافیت از خدمت رزمی تعلق می گیرد. برای دارندگان مدارک بالاتر از کارشناسی به شرط آستیگمات بالای ۷ دیوپتر معافیت دائم و بین ۳ تا ۷ دیوپتر معافیت از رزم صادر می شود.

حین ورزش دچار پارگی شبکیه شده ام؛ چه معافیتی به من تعلق می گیرد؟

این عارضه به هر علت، در یک یا دو چشم، عمل شده یا عمل نشده شامل قانون معافیت دائم می شود.

اگر کسی دچار فلج عضلات چشم باشد آیا می تواند از امتیاز معافیت دائم استفاده کند؟

اگر یک یا چند عضله چشم فلج بوده و این عارضه استقرار یافته و دائمی، همراه با اختلال بینایی در هر دو چشم باشد، معافیت دائم و در یک چشم شامل قانون معافیت از رزم می‌شود.

دچار افتادگی پلک هستم، آیا می‌توانم برای معافیت دائم اقدام کنم؟

اگر افتادگی پلک، بیش از نصف مردمک را در هر دو چشم پوشانده باشد، معافیت دائم و در یک چشم معافیت از رزم صادر می‌شود.

چه معافیتی شامل افراد مبتلا به آب سیاه می‌شود؟

اگر عارضه گلوکوم توسط تست‌های پاراکلینیکی تایید شود مشمول از خدمت نظام وظیفه معاف است.

به قوز قرنیه مبتلا هستم؛ چه نوع معافیت پزشکی به من تعلق می گیرد؟

اگر عارضه قوز قرنیه توسط تست های پاراکلینیکی تایید شود و مشخص گردد که این مشکل، اختلال دید ایجاد کرده است، مشمول از خدمت نظام وظیفه معاف می‌شود و در موارد خفیف به مشمول معافیت از رزم تعلق می‌گیرد.

توضیح کامل معافیت چشم پزشکی

معافیت چشم پزشکی یکی از مهمترین و اصلی ترین دلایل معافیت از رزم در افراد کاندید خدمت سربازی است. معافیت از رزم و یا معافیت دائمی خدمت سربازی به دلیل مشکلات بینایی و بیماری های چشمی، بسته به وضعیت شخص، پیشرفت بیماری و شدت عارضه متفاوت بوده و احتیاج به معاینات چشم پزشکی تخصصی و تشکیل جلسات کمیسیون پزشکی خواهد داشت. به منظور اطلاع دقیق از شرایط معافیت چشم پزشکی از دوره سربازی با ما همراه باشید.

معافیت پزشکی از خدمت سربازی

دوره سربازی برای تمامی مشمولین این طرح، اجباری بوده و پیش درآمد کسب امتیازات شهروندی برای افراد جامعه محسوب می شود. معافیت پزشکی یکی از تبصره های قانونی جهت صدور حکم عدم نیاز به گذراندن دوره سربازی بوده و بسته به قوانین وضع شده در این زمینه اجرا خواهد شد. معافیت چشم پزشکی یکی از رایج ترین دلایل معافیت از خدمت سربازی در مشمولین گذراندن این دوره به شمار می آید. به شکل کلی حکم معافیت های پزشکی از دوره سربازی به سه شکل معافیت از رزم، معافیت موقت و معافیت دائمی صادر خواهند شد.

معافیت از رزم

این نوع از معافیت پزشکی برای افرادی صادر خواهد شد که از سلامتی کامل برخوردار نبوده و قادر به شرکت در فعالیت های رزمی نخواهند بود.

معافیت موقت

این نوع از معافیت پزشکی برای افرادی صادر خواهد شد که به دلیل برخورداری از مشکلات جسمی موقت، قادر به گذراندن این دوره نخواهند بود.

معافیت دائم

این نوع از معافیت پزشکی برای افرادی صادر خواهد شد که به دلیل مشکلات جسمی دائمی و جدی، به هیچ عنوان قادر به گذراندن این دوره نخواهند بود.

معافیت چشم پزشکی چیست؟

یکی از مهمترین نوع معافیت های پزشکی از دوره سربازی، معافیت چشم پزشکی به دلیل عارضه های بینایی و بیماری های چشمی است. معمولا معافیت های ناشی از مشکلات چشمی، به دو شکل معافیت از رزم و معافیت دائم صادر شده و در برگیرنده شرایط و ضوابط زیر خواهد بود.

دوربینی، نزدیک بینی و آستیگماتیسم

سه دلیل عمده و بسیار مهم معافیت چشم پزشکی از دوره سربازی، مربوط به عیوب انکساری چشم است. دوربینی (هیپرمتروپی) یا نزدیک بینی (میوپی) و آستیگماتیسم از مهمترین عیوب انکساری چشم بوده و بسته به مدرک تحصیلی مشمولین معافیت بررسی و تعیین خواهند شد.

معافیت چشم پزشکی آب مروارید

آب مروارید و یا اطلاحا کاتاراکت یکی دیگر از دلایل بسیار شایع معافیت های چشم پزشکی در جمعیت مشمولین دوره سربازی است. این عارضه در برخی موارد به دلیل مشکلات ژنتیکی، مادرزادی، مصرف برخی از داروها و ضربات شدید در سنین نوجوانی و جوانی ایجاد خواهد شد. تایید این نوع از معافیت بسته به مدرک تحصیلی متقاضی به دو شکل معافیت از رزم و معافیت دائمی انجام خواهد شد.

عناوین محتوای این مطلب پنهان سازی